دستمان ‌برای گفت‌وگو با تهران دراز است

وزیر خارجه سعودی مدعی شد که دست ریاض برای گفت‌وگو با دیگر کشورها از جمله ایران همواره دراز است.
به گزارش ایسنا، فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان در گفت‌وگو با شبکه العربیه گفت که کشورش با تمام دولت‌های آمریکا همکاری می‌کند و روابط بسیار خوبی با دولت جدید این کشور هم خواهد داشت. وزیر خارجه سعودی درباره برجام و مسائل هسته‌ای ایران هم گفت: اگر از ما خواسته شود در پرونده هسته‌ای ایران مشارکت خواهیم کرد. فیصل بن فرحان در ادامه مدعی شد: دست ریاض برای گفت‌وگو همواره دراز است اما ایرانی‌ها به حرف‌های خود پایبند نیستند بنابراین ما باید نشانه‌های واقعی در تغییر رفتارهای آن‌ها در منطقه و بحث حمایت از تروریست‌ها مشاهده کنیم.
وزیر خارجه سعودی گفت: نصیحت من به ایرانی‌ها این است که مشغول توسعه کشور خودشان باشند. ادعای فیصل بن فرحان درباره تمایل عربستان برای گفت‌وگو با ایران و سرباززدن تهران، در حالی است که مقامات کشورمان بارها تاکید کرده‌اند که ایران برای گفت‌وگوی فوری و بدون پیش‌شرط با ریاض آمادگی دارد که این اعلام آمادگی همواره با پاسخ منفی عربستان مواجه شده است.
در آخرین مورد از این تلاش‌ها، رئیس جمهور کشورمان طرح صلح هرمز را پیشنهاد داد تا به نوعی کشورهای همسایه خلیج فارس از جو سرد و دشمنی کنونی در روابط فیمابین عبور کنند و زمینه روابط سازنده میان ایران و عربستان هم فراهم شود که این طرح نیز با پاسخ منفی سعودی‌ها روبه‌رو شد.