عراقچی:طرح گام به گام مدت هاست که کنار گذاشته شده است

معاون سیاسی وزیر خارجه و رئیس تیم مذاکره کننده ایرانی در وین، روز گذشته در جلسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس حاضر شد و گزارش جامعی از مذاکرات وین خدمت نمایندگان مجلس ارائه کرد. سید عباس عراقچی در حاشیه این نشست، با اشاره به اینکه راه‌حل گام به گام رفع تحریم‌ها یا کاهش تعهدات کنار گذاشته شد، تأکید کرد که تحریم‌های بخشی (سازمان‌ها و نهادها) و اشخاص که حدود 1500 مورد می‌شود، همه باید برداشته شود، البته فکر می‌کنم در زمینه تحریم‌های بخشی تفاهماتی وجود دارد، در عین حال اجازه فرسایشی شدن مذاکرات را نخواهیم داد. به گزارش خانه ملت، سید عباس عراقچی در حاشیه نشست روز گذشته کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، در توضیح نتایج مذاکرات وین و مباحث مرتبط با اختلاف‌نظر طرف‌های برجام برای رفع تحریم‌های امریکا علیه جمهوری اسلامی ایران، گفت: این جلسه مبسوط با نمایندگان در کمیسیون امنیت ملی مجلس برگزار شد و گزارش جامعی از مذاکرات وین خدمت نمایندگان مجلس ارائه کردیم. نمایندگان سؤال‌های متعددی را عنوان کردند که پاسخ داده شد. معاون وزیر خارجه با اشاره به اینکه همه جزئیات و ابعاد مذاکرات وین در جلسه با نمایندگان مورد بحث قرار گرفت، افزود: نقطه نظرات نمایندگان که بعضاً می‌تواند به روند مذاکرات کمک کند نیز مطرح شد، درباره ابعاد مختلف قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و غنی‌سازی ۶۰ درصدی نیز به‌طور مفصل صحبت شد.
رئیس تیم مذاکره‌کننده ایران در وین یادآور شد: چالش‌هایی در مذاکرات وجود دارد البته در مسیری قرار گرفتیم که می‌تواند به سرانجام برسد، اما درباره اینکه آیا می‌توانیم بر چالش‌ها و موانع فائق آییم، زود است لذا نمی‌توان گفت که خوش‌بین یا بدبین هستیم اما ناامید نیستیم و به وظیفه خود پایبندیم. مواضع قطعی ما کاملاً روشن و مشخص است، تحریم‌ها باید برداشته شود، راستی‌آزمایی انجام و سپس ایران به تعهدات خود بازگردد. در این‌باره ایستادگی کردیم و به نمایندگان هم توضیحات کاملی داده شد. عراقچی در ادامه در پاسخ به سؤالی مبنی بر نظر طرف‌های مقابل و امریکا درباره فهرست پیشنهادی جمهوری اسلامی ایران برای رفع تحریم‌ها، گفت: این بحث در جریان است، تحریم‌هایی که امریکا علیه ایران اعمال کرده دو نوع است؛ نخست تحریم‌های موضوعی یا به اصطلاح بخشی مانند تحریم‌های نفتی، بانکی، بیمه، کشتیرانی، پتروشیمی، ساختمان و خودرو و دیگری تحریم‌های مربوط به اشخاص حقیقی و حقوقی می‌شود. او اضافه کرد: فهرست تحریمی مربوط به اشخاص، فهرست طولانی و حدود هزار و ۵۰۰ مورد است، اما ما در هر دو جهت حرکت می‌کنیم، تحریم‌های بخشی همه باید برداشته شود و فکر می‌کنم در این زمینه تفاهماتی وجود دارد، تحریم‌های اشخاص هم به همین ترتیب باید برداشته شود. مباحث پیچیده‌ای در این زمینه مطرح است که در حال بررسی آنها هستیم.
معاون وزیر امور خارجه در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه آیا طرح گام به گام برای رفع تحریم‌ها اجرا خواهد شد، اظهار کرد: طرح گام به گام مدت‌هاست که کنار گذاشته شده است. جمهوری اسلامی ایران پیش از عید نوروز پیشنهاد گام به گام برای رفع تحریم‌ها را رد کرد و در مذاکرات جاری موضوع گام به گام به هیچ عنوان مطرح نیست. مباحث درباره مرحله آخر ادامه توافق یعنی ترتیبات مورد نظر جمهوری اسلامی در حال بحث و بررسی است.
عراقچی در پاسخ به سؤالی درباره اینکه گفت‌و‌گوها تا چه زمان ادامه دارد، گفت: زمان مشخصی را نمی‌توان پیش‌بینی کرد ما اجازه نخواهیم داد که مذاکرات فرسایشی شود، اگر احساس کنیم که در طرف‌های مقابل ما جدیت وجود ندارد یا دنبال خرید زمان یا افزودن موضوعات دیگر به مباحث هستند، مذاکرات را قطع خواهیم کرد، در عین حال عجله نمی‌کنیم و شتابزدگی نداریم، زیرا مباحث جدی در مذاکرات مطرح است که باید با دقت کافی مورد نظر قرار گیرد و بحث و بررسی شود.

بنابراین نه شتابزده خواهیم بود و نه اجازه فرسایشی شدن می‌دهیم لذا با دقت مذاکرات را ادامه می‌دهیم تا چالش‌ها برطرف شود.