قاصدک 24

نجفی سرپرست معاونت تحقیقات وزیر بهداشت شد

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حکمی ‌دکتر فرید نجفی را به عنوان سرپرست معاونت تحقیقات و فناوری منصوب کرد.
به گزارش ایسنا، در متن این حکم خطاب به  دکتر فرید نجفی آمده است:
1- اولویت کنونی کشور مدیریت تمام عیار بیماری COVID-19 می‌باشد که متأسفانه نظام سلامت، اقتصاد، جامعه و سیاست را در جهان متأثر ساخته و همکاران سخت کوشمان در نظام سلامت ماه‌هاست در فشار سنگینی قرار دارند و در این راستا داغ تعداد زیادی از هموطنان و همراهانمان را بر دل داریم. سال گذشته در نامه مهم و آنی که ضمیمه می‌باشد از معاونت محترم تحقیقات و فناوری درخواست کردم تا با استفاده از ظرفیت بی‌بدیل دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور به جنبه‌های مختلف بیماری که در نامه مذکور قید شده بود بپردازند و اینجانب را بطور مستمر در جریان قرار دهند، متأسفانه تا این لحظه به هیچکدام از این موارد نپرداختند و هرگز مکتوب قابل استنادی که بتوان بعنوان چراغ راه آینده مدیریت بیماری بکار گرفت ارائه نکردند. بعضی از موارد غیرعالمانه از قبیل عدم ابتلا مجدد، گرفتاری سی میلیون نفر هموطن و ترویج اندیشه ایمنی دسته جمعی از تراوشات آن مجموعه بود که کار را در مدیریت بیماری و اوضاع مدیران ارشد سخت‌تر کرد. پرداختن جنابعالی به مفاد نامه ضمیمه بسیار حائز اهمیت است.
2- تعیین اولویت‌های پژوهشی در نظام سلامت، بخصوص کار بین بخشی بدلیل تأثیر مولفه‌های اجتماعی موثر بر سلامت، تأثیر شیوه زندگی مردم بر شاخصهای تندرستی، تحقیق در اجزا نظام ارائه دهنده خدمت، HSR و رابطه تنگاتنگ با معاونت‌های محترم ذیربط، پیش‌بینی ضرورت‌های نظام سلامت مبتنی بر یافته‌های علمی‌و همچنین بار بیماری‌های آینده و ارائه راهکارهای پیشگیرانه جهت پرهیز از تلنبار آنها بر نظام سلامت سال‌های آتی از وظایف گرانسنگ آن مجموعه است.

3- گرچه چاپ مقالات ارزشمند می‌تواند یکی از شاخص‌های پیشرفت کشور عزیزمان در عرصه پژوهش جهان باشد و قدردان دانشمندانی هستم که در چاپ مقالات فاخر افتخارآفرینی می‌کنند. مع الوصف چاپ مقاله صرفاً نمی‌تواند راهگشای مشکلات کشور در حال توسعه باشد پژوهش‌های ما باید بتواند محصولات دیگری هم داشته باشد که با تولید فرآورده‌ای، ارائه شیوه پیشگیری یا بیماریابی سریع تر و یا راهکاری برای اصلاح نظام ارائه خدمت و افزایش بهره‌وری آن بتوان گره‌ای از گرفتاری‌های کشور گشود. بدیهی است این اندیشه مانع از تحقیقات بنیادین که ممکن است سال‌ها طول بکشد تا به دستاوردی بینجامد نخواهد شد.
4-  توزیع عادلانه منابع پژوهش و بهره‌مندی پژوهشگران با بضاعت علمی‌در دانشگاه‌های علوم پزشکی و مراکز تحقیقاتی دور دست حتماً مورد توجه قرار گیرد.
نباید احساس بی‌عدالتی، دانشمندان جوان کشور را در دانشگاه های مناطق محروم مأیوس کند. جنابعالی رنج کشیده فعالیت در یک دانشگاه نسبتاً محروم بوده‌اید و می‌دانید که پایتخت نشینی نباید امتیاز بزرگ بهره‌مندی از منابع کلان کشور باشد.
5- گرچه در بند 3 ابلاغ 1397.10.29  معاون محترم قبلی نیز ذکر کردم که مراکز تحقیقاتی باید از شیوه مدیریت جزیره‌ای به شبکه تحقیقاتی متصل بدل شوند و بتوانند با تبادل تجربه و حاصل پژوهش با تقسیم وظایف و اولویت‌ها از دوباره کاری بپرهیزند، مع‌الوصف هنوز کارهای موازی و تکراری تحقیقات مشابه با درصدی مختصر تفاوت ادامه دارد.
قطبهای تحقیقاتی باید بر مسائل مختلف کشور، متمرکز و حمایت شوند و حاصل تحقیقاتشان جهت طی طریق مناسب به وزیر و دستاندرکاران نظام اجرائی کشور ارائه گردد.
6-  ارتباط مستمر با پژوهشگران دانشگاه های غیر علوم پزشکی و همچنین مراکز تحقیقاتی خصوصی در داخل و خارج از کشور بخصوص متخصصین هموطنمان در دانشگاه‌های خارج با برنامه ریزی منسجم، اولویت سنجی و استفاده از ظرفیتهای مادی، معنوی و تخصصی آنها می‌تواند موجب اعتلای کمی‌و کیفی پژوهش شود.
7- تمرکز بر شرکت‌های دانش بنیان و استفاده از ظرفیت بی بدیل آنها باید تسریع گردد. در این راستا هرگونه پیشنهاد جهت ارتقاء آنها مورد حمایت مقام معظم رهبری، رئیس جمهور محترم و دیگر مسئولان قرار خواهد گرفت.
8-  در مورد ساخت واکسن و داروهای موثر بر COVID-19 اینجانب کمیته ای تشکیل داده ام که دستآوردهای مطلوبی در عرصه بین‌المللی بروز خواهد داد.
وزیر بهداشت همچنین در نامه‌ای جداگانه از خدمات دکتر ملک زاده در مدت تصدی مسئولیت معاونت تحقیقات و فناوری تشکر کرد.