حقوق 4 میلیونی بازنشستگان را راضی نکرد

آرمان ملی: یک روز پس از اینکه مدیــرعامــل سازمان تأمین اجتماعی اعلام کرد که «15 روز آینده با احتساب یک همسر و دو فرزند، حقوق‌ بازنشستگان این سازمان به ۴ میلیون و ۲۰۰ تا چهار میلیون و ۳۰۰ هزار تومان افزایش می‌یابد.» صدها بازنشسته در شهرهای مختلف کشور با نشان دادن سفره‌های خالی و کوبیدن قاشق بر قابلمه خالی، به حقوق‌شان  و دستمزدشان اعتراض کردند. در این بین مصطفی سالاری گفته بود: «واریزی‌ که بابت حقوق بازنشستگان در فروردین ۱۴۰۰ انجام خواهد شد، نسبت به اسفند ماه ۹۸، رشد ۱۳۰ درصدی را خواهد داشت که این رشد شامل دو مرحله متناسب‌سازی و افزایش سنواتی خواهد بود. احکام جدید بازنشستگان در سال جاری طی دو هفته آینده صادر و حقوق آنها بر اساس مرحله دوم متناسب‌سازی و افزایش ۳۹ درصد حداقل حقوق بازنشستگان پرداخت خواهد شد.» معترضان می‌گویند تبعیض میان صندوق‌های مختلف بازنشستگی باید کنار گذاشته شود و همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی مانند همسان سازی حقوق بازنشستگان لشگری و کشوری باشد.
 تورم 10 میلیون است
 برخی از معترضان به صحبت‌های سالاری واکنش نشان دادند و معتقد بودند که «مستمری چهار میلیون تومانی کافی نیست آن هم وقتی که خط فقر ده میلیون تومان است.» بازنشستگان خواستار اجرای دقیق ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی هستند چون با افزایش ۳۹ درصدی پایه مستمری‌ها، حق بازنشستگان ادا نمی‌شود. با این حال این سومین تجمع بزرگ بازنشستگان در سه ماه گذشته است. پیش از این دو تجمع بازنشستگان در ۱۷ اسفند و ۲۶ بهمن‌ماه ۹۹ برگزار شده بود. معترضان در استان‌های مختلف از جمله تهران، البرز، مرکزی، لرستان، کرمان، خوزستان، آذربایجان شرقی، مازندران، اصفهان و کرمانشاه به خیابان آمده‌اند. برخی منتقدان می‌گویند فرمول تازه همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی با آنچه که برای همسان سازی بازنشستگان کشوری و لشکری اجرا شده است متفاوت است. گروه‌هایی از بازنشستگان مدعی هستند که اگر متناسب‌سازی با فرمول مدنظر آن‌ها پیاده می‌شد، مستمری حداقل‌بگیران ۳۰ سال بیمه‌پرداز به جای حدود ۴ میلیون تومان به حدود ۵ تا ۷ میلیون تومان می‌رسید اما فرمول مدنظر تامین اجتماعی که با مشورت با نمایندگان بازنشستگان کشوری و تایید کانون عالی بازنشستگان تهیه شده، کفِ ۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تومانی را برای بازنشستگان دارای کمتر از ۳۰ سال سابقه‌ی بیمه‌پردازی درنظر گرفته است. در همین حال حسن صادقی رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری کشور گفت که «هفته گذشته جلسه‌ای با مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی و کانون‌های بازنشستگان داشتیم و در خصوص شیوه‌های متناسب سازی حقوق بازنشستگان صحبت شد و قرار بر این شد که حقوق‌های بازنشستگان ما همانند بازنشستگان لشکری و کشوری در همه سطوح افزایش پیدا کند و مدیرعامل سازمان موافقت خود را اعلام کرد.» 
 شکاف دستمزد و هزینه 
این در حالی است که سال گذشته، دولت به مستمری‌بگیران سازمان تامین اجتماعی وعده داده بود که قانون متناسب‌سازی حقوق با اختصاص بودجه مورد نیاز در سال ۱۴۰۰ اجرا شود. رئیس کانون عالی بازنشستگان تأمین اجتماعی در این رابطه می‌گوید: «بازنشستگان این سازمان حقوق فروردین ماه را با اعمال افزایش حقوق سالانه دریافت و همزمان با آن دومین مرحله متناسب‌سازی حقوق نیز اجرا خواهد شد. علی‌اصغر بیات اظهار کرد: در سنوات گذشته افزایش سالانه حقوق بازنشستگان در اواخر بهار انجام و مابه التفاوت حقوق بازنشستگان نیز در تابستان پرداخت می‌شد، اما در سال جاری این رویه تغییر کرده است.  بیات با بیان اینکه در سال گذشته نیز اولین مرحله متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی انجام شده است، ادامه داد: بعد از انجام متناسب‌سازی در مرداد سال ۹۹ شاهد اجرای طرح مشابهی در سایر صندوق‌های بازنشستگی بوده که نسبت به تأمین اجتماعی افزایش حقوق بیشتری داشته و شکاف ایجاد شده نارضایتی به حقی را در بین بازنشستگان تأمین اجتماعی ایجاد کرد.