پایان رویای انتخاباتی سردار جوان

آرمان ملی- حمید شجاعی: شاید بسیاری تا همین چند روز اخیر، سردار سعید محمد، فرمانده سابق قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء را یکی از چهره‌های اصلی و حاضر در انتخابات ریاست‌جمهوری معرفی می‌کردند و حتی برای وی شانس پیروزی قائل بودند. اما پس از آنکه وی نامه استعفایش را به قصد فعالیت‌‌های انتخاباتی منتشر کرد‌ و به عبارتی از احتمال حضورش در انتخاتبات خبر داد حمید‌رضا ترقی، عضو حزب موتلفه اظهاراتش را در مورد چرایی کناره‌گیری سعید محمد تکذیب و از وی عذرخواهی کرد. روز گذشته معاون سیاسی سپاه پاسداران در خصوص وی سخنانی گفت که حاکی از چرایی کناره‌گیری سردار محمد از این قرارگاه بود. سردار ید‌ا... جوانی در این خصوص می‌گوید: «‌اتفاقا منفک کردن سعید محمد از مسئولیت فرماندهی قرارگاه سازندگی خاتم به دلیل همین تخلف و رعایت نکردن مقررات از سوی ایشان بوده است.» این در حالی است که پیش از این محمد برکناری را تکذیب و گفته بود که از قرارگاه خاتم استعفا داده است.
   از کناره‌گیری تا اعلام کاندیداتوری
ماه‌های پایانی سال گذشته بود که در میان احساس تکلیف کردن‌های برخی چهره‌های اصولگرا برای حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری 1400 و صحبت بر سرگزینه‌های حداکثری اصولگرایان نامی نه‌چندان آشنا بر سر زبان‌ها جاری شد و بسیاری او را نامزد اصولگرایان برای حضور در انتخابات قلمداد می‌کردند. سردار سعید محمد،  فرمانده قرار‌گاه سازندگی خاتم‌‌الانبیاء چهره‌ای بود که تا پیش از آن بسیاری او را صرفا در قامت یک فرمانده نظامی حاضر در قرارگاه خاتم می‌شناختند؛ اما صحبت‌های پیرامون وی باعث شده عده‌ای از او به عنوان کاندیدای جوان و انقلابی اصولگرایان نام ببرند. با این حال هر چند بزرگان اصولگرایی درباره وی موضع‌گیری نکرده و حمایتی از محمد صورت ندادند؛ اما این امر باعث نشد تا سعید محمد از عزم خود برای کاندیداتوری عقب‌نشینی کند. از همین‌رو فرمانده قرارگاه خاتم که تا پیش از آن اظهار‌نظری در خصوص مباحث پیرامون کاندیداتوری خود نمی‌کرد، با انتشار بیانیه‌ای از استعفای خود از ریاست قرار‌گاه خاتم به دلیل فعالیت‌های انتخاباتی خبر داد. در بخشی از این بیانیه آمده بود: «‌از آنجا که احتمال دارد به دلیل حضور اینجانب در فضای انتخاباتی شائبه‌هایی متوجه نهاد مقدس سپاه شود در راستای صیانت از سپاه و قرارگاه انقلابی- جهادی خاتم‌الانبیاء، از سمت خود استعفا می‌دهم.» پس از آن بود که فعالیت‌های انتخاباتی وی به صورت غیر‌رسمی و در فضای مجازی گسترش یافت و حتی کلیپی از وی در مجاورت حرم حضرت علی‌ابن موسی‌الرضا(ع) منتشر شد که در آن می‌گوید «‌راه سختی در پیش داریم ولی ان‌شاء‌ا... محکم جلو می‌رویم». انتشار این کلیپ اعلام رسمی حضور وی در انتخابات تلقی شد و بسیاری حتی ادعا کردند رئیس سابق قرارگاه خاتم ستادهای خود را نیز به طور غیر‌رسمی دایر کرده است و ساخت کلیپ و سرود برای وی را در همین راستا قلمداد کردند. با این حال با گذشت زمان اظهار‌نظری از سوی حمید‌رضا ترقی، عضو شورای مرکزی حزب موتلفه در مورد علت کناره‌گیری سعید محمد از قرار‌گاه خاتم حاشیه‌هایی ایجاد کرد. چنانکه ترقی در گفت‌وگو با ایسنا گفت: «‌به دلیل تخلفات از قرارگاه خاتم برکنار شده بود». اما پس از چندی خود سعید محمد این مساله را تکذیب کرد و  گفت: «‌هیچ تخلفی هم از سوی من صورت نگرفته است.» ترقی نیز اظهارات خود را تکذیب و از سعید محمد عذرخواهی کرد. با این حال طی چند روز گذشته باز هم خبرهایی پیرامون سعید محمد منتشر شده که به اعتقاد برخی بر کاندیداتوری وی تاثیر‌گذار خواهد بود. حال باید به انتظار نشست و دید رویکرد سعید محمد نسبت به حواشی و حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری چگونه است. در انتخابات حضور خواهد یافت یا عطای آن را به لقایش خواهد بخشید.
  سپاه از هیچ‌کاندیدایی حمایت نمی‌کند

معاون سیاسی سپاه پاسداران اظهار داشت: سپاه نه از سعید محمد و نه از هیچ کاندیدای دیگری در انتخابات حمایت نمی‌کند و نخواهد کرد. اساسا ورود سپاه و بسیج به انتخابات به‌طور مصداقی و حمایت از افراد و گروه‌ها و فهرست‌ها دارای منع قانونی و شرعی است. فارس نوشت، سردار یدا... جوانی گفت: ‌این فضایی که در شبکه‌های اجتماعی داخلی و رسانه‌های خارجی و به ویژه در شبکه‌های ماهواره‌ای ضدانقلاب شکل گرفته و بعضا سعید محمد را کاندیدای مورد حمایت سپاه معرفی می‌کنند، از یک طرف ساخته و پرداخته کسانی است که می‌خواهند چهره سپاه را مخدوش کنند و از طرفی، متاثر از افرادی است که تصور می‌کنند چون سعید محمد مسئولیت فرماندهی قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء سپاه را برعهده داشته‌ و به عرصه انتخابات ورود کرده‌اند، احتمالا ورود ایشان به عرصه انتخابات با نظر و تایید و حمایت سپاه است. وی افزود: این تصورات نه‌تنها کاملا خلاف واقع است؛ بلکه واقعیت این است که سپاه به‌جد با ورود پاسداران و از جمله ایشان به عرصه انتخابات بدون طی مراحل و فرآیندهای قانونی تعریف شده مخالف است. اتفاقا منفک کردن سعید محمد از مسئولیت فرماندهی قرارگاه سازندگی خاتم به دلیل همین تخلف و رعایت نکردن مقررات از سوی ایشان بوده است.
  واکنش دفتر سعید محمد 
روز گذشته دفتر سردار سعید محمد در واکنش به اظهارات سردار جوانی معاون سیاسی سپاه اطلاعیه‌ای صادر کرد. در اطلاعیه دفتر سعید محمد آمده است: براساس اخبار منتشر شده از قول پاسدار یدا... جوانی مبنی‌بر برکناری سعید محمد به‌دلیل تخلف از قوانین سپاه برای ورود به عرصه انتخابات که پیش از این نیز توسط حمیدرضا ترقی، عضو اصولگرای شورای موتلفه اسلامی نیز تکرار شده است به استحضار ملت شریف ایران می‌رساند؛ فارغ از اینکه این قبیل اخبار با شیطنت رسانه‌ای تنطیم و نشر شده است، آقای دکتر سعیدمحمد هیچ‌گونه تخلفی در خصوص فعالیت‌های انتخاباتی ننموده تا جایی که ایشان علت استعفای خود را عدم‌شائبه حمایت و استفاده از موقعیت مسئولیت فرماندهی قرارگاه خاتم‌الانبیاء سپاه را عنوان نموده است، مهمی که با واکنش رسمی قرارگاه خاتم‌الانبیاء همراه گردید همه ما را به این مطلب رهنمون می‌سازد که آقای جوانی مسئولیت سخنگویی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را ندارند و تحلیل شخصی خود را به‌عنوان یک شخصیت حقیقی عنوان نموده است که متاسفانه مورد سوء‌استفاده رسانه‌های معاند برای ضربه زدن به ساحت مقدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز واقع شده است. به کرات اعلام داشتیم تکرار چنین گفت‌وگو هایی با توجه به علایق شخصی و حزبی برخی افراد منجر به عدم اعتماد عمومی و همچنین مشارکت حداکثری مورد تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی خواهد گردید. از خداوند سبحان گشایش مسیر سعادت ملت بزرگ ایران را تحت توجهات امام عصر «عج» مسالت داریم.