نامه ظریف به بوررل حاوی هیچ طرحی نیست

سخنگوی وزارت خارجه: نامه ظریف به بوررل حاوی هیچ طرحی نیست وزیر امور خارجه ایران در نامه‌ای انتقادی خطاب به مسئول دستگاه دیپلماسی اتحادیه اروپا، مواضع ایران در قبال رویکرد اروپا و آمریکا به برجام را تبیین کرد. محمدجواد ظریف در این نامه چندصفحه‌ای به جوسپ بوررل، نماینده ویژه اتحادیه اروپا در روابط خارجی و سیاست‌های امنیتی، ضمن انتقاد از عملکرد اروپا و آمریکا در ارتباط با موضوع برجام و توافق هسته‌ای و تشریح مشکلات رویکرد این دو طرف برجام به مسئله احیای توافق، بار دیگر تأکید کرده است که در صورتی که طرف‌های مقابل به تعهدات برجامی خود عمل کنند، ایران نیز به تعهدات عمل خواهد کرد. سخنگوی وزارت امور خارجه درخصوص نامه محمدجواد ظریف به بوررل که هماهنگ‌کننده کمیسیون ‌مشترک برجام است، در پاسخ به سؤال خبرنگاران گفت: «وزیر امور خارجه کشورمان با هدف تشریح مواضع جمهوری اسلامی ایران درخصوص تحولات مرتبط با برجام، نامه‌ای خطاب به جوسپ بوررل، هماهنگ‌کننده کمیسیون مشترک برجام، در مورخ 22 اسفند 1399 (برابر با 12 مارس 2020) ارسال کرده‌اند». سعید خطیب‌زاده افزود: «البته دکتر ظریف تاکنون نامه‌های متعددی به آقای بوررل و پیش از وی خانم موگرینی درخصوص برجام ارسال کرده و این نامه نیز در همین راستا تهیه و ارسال شده است». خطیب‌زاده تأکید کرد: «این نامه تبیین نگرش جمهوری اسلامی ایران است و حاوی هیچ طرحی نیست». سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: «در نامه کشورمان به مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ‌کننده کمیسیون مشترک برجام اعلام شده که «چنانچه ایالات متحده قصد دارد اقدامات متخلفانه خود در نقض برجام و تحمیل تحریم‌های ظالمانه را اصلاح کند، اولین گام ضروری بازگشت به پایبندی کامل به عنوان طرف متخلف است»».
مواضع آشنا شخصی است
خطیب‌زاده همچنین در پاسخ به سؤالی درخصوص اظهارات حسام‌الدین آشنا در مصاحبه با روزنامه الاخبار گفت: «نظرات مطرح‌شده در این مصاحبه شخصی است و با وزارت خارجه یا آقای دکتر ظریف هماهنگی نشده است». او اظهار کرد: «موضع ایران درخصوص عدم‌ پایبندی ایالات متحده به تعهدات قطعی‌اش ذیل قطع‌نامه ۲۲۳۱ شورای امنیت و مسیر بازگشت این کشور به برجام روشن است که بارها توسط وزیر محترم خارجه به دقت و روشنی بیان شده است. پس از رفع تحریم‌ها توسط آمریکا، ایران همان‌گونه که رهبری اعلام فرموده‌اند، اقدامات جبرانی خود را متوقف می‌کند. مرجع راستی‌آزمایی بر اساس برجام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است». بر اساس این گزارش حسام‌الدین آشنا در مصاحبه با روزنامه الاخبار اظهار کرده است: «موضع آقای ظریف در چارچوب برجام و کمیسیون رفع اختلافات طرف‌های برجام است. موضع ظریف نهایت آن چیزی است که ایران می‌تواند عرضه کند که بپذیرد بازگشت به تعهدات به‌صورت هم‌زمان باشد و راستی‌آزمایی توسط اتحادیه اروپا انجام شود».
 سالیوان: غیرمستقیم با ایران در  ارتباطیم
در همین رابطه، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهور آمریکا گفت آمریکا و ایران دیپلماسی غیرمستقیم را به وسیله اروپا و دیگران آغاز کرده‌اند تا پیام‌هایی را درباره اینکه چگونه می‌توان توافق هسته‌ای ٢٠١٥ را حفظ کرد، تبادل کنند. وی تصریح کرد: «دیپلماسی با ایران در جریان است اما در حال حاضر به صورت مستقیم نیست». مشاور امنیت ملی آمریکا همچنین مدعی شد: «ما اکنون منتظر هستیم تا ایرانی‌ها بگویند چطور می‌خواهند این روند را پیش ببرند».