پیش‌بینی مرگ ۲۰ هزار نفر در موج چهارم

سرویس جامعه جوان آنلاین:  بنابر هشدار معاونت بهداشت وزارت بهداشت بر اساس داده‌های جمع‌آوری شده در اپلیکیشن ماسک به ستاد ملی مقابله با کرونا اخطار دادند که خیز چهارم کرونا باعث مرگ حداقل ۲۰ هزار نفر و رسیدن تعداد روزانه مرگ به بالای ۶۰۰ نفر خواهد شد. این فاجعه‌ای قابل پیش‌بینی و قابل‌پیشگیری بود که با بی‌اعتنایی برخی اعضای ستاد ملی مقابله با کرونا در حال وقوع است. حالا هم متخصصان بهداشتی برای پیشگیری از فاجعه‌ای جدی‌تر تأکید کرده‌اند باید هر چه سریع‌تر برای مدت دو هفته کشور تعطیل شود؛ این در حالی است که رئیس‌جمهور ۱۰ روز قبل گفته بود پیک کرونا تمام شد! حالا سازمان بسیج هم به کمک وزارت بهداشت آمده و سردار سلیمانی رئیس سازمان بسیج مستضعفین در نامه‌ای به وزیر بهداشت اعلام کرده سازمان بسیج با همه ظرفیت خود در خدمت ملت عزیز ایران اسلامی در مواجهه با ویروس کرونا است.
دوباره ویروس تاجدار وارد عرصه رکورد‌شکنی‌های مداوم خود شد. در ۲۴ ساعت منتهی به روز چهارشنبه ۱۸ فروردین ماه، با رکورد‌شکنی تازه کرونا، ۲۰ هزار و ۹۵۴ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۲ هزار و ۳۱۹ نفر از آن‌ها بستری شدند. مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به یک میلیون و ۹۸۴ هزار و ۳۴۸ نفر رسید. در همین زمان، ۱۹۳ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جانباختگان این بیماری به ۶۳ هزار و ۶۹۹ نفر رسید. تا کنون یک میلیون و ۶۷۵ هزار و ۸۹۱ نفر از بیماران بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. ۴ هزار و ۱۷۷ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ هم در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند. در حال حاضر ۲۵۷ شهرستان قرمز و ۱۲۹ شهرستان نارنجی هستند. همچنین ۵۱ شهرستان در وضعیت زرد و فقط ۱۱ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.
موج چهارم، از غرب تا شرق
در ۲۴ ساعت منتهی به روز ۱۸ فروردین هر ساعت ۸۷۵ نفر به جمع مبتلایان به ویروس کرونا اضافه شده‌است. موج چهارم بیماری با سرعت در حال پیشرفت از نیمه غربی کشور به سمت نیمه شرقی است.

بنابر اعلام اپلیکیشن ماسک از طرف معاونت بهداشت وزارت بهداشت، ضروری است ستاد ملی کرونا بلافاصله دو هفته تعطیلی کامل سراسری (شامل تمامی ادارات دولتی، شرکت‌ها و اصناف غیر ضروری)، منع کامل سفر (شامل خودرو‌های شخصی و وسایل نقلیه عمومی)، بیرون‌بر شدن تمام رستوران‌ها و غذاخوری هتل‌ها، محدودیت جدی تردد شامگاهی و اعمال جرایم سنگین برای هرگونه مراسم یا تجمعات در سراسر کشور وضع نماید. در غیر این صورت، باید منتظر فوت حداقل ۲۰ هزار نفر از هم‌میهنان و آمار روزانه فوت بالای ۶۰۰ نفر باشیم.
به گفته ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت تاکنون تخت‌های بیمارستان‌ها در حال پر شدن است و در برخی بیمارستان‌های ارجاعی کرونا آمار بستری‌شدگان به بیش از دو برابر رسیده‌است و تعداد قابل‌توجه استان‌ها بالای ٣٠ تا بیش از۵٠ درصد موارد مثبت کرونای انگلیسی است.
علیرضا زالی، رئیس ستاد کرونای استان تهران هم درباره آخرین آمار پایتخت گفت: «میزان بستری بیماران کرونایی به ۴ هزار و ۴۰۰ تخت در استان تهران رسیده و یک هزار و ۱۲۰ نفر از این بیماران یعنی حدود ۲۵ درصد آن‌ها در بخش‌های مراقبت ویژه هستند. در ۱۴ ماه گذشته رکورد بستری روزانه یک هزار و ۱۲۰ نفر در استان تهران ثبت نشده‌بود.»
تعطیلی ۲ هفته‌ای برای پیشگیری از مرگ‌های ۴ رقمی
پیام طبرسی، رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری هم تنها راه کنترل این شرایط را تعطیلی حداقل دو هفته‌ای در تهران دانست. وی با بیان اینکه دو، سه هفته آینده میزان مرگ‌های ناشی از کرونا در کشور افزایش می‌یابد و حتی تا مرگ ۴۰۰ تا ۵۰۰ تایی هم می‌رویم، تصریح کرد: «بحث این است که باید اقدامی انجام دهیم که مرگ‌هایمان به بالای هزار مرگ در روز نرسد و چهار رقمی نشود. زیرا این ویروس ویروس جهش یافته انگلیسی است.»
بسیج با همه ظرفیت خود در خدمت مردم است
در این شرایط باز هم بسیج به کمک مردم آمد. سردار سلیمانی، رئیس سازمان بسیج مستضعفین طی نامه‌ای به سعید نمکی وزیر بهداشت از اعلام آمادگی این سازمان در جهت مشارکت در تشدید طرح شهید سلیمانی و طرح‌های لازم دیگر و کمک به متولیان عرصه درمان همزمان با موج چهارم کرونا در کشور خبر داد.
سردار سلیمانی در این نامه اعلام کرده‌است که سازمان بسیج با همه ظرفیت خود در خدمت ملت عزیز ایران اسلامی در مواجهه با ویروس کرونا است.