پرداخت یارانه ۱۰۰ هزارتومانی به ۳۰ میلیون ایرانی


رییس جمهور با اشاره به اینکه در نظر داریم با اقدامات حمایتی مردم را در شرایط فعلی کمک کنیم، اعلام کرد: امروز مصوب شد که برای نزدیک به ۳۰ میلیون نفر تا پایان سال در هر ماه، ۱۰۰ هزار تومان بلاعوض بدهیم و هم برای ۱۰ میلیون خانوار وام یک میلیون تومانی در نظر گیریم که بازپرداخت ۳۰ ماهه دارد.به گزارش ایسنا، حسن روحانی در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه امروز آغاز طرح جامعی است که باید در شهرهای قرمز، زرد و نارنجی اجرایی و عملیاتی شود، اظهار کرد: ما دوره بسیار سختی در کرونا داشتیم که اسفند پارسال و فروردین امسال بود اما از اردیبهشت که شرایط بهتر شد تا الان، مواجه با موج دوم کرونا و بعد موج سوم کرونا شدیم و تصمیم به تعطیلی هوشمند شهرها گرفتیم.وی افزود: هدف اصلی از این کار این است که شیوع ویروس را کنترل کنیم و افرادی که مبتلا میشوند را زودتر شناسایی کنیم و آنانی که باید قرنطینه شوند هم در این مسیر قرار گیرند.

رییس جمهور با بیان اینکه ما باید همه پروتکلها را رعایت کنیم تا فشار اقتصادی بر کسبوکارهایی که از امروز ممنوع میشوند، زودتر برطرف شود، اظهار کرد: اگر در این دو هفته هم خدای نکرده به نتیجه مطلوب نرسیم. ممکن است باز هم این تعطیلی ادامه یابد. پس علاوه بر رعایت پروتکلها برای سلامتی خود و خانواده و کاهش فشار بر کادر درمان، باید برای رفع تعطیلی مشاغل هم به رعایت پروتکلها توجه کنیم.روحانی با انتقاد از افزایش دورهمیهای خانوادگی در ماههای اخیر، گفت: قبلاً مطرح بود که اگر کسی مبتلا باشد و در جمع خانوادگی که معمولاً با استفاده نکردن از ماسک هم همراه میشود، عطسه یا سرفه کند، میتواند پنجاه نفر را مبتلا کند. به خصوص که ممکن است در خانهها سیستم تهویه مناسبی هم وجود نداشته باشد. حتی گفته میشود حرف زدن فردی که مبتلاست نیز میتواند منجر به انتقال ویروس شود.

وی با تاکید بر اینکه همه دستگاههای انتظامی باید در رعایت پروتکلهای بهداشتی در دو هفته اخیر همکاری لازم را داشته باشند، اظهار کرد: همه دستگاههای دولتی و غیردولتی باید در امر انجام این کار همکاری کنند و فقط به نیروهای انتظامی یا دولتی سپرده نشود. همه نیروهای بسیج و معتمدان محلی نیز باید برای هدایت افراد مبتلا به مراکز تستگیری کمک کنند و نیز نیازهای روزمره کسانی که در خانه بستری هستند را با کمک خود برطرف سازند.روحانی یادآور شد: اطلاعرسانی به موقع و شفاف و روشن تصمیمات ستاد ملی کرونا و قرارگاه و خود وزارت بهداشت باید به سرعت در اختیار مردم قرار گیرد تا بدانند شرایط چگونه است. همچنین باید مردم را اقناع کنیم که هیچ راهی جز رعایت توصیه و پروتکل وجود ندارد.

رییس جمهور با بیان اینکه به سمت انجام تست ۱۰۰ هزار نفری در روز میرویم، تاکید کرد: باید تجمع و تردد را کاهش دهیم؛ در بعضی مناطق ناچار به تعطیلی شدیم تا شدت تجمع و تردد کمتر شود. همچنین امروز صحبت شد و قرار است قرارگاه بررسی کند که تمام افرادی که بیرون میآیند حتما کارت شناسایی همراهشان باشد تا کسانی که مبتلا هستند از ورود به اماکن عمومی باز داشته شوند.وی با بیان اینکه صداوسیما باید برای ساعات فراغت مردم و در خانه ماندنشان برنامههای مفرحی داشته باشد، گفت: همچنین باید فرزندان ما که در خانهها هستند امر آموزش را از طریق صداوسیما دنبال کنند و با معلمان خود در ارتباط باشند.

روحانی با اشاره به اینکه در نظر داریم با اقدامات حمایتی مردم را در شرایط فعلی کمک کنیم، تصریح کرد: امروز مصوب شد که برای نزدیک به ۳۰ میلیون نفر تا پایان سال در هر ماه، ۱۰۰ هزار تومان بلاعوض بدهیم و هم برای ۱۰ میلیون خانوار وام یک میلیون تومانی در نظر گیریم. همچنین برخی موارد حمایتی دیگر نیز وجود دارد.رییس جمهور در پایان گفت: اگر مردم رعایت کنند و با مدارا نسبت به این ویروس عمل کنند حتی به یک ساعت تعطیل نیز نیاز نداریم. امیدوارم که در دو هفته پیشرو نتایج مثبتی به دست آید و شرایط بهتر شود.

این در حالی است که رییس جمهور در جلسه هیات دولت به تصمیمات اخیر ستاد اقتصادی دولت و ستاد ملی مقابله با کرونا اشاره کرده و گفته بود: در ستاد اقتصادی دولت و هیات دولت تصویب کردیم که دولت به دنبال محدودیتهای جدید و تعطیلاتی که به مردم فشار اقتصادی وارد میکند باید به مردم کمک کند تا بخشی از این فشارها کاهش یابد. آنهایی که حقوق ثابت میگیرند در حال تعطیل هم حقوقشان ثابت است و امروز کسانی که حقوق ثابت نمیگیرند و باید با کسب و کار و خدمات خود درآمد داشته باشند ممکن است با مشکل مواجه شوند.

وی اضافه کرد: طبق برآورد باید به یک سوم جامعه برای ۴ ماه آینده بسته کمک معیشتی ارائه کنیم. روز شنبه در ستاد کرونا این موضوع را تصویب میکنیم و افرادی که مشمول این کمک میشوند در ماههای آذر، دی ، بهمن و اسفند ماهانه به ازای هر نفر صد هزار تومان کمک بلاعوض دریافت می کنند. برای همین خانوادهها که حدود ۱۰ میلیون خانواده میشوند وام یک میلیونی هم در نظر گرفتهایم که مثل وام قبلی پرداخت میشود. البته این وام برای همه دریافت کنندگان یارانه نیست. در بخش درمان کرونا اگر کسی بیمه نیست تحت پوشش قرار میگیرد و داروهایی هم که برای این بیماری توصیه میشوند مشمول بیمه خواهد شد.

روحانی افزود: باید از شرکتهای دانش بنیان به خاطر تلاشهایشان تشکر کنم به طور مثال آنها کیتهای تشخیص سریع آماده کردند که ظرف ۲۰ دقیقه نتیجه آن مشخص میشودو ما به کمک شرکتهای دانش بنیان در سی تی اسکن و ونتیلاتور نیازی به خارج نداریم و برخی داروهایی هم که برای این بیماری توصیه میشود در داخل تولید میشود . ما تلاشهای لازم را برای خرید واکسن از کشورهای دیگر انجام دادهایم. اما در عین حال شرکتهای دانش بنیان هم تلاش میکنند که به واکسن دست پیدا کنیم و امیدوارم این اتفاق بیفتد.

رئیس جمهور با اشاره به محدودیتهای جدید کرونایی که از اول آذر اعمال خواهد شد عنوان کرد: به دلیل اوج گیری کرونا در آستانه مرحله جدیدی از مسئولیت پذیری اجتماعی هستیم در این مرحله جدید شهرهای قرمز به حالت تعطیل و شهرهای نارنجی به حالت نیمه تعطیل درمیآیند. البته همه ما میدانیم که تعطیلیها و محدودیت شدید راه حل اصلی مشکل کرونا نیست و صرفا از طریق تغییر سبک زندگی اجرای پروتکلهای بهداشتی، رعایت فاصله فیزیکی ، عدم رفت و آمد خانوادگی و مراسم عزا، شادی، مناسک دینی ، مذهبی و ملی مشکل کرونا کمتر میشود واگر مردم این سبک زندگی را تغییر ندهند با تعطیلی تغییر چندانی ایجاد نخواهد شد.