استیضاح رئیس جمهوری آمریکا چند روز مانده به پایان کار او در دستور کار قرار گرفت ترامپ، زیر فشار حذف

پس از تحولات روز چهارشنبه در ایالات متحده و حمله هواداران ترامپ به ساختمان کنگره، در سه روز اخیر حزب دموکرات تلاش وسیعی برای استعفا و یا برکناری و استیضاح رئیس جمهور آمریکا آغاز کرده است. در همین حال توئیتر اکانت رسمی ترامپ را برای همیشه مسدود کرد.به گزارش فرارو، «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا بامداد روز شنبه (به وقت تهران) به نشست حزب دموکرات درباره تحولات اخیر حمله به کنگره توسط طرفداران ترامپ اشاره کرد.
او گفت: «امیدواری اعضا این است که رئیس جمهور فورا استعفا دهد. اما اگر وی این کار را انجام نداد من به کمیسیون‌ها دستور دادم تا برای پیشبرد متمم ۲۵ قانون اساسی و استیضاح آماده باشند.»
طبق متمم ۲۵ قانون اساسی آمریکا، درصورت عدم کفایت، ناتوانی یا مرگ رئیس جمهور آمریکا، اکثریت کابینه می‌توانند به انتصاب معاون وی به عنوان رئیس جمهوری رای دهند.
پیش‌تر پلوسی استفاده از متمم قانون اساسی را به مایک پنس معاون ترامپ پیشنهاد داده بود. تاکنون پنس واکنشی به این درخواست نشان نداده، اما به نظر نمی‌رسد جمهوری‌خواهان با آن موافقت کنند.
در همین نمایندگان دموکرات کمیته خارجی مجلس نمایندگان آمریکا نیز تاکید کردند که بازخواست ترامپ برای بازیابی رهبری جهانی در زمینه دموکراسی بسیار مهم است.

این اعضا با تاکید بر استیضاح ترامپ گفتند: «باید به جهان نشان دهیم که هیچ کسی در آمریکا بالاتر از قانون نیست.»
پیش‌تر سه نفر از مشاوران کاخ سفید به شبکه خبری سی‌ان‌ان گفته‌اند که دونالد ترامپ هیچ قصدی برای کناره‌گیری از قدرت ندارد.
یکی از مشاوران با «صفر» دانستن احتمال کناره‌گیری ترامپ گفت: «وی فکر نمی‌کند که مرتکب خطایی شده باشد.»
حملات چهارشنبه شب طرفداران ترامپ به کنگره سبب شده تا نمایندگان و سناتور‌های آمریکایی به فکر برکناری زودهنگام ترامپ بیفتند.
در جریان حمله طرفداران ترامپ به ساختمان کنگره دست کم ۴ نفر کشته و ده‌ها نفر دیگر مجروح شدند.
توئیتر اکانت ترامپ را مسدود کرد
در تحولی دیگر شبکه اجتماعی توئیتر که رسانه اصلی ترامپ برای بیان دیدگاه هایش بود
از مسدود شدن کامل و دائمی حساب دونالد ترامپ خبر داده است.
بخش ایمنی توییتر علت این تصمیم را پیشگیری از احتمال «تشویش و ترغیب به خشونت بیشتر» عنوان کرده است.
ترامپ بیش از ۸۸ میلیون فالوور در توئیتر داشت و از آن به عنوان تریبون اصلی برای انتشار اظهارات و حتی تصمیم‌های مهم خود در کاخ‌سفید استفاده می‌کرد.
فیسبوک هم قبل‌تر اعلام کرده بود که دست کم تا پایان مراسم تحلیف و انتقال قدرت به جو بایدن، حساب کاربری آقای ترامپ در فیسبوک و اینستاگرام را تعلیق کرده است.
یوتیوب و چند شبکه اجتماعی بزرگ دیگر هم از تصمیمات مشابه خبر داده‌اند.
توییتر و فیسبوک از چند ماه پیش و در آستانه اوج‌گیری کارزار‌های انتخاباتی با نصب برچسب‌های هشدار و حتی حذف پست‌های آقای ترامپ تلاش کرده بودند از انتشار ادعا‌های بدون پشتوانه او درباره انتخابات جلوگیری کنند.
البته این کار منتقدانی نیز دارد، بسیاری معتقدند اقدام توئیتر و دیگر شبکه‌های اجتماعی خلاف اصل آزادی بیان است.
در تحول مهمی دیگر، رسانه‌های آمریکایی از تصمیم گوگل، غول دنیای مجازی، برای مسدود کردن شبکه اجتماعی پارلر خبر داده است.
پارلر یک اپلیکیشن و شبکه اجتماعی نسبتا زیرزمینی است که در چند ماه گذشته به پاتوق راست‌گرایان افراطی و کسانی که به برتری نژادسفید باور دارند بدل شده بود. پارلر رسالت خود را ایجاد پلتفرمی برای «آزادی بیان» عنوان می‌کند.
نگرانی از اقدام نظامی ترامپ
در همین حال نانسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا می‎گوید با رئیس ستاد مشترک ارتش درباره نگرانی از اقدامات یک رئیس جمهوری بی‌ثبات و دسترسی نامحدود او به دستور پرتاب سلاح‌های هسته‌ای صحبت کرده است.
نانسی پلوسی در نامه به اعضای مجلس نمایندگان گفته موضوع گفت‌وگوی او با ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا اقدامات احتیاطی برای جلوگیری از این که یک رئیس‌ جمهوری بی‌ثبات دست به اقدامات نظامی بزند یا به رمز پرتاب و دستور سلاح‌های هسته‌ای دست‌رسی داشته باشد بوده است.
سخنگوی رئیس ستاد مشترک این تماس را تایید کرد و گفت که ژنرال مارک میلی به سوالات خانم پلوسی در مورد روند صدور فرمان هسته‌ای پاسخ داد.
ترامپ را فورا از قدرت عزل کنید
همچنین ژان وارنر مولر، استاد علم سیاست در دانشگاه پرینستون آمریکا در مقاله‌ای برای پایگاه خبری پراجکت‌سیندیکت، خواستار حذف فوری ترامپ از قدرت و ممنوع سازی دائمی فعالیت‌های سیاسی وی به دلیل اقدام اخیر طرفدارانش در حمله به ساختمان کنگره آمریکا شده است. او در این رابطه می‌نویسد:
«حدودا یک سال قبل، بسیاری از ناظران و حقوقدان‌ها در مورد اینکه استیضاحِ رئیس جمهور آمریکا، یک مساله حقوقی و یا سیاسی است، با یکدیگر بحث و مناظرات زیادی را انجام می‌دادند. بر طبق قانون اساسی آمریکا، این سیاستمداران و نه دادگاه‌ها هستند که قرار است قضاوت کنند آیا رئیس جمهور آمریکا مرتکب اشتباه و جنایت شده یا خیر. از سویی، مهمتر از همه اینکه این آن‌ها هستند که تعیین می‌کنند آیا یک مدیر اجرایی، تهدیدی علیه جمهوریتِ آمریکا است یا خیر؟»
به گزارش فرارو، در کمتر از دو هفته مانده به ترک قدرت توسط دونالد ترامپ و جایگزینی وی با جو بایدن، این مسئله (یعنی مجازات کردن رئیس جمهوری ترامپ) بار دیگر به یک موضوع اساسی تبدیل شده است. در این راستا، نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تازگی در موضع گیری تاکید کرده دونالد ترامپ به دلیل نقش مخربش در تهییج هوادارانش که به کنگره آمریکا حمله کردند، یا باید توسط کابینه خود و در قالب اصلاحیه بیست و پنجم قانون اساسی و یا از طریق استیضاح، هر چه سریع‌تر از قدرت حذف شود.
حمله هواداران افراطی ترامپ به ساختمان کنگره آمریکا که با تحریکاتِ وی انجام شد، پدیده‌ای را در عرصه سیاسی آمریکا به نمایش گذاشت که در نوع خود کاملا بی سابقه و شرم آور است. اگرچه جو بایدن در تاریخ ۲۰ ژانویه مراسم تحلیف خود را برگزار خواهد کرد، با این حال، ریاست جمهوری آمریکا همچنان درگیرِ تنش آفرینی‌ها و آشوب گری‌های دونالد ترامپ خواهد بود. وی باید بار دیگر استیضاح شود، او باید از قدرت عزل شود و تا ابد از هرگونه فعالیت و حیات سیاسی او جلوگیری گردد.
کنگره آمریکا حق و وظیفه دارد که ترامپ را استیضاح کند. گاهی اوقات، امکان دارد که قانونگذاران به راحتی از سورفتار‌های ریاست جمهوری، چشم پوشی کنند. آن‌ها این اقدام را با این استدلال انجام می‌دهند که شاید پیگیری مسائلی از این دست، بیش از منفعت، حاملِ ضرر برای کشورشان باشد. با این حال، قانونگذاران آمریکایی باید بدانند که اکنون یکی از آن زمان‌ها نیست.
گاهی اوقات عدم محاکمه مسئولان عالی رتبه می‌تواند تبعات بسیار منفی و مخربی را در ادامه راه به وجود آورد. جمهوری‌خواهان سنا با رای دادن به تبرئه ترامپ در جریان استیضاح سال گذشته او، عملا نشان دادند که با یک مجرم، همراه و یار هستند. تجربه ترامپ در جریان استیضاح گذشته وی، به وضوح نشان داد که او به این نتیجه رسیده که می‌تواند هر کار ِ مجرمانه‌ای را انجام دهد و از تبعات و پیامد‌های مخرب آن در امان باشد.
کافی است گفتگوی تلفنی ترامپ در سال ۲۰۱۹ با رئیس جمهور اوکراین ولادیمیر زیلینسکی را به یاد آورید که در جریان آن ترامپ وی را تهدید کرد که اگر برای فرزند بایدن (هانتر بایدن)، پرونده سازی نکند، آمریکا نیز کمک‌های نظامی خود را به اوکراین متوقف خواهد کرد. پس از این حادثه، ترامپ در زمستان ۲۰۲۰، یک گفت‌وگوی عجیب با وزیر داخله ایالت جورجیا انجام داد که نوار صوتی آن افشا شد و ترامپ در جریان آن از وی می‌خواست تا برای او رای سازی کند تا انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را به بایدن نبازد. تمامی آن دسته از جمهوری‌خواهانی که مسئله دوم را محکوم کردند، باید این سوال را از خود بپرسند که چرا اقدام اولی ترامپ را محکوم نکرده و آن را زشت نشمردند.
اگر جمهوری‌خواهان کنگره، اقدام به مجازات ترامپ به دلیل آنچه اخیرا در ساختمان کنگره آمریکا اتفاق افتاد نکنند، باید تاکید کرد که آن‌ها باز هم در جنایات دونالد ترامپ، همدستی کرده‌اند. اگر اقدامی در برابر رفتار زشت اخیر ترامپ انجام نشود، این پیام داده می‌شود که اساسا رئیس جمهور آمریکا می‌تواند بر علیه کنگره این کشور که یکی از نهاد‌های مهم قانونی آمریکا است، دست به اقدامات خلافکارانه بزند و از هیچ چیز هم نترسد.
برخی در آمریکا این نگرانی را دارند که شاید استیضاح مجدد ترامپ و ممنوع سازی دائمی فعالیت‌های سیاسی او، تاثیر عکس داشته باشد و جایگاه او را مستحکم‌تر کند. با این همه این استدلال دیگر کارایی ندارد. هر کاری هم که انجام شود، ترامپ و طرفداران افراطی اش سعی خواهند کرد تا در عرصه سیاسی آمریکا فعال باشند.
کاملا واضح است که طرفداران افراطی ترامپ خود را آمریکایی‌های واقعی می‌دانند و هیچ چیزی آن‌ها را جز تسلط کامل بر آمریکا و قدرت در این کشور راضی نمی‌کند. دونالد ترامپ نیز برنامه‌های گسترده‌ای برای استفاده از این توده‌ها در راستای اهداف و منافع خود دارد. این مدل و شیوه اصلی فعالیت و کارِ دونالد ترامپ است. ترامپ برای پیشبرد دستور کار خود به ایجاد نفرت و نفاق نیاز جدی دارد.
علاج دردِ آمریکای کنونی این است که ترامپ را فقط از قدرت حذف نکنیم بلکه او را از کلیه فعالیت‌های سیاسی، تا ابد بازداریم. اگرچه که عزل انسان‌ها از حقوق مدنی‌شان، یک مسئله جدی و ناراحت کننده است، با این حال، دونالد ترامپ حقیقتا مستحقِ یک چنین مجازاتی است. این مساله در قانون بسیاری از کشور‌ها نیز وجود دارد. به عنوان مثال، بر اساس قوانین آلمان، آن‌هایی که از حق آزادی بیان و یا دیگر آزادی‌های بنیادین سواستفاده کنند، به نحوی که در نهایت منجر به تضعیف لیبرال دموکراسی شود، احتمالا از کلیه حقوق خود محروم خواهند شد.
بدون تردید محروم سازی دائمی یک انسان از حقوقش، با هسته اصلی مفروضات دموکراسی، در تضاد است. هر انسانی می‌تواند افکار و ایده‌های ذهنی خود را تغییر دهد و در نتیجه محروم سازی دائمی افراد به دلیل دیدگاه‌های آن‌ها در یک زمان مشخص، چندان عادلانه و درست نیست. با این همه باید در مورد ترامپ گفت که اصلا به این مسائل نباید توجه کرد. او بار‌ها و بارها، اصول دموکراسی آمریکایی را زیر پا گذاشته است. این یک جرم و جنایت بزرگ است که نباید از آن به راحتی گذشت. ترامپ فردی است که باید محاکمه شود. اگر ترامپ نمی‌خواهد طبق قواعد آمریکا و دموکراسی بازی کند، هیچ ایرادی ندارد که وی را به کل از بازی حذف کرد.