مسیر طی‌شده را به تازیانه نقد بسپاریم

آذر منصوری در ششمین کنگره سراسری حزب اتحاد ملت ایران اسلامی مطرح کرد مسیر طی‌شده را به تازیانه نقد بسپاریم ششمین کنگره سراسری حزب اتحاد ملت ایران اسلامی صبح پنجشنبه به‌دلیل شیوع ویروس کرونا با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار شد. در این جلسه حسین کاشفی، رئیس هیئت‌رئیسه موقت، ضمن یادآوری سالگرد شهادت سردار سلیمانی عملیات تروریستی علیه او را محکوم کرد. او همچنین یاد و خاطره‌ مسافران هواپیمای اوکراینی را نیز گرامی داشت.
 به گزارش «امتداد» در ادامه این جلسه رئیس هیئت‌رئیسه موقت پیامی از سید‌محمد خاتمی را که به مناسبت این کنگره ارائه داده بود، قرائت کرد. 
 آذر منصوری، قائم‌مقام دبیرکل حزب اتحاد ملت نیز در این کنگره به سخنرانی پرداخت و گفت: «ششمین کنگره سراسری حزب اتحاد ملت ایران اسلامی را در شرایطی متفاوت با کنگره‌های پیشین برگزار می‌کنیم که از سویی مواجهه جامعه با بیماری مهلک و عالم‌گیر کرونا ما را ملزم کرده است به صورت مجازی و دور از هم در کنار هم باشیم و از سوی دیگر از حضور مؤثر دبیرکل توانمند، دوراندیش و سخت‌کوش حزب، جناب آقای دکتر شکوری‌راد هم به سبب ابتلا به بیماری و ضرورت‌های درمانی محروم شده‌ایم. او مدام در اندیشه ایران، اصلاحات و حزب بوده است و برای همه ما حتی از بیمارستان راه می‌نماید و راه می‌گشاید. ما هم پایبند و پیگیر دغدغه‌های اوییم و خود را موظف به تلاش مستمر در راه کاستن از نگرانی‌های ملت و دلسوزان میهن دانسته و می‌دانیم. یقین دارم که لطف خداوند مهربان، دعای خالصانه انبوه کسانی که در دور و نزدیک شاهد خدمت بی‌نشان، صمیمیت بی‌چشمداشت و شجاعت بی‌پایان او بوده‌اند و تلاش بی‌وقفه پزشکان و کادر درمان، ما را به‌زودی از حضور مجددش در حزب بهره‌مند خواهد گرداند ان‌شاء‌الله». 
او ادامه داد: «اکنون ببینیم جامعه و کشور در این مقیاس از نظر سیاسی، اجتماعی و اقتصادی در کدام نقطه قرار دارد؟ صاحب‌نظران و فعالان حوزه سیاست نگران شکاف‌ها و گسست‌های سیاسی، کم‌شدن نقش و سهم مردم در حکمروایی و تهدیدهای بین‌المللی‌اند. جامعه‌شناسان و آینده‌پژوهان نگران روندهای تضعیف همبستگی اجتماعی، تنزل سرمایه اجتماعی، تغییر نظام ترجیحات ارزشی و تزلزل هنجارهای اخلاقی و قانونی و به تعبیر روشن‌تر بی‌افقی و نگرانی جامعه از آینده‌اند. اقتصاددانان نگران دشواری معیشت مردم به‌ویژه طبقات و گروه‌های اجتماعی نابرخوردار، کاهش قدرت تولید ثروت و رفاه ملی، رشد فقر و نابرابری، حاشیه‌نشینی، بی‌کاری، بی‌ثباتی شغلی، فساد فراگیر و بروز ابعاد مختلف تحریم ظالمانه بر زندگی عموم شهروندان و اقتصاد ملی هستند». او درباره روند سیاسی جریان اصلاحات اظهار کرد: «اصلاح‌طلبی دوم‌خردادی رو به گذشته داشت و امروز تحول گفتمانی اصلاح‌طلبان باید رو به آینده داشته باشد. این به آن معنا نیست که آرمان‌های اصیل انقلاب اسلامی یعنی استقلال، آزادی، جمهوریت و اسلامیت، حق حاکمیت ملی، عدالت‌خواهی و توسعه و پیشرفت از فهرست آرمان‌ها و مطالبات ملت ایران کنار گذاشته شده است. طبیعی است که ماحصل کارنامه 42ساله انقلاب و گذار نسلی و عصری و تحولات بشری و علمی، همه و همه دست ‌به‌ دست هم داده است تا فهم جامعه را از آن مفاهیم آرمانی متحول کند و اصلاح‌طلبان ناگزیرند که فهمی نوین و رو به آینده از آرمان‌های بلند انقلاب اسلامی را که پوشش‌دهنده خواست و مطالبه ملت بزرگ ایران است چارچوب‌بندی و ارائه کنند. توقف و سکون در گفتمان گذشته سرنوشتی جز عبور ملت از آن نخواهد داشت. بر این اساس به همه کنشگران اصلاح‌طلب و در مرتبت نخست خویشتن خویش یادآور می‌شویم که بدون آنکه دچار تعصب، جزم و جمود و خودشیفتگی شویم باید فهم و درکمان را نسبت به گفتمان اصلاحات روزآمد کنیم».
 او درباره عارضه‌هایی که اصلاح‌طلبان دچارش شده‌اند، تصریح کرد: «ما اصلاح‌طلبان اگر بخواهیم همچنان مورد اعتماد و وثوق ملت باشیم و پرچم تحول‌خواهی را به نیابت از اکثریت ملت در دست داشته باشیم، ناگزیریم که صادقانه و صریح، مسیر طی‌شده‌مان را بی‌پرده و در معرض و دید ملت به تازیانه نقد بسپاریم و نسبت به خطاها، قصورها و تقصیرها، مسئولیت‌پذیرانه پاسخ‌گو باشیم. بپذیریم که تشخیص‌های نادرست، عملکردهای نابهنگام، تندروی‌ها و کندروی‌ها، فاصله‌افتادن میان ما و پایگاه اجتماعی اصلاح‌طلبان را سبب شده است. فرصت‌طلبی‌ها، قدرت‌طلبی‌ها، سهم‌خواهی‌ها و کناره‌گیری‌ها از پیگیری بهنگام و اثربخش مطالبات ملت، اصلاح‌طلبان را کم‌وبیش دچار چنین عارضه‌ای کرده است». منصوری در پایان درباره اهداف و برنامه‌های حزب اتحاد گفت: «حزب اتحاد ملت ایران اسلامی ضمن تأکید بر سه پایه دموکراسی‌خواهی، عدالت‌جویی و توسعه همه‌جانبه، به‌عنوان گفتمان خود، با عنایت به شرایط نامطلوب اقتصادی و معیشتی، در راستای برجسته‌سازی و ترویج گسترده‌تر و عمیق‌تر عدالت‌جویی تلاش کرده و در تدوین راهکارها و برنامه‌های خود برای حل مشکلات کشور، بر این امر توجه ویژه مبذول داشته است. حزب اعتقاد راسخ دارد که شکل‌گیری فرایند تعامل و گفت‌وگو در بین اجزای هیئت حاکمه برای وصول به اجماع بر سر نحوه برون‌رفت از چالش‌ها و معضلات اساسی کشور و با میزان قرار‌دادن رأی ملت و گسترش آن در بین جناح‌های سیاسی و احزاب و نهادهای مدنی، مهم‌ترین راه فائق‌آمدن بر معضلات و بحران‌هاست. 
حزب به‌رغم وجود مشکلات و دست‌اندازهای فراوان بر سر راه تحزب و فعالیت تشکیلاتی در کشور که هزینه‌های فراوانی برای کنشگران حزبی در پی داشته است، با اعتقاد راسخ به ضرورت انسجام و تشکل‌یابی جامعه و استقرار نظام حزبی به‌عنوان یکی از ارکان دستیابی به حکومت‌داری خوب و کارآمد، تمام تلاش خود را در راستای ارتقای کمی و کیفی تشکیلات معطوف داشته و در حد توان نیز به تقویت و توسعه این امر در جبهه اصلاحات‌طلبان همت گماشته است. راهبرد حزب در توسعه تشکیلات همواره تقدم منافع ملی بر منافع جبهه‌ای و حزبی و تقدم منافع جبهه‌ای بر منافع حزبی و تقدم منافع حزبی بر منافع فردی بوده و خواهد بود؛ زیرا تحقق این راهبرد در راستای خیر همگانی بوده و در پرتو آن همه منافع، اعم از ملی، جبهه‌ای، حزبی و فردی تأمین خواهد شد... حزب با بررسی همه‌جانبه شرایط کشور و تحولات فعلی و آتی و با عنایت به ضرورت بر پا نگه‌داشتن نهاد انتخابات به‌عنوان اصلی‌ترین نهاد ضامن جمهوریت نظام، به صورت فعال در انتخابات پیش‌رو حضور خواهد داشت و مساعی خود را در جهت ایجاد فضای با‌نشاط و پرشور انتخاباتی و شکل‌گیری انتخابات رقابتی و عادلانه مبذول خواهد داشت؛ مگر آنکه ‌نظارت استصوابی و تحرکات وسیع جاری انتخابات را از مفهوم و معنا تهی کرده و مسیر رقابت را مسدود کند».