حاشیه‌های تخریب آلونک زن هرمزگانی

شیما جهانبخش
خبرنگار
طی دو روز گذشته تخریب خانه‌ای در محله اسلام آباد بندرعباس و به‌دنبال آن خودسوزی زن ۳۵ ساله احساسات جامعه را جریحه دار کرد البته آن طور که مسئولان استانی می‌گویند این اتاقک در حریم بستر رودخانه در زمینی با کاربری فضای سبز ساخته شده است.
«اسماعیل موحدی‌نژاد»، معاون خدمات شهری شهرداری بندرعباس در این زمینه به «ایران» می‌گوید: روز چهارشنبه از طریق سامانه ۱۳۷ به شهرداری اطلاع داده شد که خانواده‌ای در بستر رودخانه‌ای که در مسیر دریاچه ۲۲ بهمن  قرار دارد اقدام به ساخت اتاقک کرده‌اند. مأموران شهرداری هم برای رسیدگی به این موضوع به آن محل مراجعه می‌کنند و بعد از چندین بار تذکر اقدام به تخریب اتاقک که کسی هم در آن زندگی نمی‌کرده می‌کنند. اما متأسفانه در لحظات تخریب، خانمی ناگهان اقدام به خودسوزی می‌کند. ایشان در حال حاصر در بخش سوختگی بیمارستان شهید محمدی بستری هستند و دچار ۱۷ درصد سوختگی شده اند. ما پیگیر وضعیت این خانم هستیم و تلاش خواهیم کرد تا از راه قانونی مشکل این خانواده حل شود. دقت کنید که ما این کار را قبل از اینکه فضای جامعه ملتهب شود انجام داده و قول داده‌ایم در یک فرآیند قانونی مشکل آنها را حل کنیم.

وی با تأکید بر اینکه ساخت و ساز این بنا غیرقانونی بوده است، می‌افزاید: قبل از تخریب اتاقک بارها تذکر داده شده بود که محل را ترک کنند، زیرا این بنا در منطقه غیرمجاز ساخته شده و تأکید بر تخلیه محل، بیشتر برای امنیت خود این خانواده است. در بررسی‌ها مشخص شده این خانواده دیواره بتونی که برای حفاظت منطقه ساخته شده بود را به اندازه عبور و مرور یک فرد تخریب کرده و شبانه اقدام به ساخت یک اتاقک کرده‌اند. البته آن‌طور که مردم محلی می‌گویند در نزدیکی این اتاقک این خانواده خانه‌ای هم ساخته‌اند که در آن ساکن هستند.
موحدی‌نژاد خاطرنشان می‌کند: این زمین‌ها متعلق به اداره راه و شهرسازی بوده و کاربری آن فضای سبز است و هر‌گونه ساخت و ساز در آن بر اساس قانون تخلف به حساب می‌آید. براساس اعلام نظر مسئول تخلفات شهرداری این اتاقک محل زندگی نبوده و هیچ سقفی ندارد حتی آب و برق هم نداشته و تنها به‌صورت خشک چینی بالا رفته بود. اینکه هدف این خانواده از ساخت این اتاقک چه بوده را باید بررسی کنیم. صحبت‌هایی وجود دارد که ایشان بارها تصرفاتی داشته‌اند اما هنوز این صحبت‌ها تأیید نشده است و البته به این نکته توجه داشته باشید بسیاری از زمین خواران با ایجاد چنین شرایطی زمینه را برای تشویش اذهان عمومی آماده می‌کنند و بعد از آن زمین را براحتی دخل و تصرف می‌کنند. در واقع زمین خواران با پرداخت پول به برخی افراد با ایجاد بلوا تلاش می‌کنند زمین‌های عمومی را به نفع خود تصرف کنند.معاون خدمات شهری شهرداری بندرعباس می‌افزاید: مأموران ما در روش برخورد رفتار مناسبی نداشتند و می‌توانستند با رفتار بهتری این کار را انجام دهند اما اصل موضوع این بوده که باید از این کار جلوگیری می‌شد. همچنین طبق دستور شهردار، تکلیف شده که علاوه بر پرداخت تمام هزینه‌های درمان با هماهنگی وزارت مسکن و شهرسازی زمینی به این خانواده اهدا شود.
تشکیل پرونده برای متخلفان تخریب خانه در بندرعباس
«مجتبی قهرمانی»، دادستان عمومی و انقلاب شهرستان بندرعباس در واکنش به خبر تخریب خانه‌ای در بندرعباس و خودسوزی زن ۳۵ ساله به ایرنا گفت: پرونده قضایی برای متخلفان تشکیل و چگونگی رویداد در دست بررسی است. به سازمان‌های حمایتی هم دستور قضایی داده شده است که به این خانواده کمک فوری شود.
دادستان بندرعباس گفت: در این زمینه دستوراتی داده شده است که باید در ۲۴ ساعت بررسی و اقدام شود. این دستورات شامل احضار همه عوامل دخیل در تخریب، اخذ شکایت خانم مصدوم شده و بررسی دلایل ایشان است تا در صورت تمایل به پزشکی قانونی معرفی شود؛ همچنین دستور  تحقیق در خصوص نقض حقوق شهروندی از طرف نیروهای شهرداری و رایگان شدن همه خدمات بیمارستانی برای این مصدوم داده شده است.
برخورد جدی با عاملان این تصمیم نادرست
همچنین روابط عمومی استانداری هرمزگان هم اعلام کرد: «فریدون همتی» استاندار هرمزگان با اطلاع از اتفاق رخ داده در تخریب منزل یک زن سرپرست خانوار در بندرعباس توسط عوامل شهرداری و یگان حفاظت اراضی مسکن، ضمن تماس تلفنی فوری با شهردار بندرعباس، با انتقاد از این اقدام، بر برخورد جدی با عاملان این تصمیم نادرست و غیراصولی تأکید کرد.
وی همچنین عنوان داشت: این اقدام افکارعمومی را جریحه‌دار کرده و در حالی که می‌شد با برخورد و روش مناسب قانون را درست و صحیح اجرا کرد که متأسفانه، اوج‌ بی‌تدبیری در این زمینه صورت گرفته و باید عاملان این تصمیم بشدت مورد پیگرد قرار گیرند.
استاندار هرمزگان گفت: هر چند اقدام غیرقانونی در تصرف اراضی ملی نباید صورت گیرد، اما نوع رفتار این چند مأمور شهرداری و بی‌دقتی و بی‌تدبیری در این زمینه کاملاً مشهود بوده و چهره کارکنان شهرداری را خدشه دار کرده‌اند که بنده به جای عاملان این اتفاق از این خانواده و مردم عزیز عذرخواهی می‌کنم.


سرزمین خودرو ایرانیان