دبیرکل جامعه روحانیت مبارز با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری آتی ایران: حتی رهبری هم نمی‌توانند بگویند که رئیس جمهوری بعدی ایران کیست

دبیر کل جامعه روحانیت مبارز با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری آتی ایران گفت: مردم ایران امروز در تعیین حق سرنوشت آزاد هستند. مصداق بارزش این است که هیچ یک از ما نمی‌داند که چه کسی رئیس جمهوری خواهد شد. شاید این تعبیر چندان جالب نباشد اما حتی مقام معظم رهبری هم نمی‌تواند بگوید که رئیس جمهوری بعدی ایران کیست.
به گزارش ایسنا، همایش سیاسی اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان با عنوان تحول حکمرانی در گام دوم انقلاب عصر روز جمعه در دفاتر و مراکز هشتادگانه سراسر کشور به صورت حضوری و مجازی برگزار شد.
حجت الاسلام و المسلمین پورمحمدی، دبیر کل جامعه روحانیت مبارز ضمن بیان مطالبی مذهبی در مورد ماه رجب و اعمال مسلمانان در این ماه، اظهار کرد: امام خمینی(ره) در مقاطع خاص تاریخی این جمله را می‌گفتند و مقام معظم رهبری هم بارها آن را تکرار کردند. آن عبارت این بود که «ما می‌توانیم.»
دبیر کل جامعه روحانیت مبارز ادامه داد: باید به صراحت بگویم که اگر امام خمینی امروز زنده بود و جوانان و ملت ایران را در مقابل خود داشت، همه ما جداً خطاب به او می‌گفتیم که ما توانستیم. به نظرم جمله امام و جمله امروز ما، دقیق و قابل بحث و گفت‌وگو است.

وی با بیان اینکه، توانایی یک عنصر نسبی است، گفت: قدرت مطلق برای خداست. توانایی ما در نسبت به ناتوانی‌هاست. ما واقعی حرف می‌زنیم. ما روی هوا و فضا حرف نمی‌زنیم. آرمان داریم اما در هنگام ادعا نمی‌توانیم آرمانی صحبت کنیم بلکه باید به سمت یک قضاوت واقع بینانه با در نظر گرفتن محدودیت ها برویم.
پورمحمدی افزود: ما در بسیاری از موضوعات توانستیم و در بسیاری از موضوعات نتوانستیم. این نکته بسیار مهم است. وقتی سخن از توانستن می‌کنیم، به معنی قدرت مطلق در همه حوزه‌ها نیست. ما در عرصه‌های بسیار مهم به صورت مستند و حتی به شهادت مخالفان و دشمنانمان توانسته‌ایم. بسیاری از توانایی‌های حتی ما قابل مناقشه نیست؛ ثابت شده است.
دبیرکل جامعه روحانیت مبارز عرصه سیاسی ایران را «عرصه استقلال» نامید و گفت: امام خمینی سعی کرد برای شیعیان حس خودباوری احیا کند. برجسته ترین نماد و نمود این خودباوری، عرصه سیاسی ایران است. بالاترین دستاورد سیاسی، استقلال سیاسی است. هیچ کس در این موضوع تردید ندارد که ایران از نظر سیاسی مستقل است. دشمنان ما گاها می‌گویند که استقلال ما جنبه طغیانی و شورشی دارد اما در اصل استقلال سیاسی ما تردید ندارند.
پورمحمدی تاکید کرد: مردم ایران امروز در تعیین حق سرنوشت آزاد هستند. ۴ ماه دیگر در ایران انتخابات ریاست جمهوری برگزار می‌شود. مصداق بارزش این است که هیچ یک از ما نمی‌داند که چه کسی رئیس جمهوری خواهد شد. شاید این تعبیر چندان جالب نباشد اما حتی مقام معظم رهبری هم نمی‌توانند بگویند که رئیس جمهوری بعدی ایران کیست.
وزیر کشور در دولت اول محمود احمدی‌نژاد در ادامه سخنانش اظهار کرد: منش و روش امام خمینی مقام معظم رهبری بدین گونه بوده که هیچ وقت حتی اظهار نکردند که کدام نامزد مورد اقبال آنهاست. اگر اظهار هم کنند، ارتباطی با انتخاب رئیس جمهوری ندارد.
دبیر کل جامعه روحانیت مبارز با استناد به آمارهای بین المللی در مورد پیشرفت‌های ایران گفت: این آمارها نشان از پیشرفت ما در تکنولوژی دارد. ما در بحث نانو تکنولوژی، سلول‌های بنیادی و چندین و چند حوزه دیگر وضعیت خوبی داریم. اگر به همین بحران کرونا نگاه کنیم متوجه می‌شویم که دستاوردهای بی‌بدیلی در حوزه بهداشت و درمان و آموزش پزشکی داریم. همه این دستاوردها وقتی برجسته می‌شود که به صورت مقایسه‌ای نگاه کنیم و محدودیت‌ها و تحریم‌ها و دشمنی‌ها را در نگاه خود اعمال کنیم.
وی افزود: ما در زمینه نفت، گاز، فولاد و پتروشیمی ظرفیت‌های کم نظیری داریم. چند روز پیش سفیر سابق اسرائیل در آمریکا گفته که ایران نسبت به ۵ سال پیش رشد چشمگیری داشته است. به نظرم عرصه‌ای که کمتر مورد توجه قرار گرفته، فرهنگ، هنر و رسانه است.
پورمحمدی به بستن شدن صفحات مجازی حزب الله اشاره کرد و گفت: قرار دشمنان بر این بوده که صدای ما را خفه کنند. مصداق بارزش مسدود کردن صفحات مجازی مرتبط با ما است. پس از نظر دشمنان تولیدات فرهنگی ما تاثیرگذار است. خودشان می‌گویند که ایران همپای ایران و روسیه بر انتخابات آمریکا اثر می‌گذارد، بنابراین ما در فضای فرهنگی و رسانه‌ای تاثیرگذار هستیم.
دبیر کل جامعه روحانیت مبارز تصریح کرد: از نظر دشمنان ما باید از پا در بیایم. مردم ما هنوز سر خم نکرده است. علتش رشد مدنی مردم ایران است. تعدد موسسات خیریه و مردم نهاد در ایران بسیار فوق العاده است. مقام رهبری یک ایده مواسات را مطرح کردند و این ایده به شدت فراگیر شد. بر اساس بعضی آمار، ما در ایران ۶۰۰ هزار نیکوکار داریم. جامعه ایران، جامعه دلسوز است که همه هوای همدیگر را دارند. این نشان می‌دهد که توان و عرصه مدنی ما رشد کرده است.
دبیرکل جامعه روحانیت مبارز در بخش دیگری از سخنان خود در مورد راهکارهای چالش‌ها و مشکلات ایران گفت: قرآن برای عقلانیت، دانش، تخصص و تجربه بسیار ارزش قائل است و به نوعی آن را واجب می‌داند. به نظرم علاوه بر عقل و علم، اخلاق هم باید اضافه شود. ما باید بر اساس این سه عنصر بازسازی و بازنگری کنیم.
پورمحمدی در پایان جلسه در بخش پرسش و پاسخ مخاطبان در مورد سوالی مبنی بر حضور آیت الله رئیسی در انتخابات ۱۴۰۰ گفت: ما به دوستان ولایی خود گفته‌ایم که دور هم جمع شوید و با هم مشورت کنید. به هر نتیجه ای که رسیدید، جامعه روحانیت مبارز از شما حمایت می کند. ما گفته ایم که به هیچ عنوان نامزد انتخاباتی پیشنهاد نمی‌دهیم اما از نامزد شما حمایت می کنیم. از ما پرسیده شد که چرا چک سفید امضا می دهیم. ما گفتیم که ارزش خرد جمعی، تحمل یکدیگر و مشارکت بیشتر از اینها است.
وی افزود: نه گزینه‌ای داریم و نه گزینه‌ای پیشنهاد خواهیم داد اما هر کدام از جریان های سیاسی ما را به جلسات دعوت کند حضور می‌یابیم. دوستانی هم که در شورای وحدت حضور دارند می‌توانند شهادت دهند که به هیچ وجه نمی خواهیم گرایش یا گزینه خاصی را تحمیل کنیم. تلقی بعضی از دوستان این است که بعضی از تجمع‌ها به ضررشان تمام می‌شود چرا که گزینه انتخاباتی شان از دست می رود. آنها اگر مثل ما فکر کنند و از قبل گزینه‌ای نداشته باشند همه به دنبال بهترین فرد می‌گردند.
وی در ادامه سخنان خود در مورد ضرورت مشارکت بالای مردم در انتخابات گفت: اولین رسالت ما این است که به مردم امید دهیم و آنها را به انتخابات دل ‌بسته کنیم. چرا که تجربه مشارکت کم مردم در انتخابات مجلس را داشتیم. هر چند که نتیجه انتخابات مجلس برای دوستان انقلابی ما خوشایند بود. به نظرم مشارکت ۴۰ درصدی و بعضی مشارکت‌های زیر ۲۰ درصد در شهرهای کوچک اصلا جالب نبود. این میزان مشارکت نگران کننده است. حرف اساسی ما این است که مردم در یک فضای شفاف، صادقانه و صمیمانه حضور پیدا کنند و مردم انتخاب بهتر داشته باشند.
دبیرکل جامعه روحانیت مبارز در پاسخ به پرسش یکی از دانشجویان مبنی بر اینکه قبلا گفته است نظام پدرسالار، نظامی – امنیتی و ملوک الطوایفی کارساز نیست، گفت: من گفتم که حکومت نظامی – پادگانی و پدرسالار و لیبرالیسم مطلوب ما نیست. این حرف به این معنی نیست که کسی که سابقه نظامی دارد نمی تواند کاندیدا شود. خود بنده سابقه امنیتی دارم. شخص دیگری ممکن است سابقه نظامی داشته باشد. آنچه مهم است نگاه افراد است. من با نگاه پادگانی مشکل دارم. چرا که معتقدم جامعه ما این نگاه را نمی پذیرد. آنچه مهم است رویکرد افراد است.
پورمحمدی با بیان اینکه عده ای جامعه روحانیت مبارز را پدرسالار معرفی می‌کنند در انتقاد از این سخن گفت: به نظرم نگاه پدرسالارانه این است که یک فرد نزدیک انتخابات می آید و نامزدهای مورد اقبالش را تعیین می‌کند یا تغییری در چینش نامزدها ایجاد می‌کند. به نظرم کسانی که امروز جامعه روحانیت مبارز را پدرسالار می‌خوانند خودشان مخفیانه پدرخوانده هستند. البته پدرخوانده‌ها معمولا از یک مقبولیت برخوردارند. این افراد که مقبولیت چندانی ندارند بیشتر نقش ناپدری را ایفا می‌کنند.
وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر حضور خودش در عرصه انتخابات ۱۴۰۰ گفت: چنین بحثی وجود نداشته است تا به حال روی هیچ نامزدی صحبت نکردیم. تلقی ما این است که اگر آقای رئیسی کاندیدا شود میل ما به ایشان بیشتر است اما اگر آقای رئیسی کاندیدا نشود با تعدد نامزدها مواجه خواهیم شد و به مشکل خواهیم خورد. شاید در این صورت انتخابات ۱۴۰۰ به دور دوم کشیده شود.
پورمحمدی تاکید کرد: ما نمی خواهیم از روش های منسوخ حمایت کنیم. ممکن است در انتخابات پیروز نشویم اما آنچه مهم است روش ماست و آن این است که یک انتخابات پرشور، رضایت بخش، شفاف و منصفانه داشته باشیم.
وی در پایان با استناد به سخنان مقام معظم رهبری گفت: نظر ایشان هم همین است. ایشان مطلوب اول را این می دانند که مشارکت مردم بالا باشد و مطلوب دوم انتخاب فرد شایسته و مناسب است. من به انتخابات ۱۴۰۰ خوشبینم.
سایر اخبار این روزنامه
روزهای سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر چگونه می‌گذرد؟ صدای کم موسیقی فجر محمدعلی وکیلی بازی اسم ها؟ مدیر مرکز کارآزمایی بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران: مطالعه فاز یک تست انسانی واکسن کوو ایران برکت پایان یافت کارشناس حوزه نفت و انرژی: تبلیغ پایانی دولت دوازدهم با تشکیل وزارت انرژی دبیرکل جامعه روحانیت مبارز با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری آتی ایران: حتی رهبری هم نمی‌توانند بگویند که رئیس جمهوری بعدی ایران کیست سخنرانی بایدن باز هم گره کور توافق هسته‌ای را باز نکرد ادامه ابهام در دیپلماسی برجامی «ابتکار» ابعاد وقوع زلزله در استان کهگیلویه و بویراحمد را بررسی کرد روزهای سخت سی‌سخت خط اول پروژه انتقال آب توسط وزارت صمت افتتاح و خط دوم و سوم به زودی اجرایی خواهد شد روحانی: ابرپروژه ملی انتقال آب خلیج فارس، جزو طرح های بی نظیر تاریخ ایران است حدادعادل تلویحا از ردصلاحیت احمدی نژاد خبر داد اصلا به او فکر نکنید؛ تکلیف روشن است رئیس ستاد انتخابات کشور: سه گفتمان غالب کشور در انتخابات ۱۴۰۰ نماینده داشته باشند