قاصدک 24

افزایش تولید و واردات مرغ قیمت در مهر ماه کاهش می‌یابد

  جهاد کشاورزی دولت سیزدهم در اولین اقدام خود برای جبران کسری جوجه یک‌روزه و تولید مرغ، واردات ۳ تا ۵ میلیون تخم‌مرغ نطفه‌دار گوشتی را شروع و پیش‌بینی کرده است قیمت مرغ مهرماه ارزان می‌شود.
در این باره ،مدیرکل دفتر امور طیور معاونت تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی گفت: با توجه به احساس نیاز بازار به جوجه‌ریزی و در راستای اجرای مصوبه هفته گذشته هیئت وزیران، واردات 95 میلیون عدد تخم‌مرغ نطفه‌دار برنامه‌ریزی شده است.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، غلامرضا ملک‌نیا اظهار کرد: در تیر و مردادماه حدود 234 میلیون قطعه جوجه‌ریزی اتفاق افتاده که 117‌میلیون قطعه در تیرماه و 117 میلیون قطعه در مردادماه بوده است.
وی افزود: در شهریورماه هم پیش‌بینی می‌کنیم حدود

117 میلیون قطعه جوجه‌ریزی انجام شود که با این میزان جوجه‌ریزی تولید گوشت مرغ به 200 تا 210 هزار تن در ماه خواهد رسید.
ملک‌نیا در رابطه با میزان جوجه‌ریزی در مدت مشابه سال گذشته، خاطرنشان کرد: در مجموع در تابستان سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود 10 درصد افزایش جوجه‌ریزی داشته‌ایم.
وی با ابراز این که «در سال 1400 در گوشت مرغ افزایش تقاضا داشتیم»، ادامه داد: برای مدیریت تقاضا و به‌درخواست اتحادیه مرغداران کشور و تشکل‌های خصوصی، فاصله جوجه‌ریزی را به 90 روز افزایش دادیم و میزان جوجه‌ریزی را بر اساس ظرفیت جوجه‌ریزی در پروانه هر واحد به 80 درصد رساندیم و در سامانه‌ها اعمال کردیم.
ملک‌نیا درباره برخی نگرانی‌ها از این‌که افزایش فاصله جوجه‌ریزی ممکن است باعث کاهش تولید در ماه‌های آینده شود، تصریح کرد: تشکل‌ها و معاونت امور تولیدات دامی به‌صورت روزانه میزان عرضه و تقاضا را رصد می‌کنند و در صورت نیاز، می‌توانیم این وضعیت را تعدیل کنیم و جای نگرانی وجود ندارد.
ملک‌نیا یادآور شد: در جلسه‌ای که برای مدیریت عرضه و تقاضا با بخش خصوصی داشتیم، مقرر شد انجمن جوجه یک‌روزه و اتحادیه سراسری مرغداران کشور سامانه خرید و فروش را طراحی کنند تا با راه‌اندازی آن در ماه‌های آتی وضعیت عرضه جوجه یک‌روزه در آن سامانه درج و با قیمت‌های مصوب عرضه شود.
وی با اعلام این‌که «در 5 ماه گذشته حدود 11 میلیون عدد تخم‌مرغ نطفه‌دار وارد کشور شده است»، خاطرنشان کرد: با توجه به احساس نیاز بازار به جوجه‌ریزی و در راستای اجرای مصوبه هفته گذشته هیئت وزیران، برای واردات 95 میلیون عدد تخم‌مرغ نطفه‌دار برنامه‌ریزی کرده‌ایم و پیش‌بینی می‌کنیم طی شهریور و مهرماه، 30 میلیون عدد تخم‌مرغ نطفه‌دار وارد کشور شود تا بازار به وضعیت تعادل برسد.
مدیرکل دفتر امور طیور معاونت تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی همچنین با اعلام این‌که «اولین محموله تخم‌مرغ نطفه‌دار پایان هفته جاری وارد کشور خواهد شد»، گفت: به‌صورت هفتگی بین 3 تا 5 میلیون عدد تخم‌مرغ نطفه‌دار وارد کشور می‌شود که نویدبخش افزایش تولید مرغ در ماه‌های آتی خواهد بود.
ملک‌نیا ادامه داد: در زمان حاضر، قیمت جوجه یک‌روزه روند کاهشی داشته و به‌زودی قیمت گوشت مرغ به تعادل خواهد رسید و پیش‌بینی می‌کنیم با توجه به واردات و افزایش تولید، در مهرماه قیمت گوشت مرغ روند کاهشی داشته باشد.