هوای تهران به رنگ دولت درآمد!

سرویس جامعه جوان آنلاین: رنگ شاخص آلودگی هوا در تهران و برخی دیگر از کلانشهر‌ها بنفش شده است. آلودگی در پایتخت به حدی است که در دو سه روز گذشته، هوا برای همه گروه‌ها «بسیار ناسالم» بوده است. کرج، تبریز، مشهد و اراک هم شرایط مشابهی داشته‌اند. سال‌های گذشته که در پاییز و زمستان هوا آلوده می‌شد، تدبیر مسئولان تعطیل کردن مدارس بود؛ با همین تدبیر هم انگار هوا خوب می‌شد! امسال، اما به‌جای مسئولان، طبیعت تدبیر کرده و مدارس را از قبل و آن هم نه فقط دو سه روز، که ماه‌ها تعطیل کرده، اما باز هم هوا آلوده است، حتی بدتر از سال گذشته که مدارس تعطیل نبود! همه این‌ها یعنی یک جای کار هوا می‌لنگد، وگرنه نباید این همه آلوده و بنفش می‌بود!
دعوای مازوت‌سوزی چند وقتی می‌شود که در رسانه‌ها دست به دست می‌شود. سازمان حفاظت از محیط زیست، مدعی مازوت‌سوزی برخی پالایشگاه‌ها و کارخانه‌ها است و بعضی هم ادعا کرده‌اند، چون تحریم هستیم و کسی از ما مازوت نمی‌خرد، مجبوریم مازوت را خودمان بسوزانیم. از طرف دیگر وزارت نفتی‌ها این ادعا را رد کرده‌اند و بدون اینکه به میزان تأثیر مازوت‌سوزی اشاره‌ای کنند، مدعی شده‌اند که چهار، پنج درصد کارخانه‌ها مازوت می‌سوزانند. از این دعوا‌های تریبونی، چیزی عاید مردم نشده است که هیچ، حلق و ریه‌شان هم پر از آلودگی شده است، بیشتر از هر وقت دیگری: شاخص آلودگی هوا چند روزی می‌شود که برای گروه‌های پرخطر و حتی همه گروه‌ها ناسالم است.»
هوا، ناسالم برای همه
روز گذشته عباس شاهسونی، رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت ضمن هشدار نسبت به کیفیت هوای پایتخت، اظهار کرد: با توجه به پایداری هوا و افزایش تردد‌ها در سطح شهر، کیفیت هوای شهر تهران در وضعیت بسیار ناسالم قرار دارد.

وی تأکید کرد: با توجه به ارتباط افزایش غلظت آلاینده‌های هوا به خصوص غلظت ذرات معلق کوچک‌تر از ۵/۲ میکرون و میزان ابتلا و مرگ ناشی از کووید ۱۹، از عموم مردم به خصوص گروه‌های حساس مانند بیماران قلبی، ریوی، زنان باردار، سالمندان، کودکان، بیماران مبتلا به دیابت و آسم درخواست می‌شود که از تردد در فضای آزاد اجتناب کنند.
شاخص کیفیت هوا روز گذشته در تهران روی عدد ۱۶۳ قرار گرفت و به این ترتیب هوای پایتخت برای سومین هفته متوالی برای همه افراد جامعه آلوده است. مطابق اخبار منتشر شده، لااقل تا پایان هفته، یعنی تا پیش از تدبیر باد و باران، وضع آلودگی به همین منوال است. تهران از ابتدای سال همزمان با شیوع کرونا ۱۵ روز هوای پاک، ۱۸۲ روز هوای قابل قبول، ۹۰ روز هوای ناسالم برای گروه‌های حساس جامعه و ۱۱ روز هوای ناسالم برای همه افراد داشته است. این در حالی است که در مدت مشابه سال قبل، پایتخت ۲۵ روز هوای پاک، ۲۰۵ روز هوای قابل قبول، ۶۳ روز هوای ناسالم برای گروه‌های حساس و پنج روز هوای ناسالم برای همه افراد داشته است.
بنفش، یکی ماقبل خطرناک‌ترین رنگ آلودگی
گفتنی است از عدد صفر تا ۵۰، هوای پاک، از ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم یا متوسط، از ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوای ناسالم برای گروه‌های حساس، از ۱۵۱ تا ۲۰۰ هوای ناسالم برای همه گروه‌ها، از ۲۰۱ تا ۳۰۰ هوای بسیار ناسالم و از ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط کیفی هوا خطرناک است. همچنین در هوای پاک با رنگ سبز، شرایط کیفیت هوا مناسب است و خطری برای سلامت انسان ندارد. در هوای سالم که به رنگ زرد شناخته می‌شود، کیفیت هوا قابل قبول و غلظت آلاینده‌ها کمتر از حدی است که بر سلامت انسان تأثیر منفی داشته باشد، اما در هوای ناسالم برای گروه‌های حساس که به رنگ نارنجی نشانه‌گذاری می‌شود، مقدار AQI بین ۱۰۱ تا ۱۵۰ قرار می‌گیرد و در نتیجه آن گروه‌های حساس اثرپذیری بیشتری از آلودگی هوا خواهند داشت. در هوای ناسالم که به رنگ قرمز است، همه افراد جامعه در معرض مخاطرات ناشی از آلودگی هوا قرار می‌گیرند و حتی ممکن است گروه‌های حساس دچار عوارض شدیدتری شوند. افزون بر این، در هوای بسیار ناسالم که به رنگ بنفش معروف است و عدد AQI بین ۲۰۱ تا ۳۰۰ قرار می‌گیرد، احتمال بروز عوارض جدی بر سلامت افراد جامعه افزایش می‌یابد. پس از بنفش، فقط رنگ قهوه‌ای برای توصیف وخامت آلودگی هوا باقی می‌ماند آن هم با شاخص عددی بالای ۳۰۰ تا ۵۰۰. دو سه روزی می‌شود که در مناطقی از تهران رنگ آلودگی هوا، بنفش است.
حواله همه چیز به باد و باران و برجام
این آمار‌ها در حالی است که چند روز پیش وزیر کشور در واکنش به تعطیلی تهران به دلیل آلودگی بیش از حد هوا گفته بود پایتخت همین الان هم تعطیل است! راست گفته بود آقای رحمانی فضلی، به راستی در شرایطی که تهران به دلیل کرونا در حالت نیمه تعطیل است و علاوه بر مدارس، بسیاری دیگر از مشاغل هم تعطیل هستند، چرا اوضاع آلودگی بدتر از سال‌های قبل است؟! تدبیر دولت برای جلوگیری از ۳۳ هزار مرگ و میر به دلیل آلودگی هوا و تولد‌های نارس نوزادان و سینه‌های خس خسی میانسالان و سرفه‌های کش‌دار سالمندان کجاست؟! همه چیز به باد و باران و برجام حواله شده است؟!