تخلفات ‌ دبیرکل در حزب جمهوریت

تخلفات ‌ دبیرکل در حزب جمهوریت شرق: حجت‌الاسلام رحمت‌اله بیگدلی، عضو شورای مرکزی حزب جمهوریت ایران اسلامی، در نامه‌ای سرگشاده به رئیس کمیسیون ماده 10 قانون فعالیت احزاب و گروه‌های سیاسی از تخلفات گسترده رسول منتجب‌نیا در این حزب رونمایی کرد.
در این نامه خطاب به جمال عرف آمده است: 
«1. همان‌طور که مستحضرید صحت برگزاری مجمع عمومی، اساسنامه و مرامنامه و صلاحیت اعضای منتخب شورای مرکزی حزب جمهوریت ایران اسلامی در تاریخ 16/11/1398 در جلسه کمیسیون ماده 10 قانون نحوه فعالیت احزاب تأیید و با صدور پروانه فعالیت این حزب موافقت شده و مراتب مذکور در تاریخ 26/11/1398 هیئت مؤسس حزب ابلاغ گردیده و پروانه فعالیت این حزب در تاریخ 18/01/1399 به امضای وزیر محترم کشور رسیده است و طبق قانون احزاب باید بلافاصله اولین جلسه رسمی این حزب تشکیل و دبیرکل و مسئولان دیگر واحدهای این حزب انتخاب می‌شد.
2. با اینکه قریب 11 ماه از تصویب صدور پروانه این حزب می‌گذرد، ولی متأسفانه تاکنون شورای مرکزی این حزب، هیچ‌گونه جلسه رسمی نداشته و فاقد دبیرکل و مسئولان رسمی سایر واحد‌های انتخابی می‌باشد. کلیه درخواست‌های شفاهی اعضای شورای مرکزی و حداقل سه مورد درخواست کتبی آنان با امضای بیش از یک‌سوم اعضا برای برگزاری جلسات شورای مرکزی و تذکرات قانونی بازرسان با کارشکنی آقای رسول منتجب‌نیا بدون نتیجه مانده و جلسه رسمی شورای مرکزی برگزار نشده است.
3. در دیدارهای مختلفی که به همراه آقایان مهندس محسن رفیعی‌فر، دکتر مرتضی نوروزپور، افشین زبردست، مهندس محسن ظریفیان، اسفندیار عبداللهی و مهندس امیرتیمور طاهری، اعضای محترم شورای مرکزی با جناب آقای حمید ملانوری دبیر محترم سابق کمیسیون ماده 10 قانون نحوه فعالیت احزاب و جناب آقای دکتر مهدی امیری‌اصفهانی نماینده محترم دادستان کل کشور و عضو حقوق‌دان کمیسیون و حضرت‌عالی داشتیم هر سه بزرگوار تصریح کردید که بر اساس قانون احزاب، احزاب در شرف تأسیس فقط پس از تصویب صحت برگزاری مجمع عمومی، اساسنامه و مرامنامه و تأیید صلاحیت اعضای منتخب شورای مرکزی و موافقت با صدور پروانه فعالیت آنها و ابلاغ آن به هیئت مؤسس حزب، مجاز به انتخاب دبیرکل و آغاز رسمی فعالیت می‌باشند و آقای ملانوری تأکید داشتند که هر نوع فعالیت حزبی قبل از تصویب صدور پروانه فعالیت تخلف محسوب می‌شود.
4. هر سه بزرگوار از جمله حضرت‌عالی تصریح کردید که حزب جمهوریت ایران اسلامی پس از تصویب صحت برگزاری مجمع عمومی، اساسنامه و مرامنامه و تأیید صلاحیت اعضای منتخب شورای مرکزی و موافقت با صدور پروانه فعالیت آن‌ در جلسه مورخ 16/11/1398 کمیسیون و ابلاغ آن به هیئت مؤسس در تاریخ 26/11/1398 مجاز به انتخاب دبیرکل و آغاز رسمی فعالیت بوده است.
5. در «بند ۱۴ ماده ۱ قانون احزاب» درباره «مجوز اولیه حزب» آمده است: «مجوز اولیه مجوز موقتی است که جهت تحصیل شرایط لازم برای صدور پروانه فعالیت نهایی حزب توسط کمیسیون احزاب صادر می‌شود».
6. در «بند ۱۴ ماده‌ یک قانون احزاب» درباره «پروانه فعالیت نهایی حزب» آمده است: «پروانه فعالیت نهایی مجوزی است که به موجب آن حزب اجازه دارد تا بر اساس مرامنامه و اساسنامه و در چارچوب قوانین و مقررات نظام جمهوری اسلامی ایران فعالیت کند.
7. در «ماده سه قانون احزاب» درباره «مجوز اولیه تأسیس حزب» آمده است: «مجوز اولیه تأسیس حزب جهت راه‌اندازی آن و تحصیل شرایط برای صدور پروانه فعالیت مطابق ماده ۶ این قانون و برگزاری مجمع عمومی مؤسس جهت تصویب مرامنامه و اساسنامه بوده و اعتبار دیگری ندارد».
8 . بر اساس «بند ۱۴ ماده یک قانون احزاب» درباره «مجوز اولیه حزب» و «بند ۱۴ ماده‌ یک قانون احزاب» در باره «پروانه فعالیت نهایی حزب» و «ماده سه قانون احزاب» درباره «مجوز اولیه تأسیس حزب» و «تبصره سه ماده سه قانون احزاب»، احزاب در شرف تأسیس حق هیچ‌گونه فعالیت حزبی از جمله انتخاب دبیرکل و مسئولان واحدهای حزب را ندارند و به همین دلیل است که کمیسیون محترم ماده 10 قانون فعالیت احزاب در تاریخ 26/11/1398 نامه خود مبنی بر الزام حزب جمهوریت ایران اسلامی برای انتشار گزارش مجمع عمومی در روزنامه رسمی را خطاب به هیئت ‌مؤسس این حزب نوشته است.
9. متأسفانه آقای رسول منتجب‌نیا تاکنون حدود 11 ماه است که بعد از تصویب صدور پروانه فعالیت حزب جمهوریت مانع برگزاری جلسه شورای مرکزی برای انتخاب دبیرکل و مسئولان واحدهای قانونی حزب شده و با غصب عنوان غیرقانونی دبیرکل مرتکب تخلفات وسیعی شده و با لطائف‌الحیل کمیسیون ماده 10 را هم دور زده و با بهانه‌های واهی مانع اجرای الزام کمیسیون ماده 10 مبنی بر برگزاری جلسه شورای مرکزی گردیده است!

10. بخشی از تخلفات آقای رسول منتجب‌نیا که موجب بروز انشقاق در این حزب و زمین‌گیرکردن آن شده به شرح زیر است:
1. غصب عنوان دبیرکلی به‌صورت غیرقانونی و ممانعت از برگزاری جلسه شورای مرکزی برای انتخاب دبیرکل و مسئولان واحدهای حزب به صورت قانونی 2. نقل‌قول کذب از قول کمیسیون ماده قانون فعالیت احزاب و خیانت در امانت و دستکاری در اساسنامه مصوب مجمع عمومی و دادن اختیارات شورای مرکزی به دبیرکل.
3. اقدام به اختراع کمیته‌ها و شاخه‌های غیرقانونی برخلاف اساسنامه و بدون تصویب شورای مرکزی 4. اقدام به عزل‌های غیرقانونی و مغایر اساسنامه بدون تصویب شورای مرکزی. پنج، اقدام به نصب‌های غیرقانونی و مغایر اساسنامه بدون تصویب شورای مرکزی 6. پنهان‌کاری و نوشتن نامه‌های مخفیانه به کمیسیون ماده 10 و ارائه اطلاعات صددرصد کذب به کمیسیون بدون اطلاع شورای مرکزی 7. نوشتن نامه به اعضای شورای مرکزی منتقد خود و زدن اتهامات زیر به اعضای اکثریت منتقد خود: «ضداسلام، ضدانقلاب، ضدنظام، ضدامام، ضدروحانیت، دارای پرونده‌های سیاه و زشت، شیاد، کذاب، فتنه‌انگیز، شهرت‌طلب، نامتعادل روحی، فاسق، فاجر و ...!» 8. سوء‌استفاده از عنوان غیرقانونی دبیرکلی و سربرگ و مُهر حزب و نوشتن نامه‌های گوناگون به نهادهای مختلف و ادارات و سازمان‌های محل کار اعضای شورای مرکزی و درخواست بی‌کارکردن آنان!!!! جناب آقای دکتر عارف، در نشستی که به اتفاق آقایان مرتضی نوروزپور، افشین زبردست، محسن ظریفیان، اسفندیار عبداللهی و امیرتیمور طاهری با حضرت‌عالی داشتیم، وقتی من عرض کردم که آقای منتجب‌نیا در نامه‌های مختلف و فایل‌های صوتی موجود از ایشان چنین اتهامات کذب و تکان‌دهنده‌ای را به اعضای محترم شورای مرکزی زده است، شما فرمودید که آقای منتجب‌نیا در نامه‌هایی به شما (کمیسیون ماده 10) نیز چنین اتهاماتی را به منتقدان خود زده است!!! 9. ادعای کذب برگزاری مجازی جلسه شورای مرکزی که با تکذیب اکثریت اعضای شورای مرکز کذب‌بودن آن مسلم شد 10. آقای منتجب‌نیا با اینکه هر هفته جلسات گوناگونی را با حضور دوستان خود در فضای بسته منزل خود برگزار می‌کند، اما از برگزاری جلسات شورای مرکزی در فضای باز و با رعایت دقیق‌ترین پروتکل‌های بهداشتی مانع می‌شود و با بی‌اعتنایی کامل به آخرین نام کمیسیون به حزب مبنی بر ضرورت برگزاری جلسه شورای مرکزی مانع برگزاری جلسه شورای مرکزی شده و تلاش کرده است که با دعوت برخی افراد به منزل خود و تحت فشار قراردادن آنان امضاهایی برای تثبیت مادام‌العمر خود بگیرد و آن را به جای مصوبه شورای مرکزی به کمیسیون ارسال کند که اکثر اعضای محترم شورای مرکزی به او نه گفته‌اند!
دو خواسته اعضای شورای مرکزی حزب جمهوریت از کمیسیون ماده 10 احزاب
1. اعضای شورای مرکزی حزب جمهوریت از کمیسیون ماده 10 قانون فعالیت احزاب می‌خواهند که رسما و مستند به قانون احزاب اعلام کنند که حزب جمهوریت از چه تاریخی مجاز به انتخاب دبیرکل و واحدهای قانونی حزب بوده است؟‌ 2. اعضای شورای مرکزی حزب جمهوریت از کمیسیون ماده 10 قانون فعالیت احزاب می‌خواهند که مساعدت لازم را برای برگزاری جلسه رسمی شورای مرکزی به‌صورت حضوری و با حضور نماینده کمیسیون و با دستور جلسه اصلاح اساسنامه مورد درخواست کمیسیون، انتخاب دبیرکل و واحدهای قانونی حزب مبذول فرمایند.