قاصدک 24

جلسه کمیته پیوند اعضاء مرکز مسیح دانشوری برگزار شد


در این جلسه، دکتر ولایتی ضمن خیر مقدم به دکتر احمدی رئیس‌شبکه آموزش صدا و سیما، با‌اشاره به حضور اساتید، پزشکان، پرستاران و تمامی کادر درمانی ارزشمند و پرتلاش در این مرکز که همه در یک سطح و با یک معیار یعنی خدمتگذاری به مردم به عنوان بهترین عبادت سنجیده می‌شوند، بیان داشت: این مرکز با سابقه طولانی درمان بیماری‌های ریوی و به ویژه سل توانست با تحقیق و پژوهش‌های مستمر و عمیق، داروهای قابل ملاحظه‌ای را برای درمان این بیماری معرفی نماید، هر چند کماکان مواردی وجود دارد که داروها بر این بیماری مهلک مؤثر نیست و تلاش‌ها در این زمینه برای دستیابی به یافته‌های جدید دنبال می‌شود.
وی با بیان اینکه در کنار درمان سل به صورت پزشکی و طبی، جراحی هم لازم است، گفت: اینکه پیوند اعضا قله پزشکی محسوب می‌شود، تردیدی نیست و در بین اعضا، پیوند ریه از همه مهم‌تر است.
رئیس‌بیمارستان مسیح دانشوری افزود: در سال 1383 فعالیت پیوند ریه در این بیمارستان آغاز شد و تاکنون که بنده مسئولیت بیمارستان را بر عهده‌دارم

134 نفر پیوند ریه دریافت کرده‌اند و برخی افراد یک ریه و برخی نیز دو ریه پیوند زده‌اند که به این ترتیب با احتساب دو پیوند ریه برای برخی افراد، بیش از 200 ریه پیوند اجرا شده است.
ولایتی تاکید کرد: کار مهمی در زمینه پیوند در بیمارستان مسیح دانشوری صورت گرفته که در ادامه برخی از این اطلاعات و آمارها ارائه خواهد شد، ضمن آنکه خوشبختانه مرکز پیوند حضرت مهدی(عج) با زحمت و تلاش همه همکاران راه‌اندازی شده است و می‌تواند زمینه توسعه خدمات در این خصوص باشد.
در بخش دیگری از این جلسه دکتر مسعود احمدی، رئیس‌شبکه آموزش صدا و سیما ضمن تقدیر و تشکر از مدیریت مثال زدنی دکتر ولایتی و متخصصان و کلیه کادر درمان بیمارستان مسیح دانشوری، گفت: ۱۹ ماه است که درگیر کرونا هستیم و تاکنون ۱۹۶۰۰ کلاس آموزشی برگزار کردیم و تلاش شد تا گام به گام و همراه با پزشکان، پرستاران و کادر درمان بتوانیم گوشه‌ای از زحمات مدافعان سلامت را منعکس کنیم.
وی افزود: امروز و در این مجموعه با اقدامات بزرگ و فعالیت‌های امیدبخش که مورد نیاز جامعه و مردم است مواجه شدم که باید به دکتر ولایتی، همه دست‌اندرکاران، متخصصان و همه کسانی که خیرانه و مومنانه این اقدامات بزرگ و به ویژه ساختمان بزرگ و جدید بیمارستان را اجرایی نموده‌اند، دست مریزاد گفت.
احمدی با‌اشاره به ضرورت معرفی فعالیت‌های این مجموعه بزرگ که شفا بخش ریه‌های دردمند بیماران به ویژه در این ایام کرونایی است، تصریح کرد: ما وظیفه خودمان می‌دانیم که هرچه بهتر و کامل‌تر بتوانیم این اقدامات را منعکس کنیم و تلاش خواهیم کرد این حجم بزرگ عملیات سلامت را از نگاه دوربین بیان کنیم و بتوانیم در آینده نزدیک مستند بیمارستان مسیح دانشوری را در جهت امیدافزایی ارائه‌نماییم.
دکتر مسلم بهادری، عضو شورای عالی و شورای علمی مرکز تحقیقات سل و بیماری‌های ریوی مرکز هم در این نشست با تاکید بر اینکه باید از مرکز مسیح دانشوری به عنوان یکی از مراکز بسیار مهم جهانی پیوند در ایران یاد کرد، گفت: بیمارستان مسیح دانشوری به عنوان قطب بیماری‌های صعب‌العلاج کشور به خصوص در زمینه بیماری‌های ریه، کبد، قلب و... مطرح است و اقدامات فراوانی را در این مرکز در حوزه پیوند اعضا و با پیوند ریه آغاز کردیم و بعدها پیوند قلب، کلیه، کبد، پانکراس و... هم انجام شد.
بهادری در بخش دیگری از سخنان خود افزود: به عنوان نمونه تعداد پیوند قلب که در این بیمارستان انجام گرفته به تنهایی از تمام کشور بیشتر است و این نشان دهنده آن است که اقدامات مفیدی در این بیمارستان با تدبیر و تلاش محقق گردیده است.
در ادامه این جلسه، دکتر جماعتی قائم‌مقام بیمارستان مسیح دانشوری هم افزود: این مرکز از آذر 1383 با پیوند ریه فعالیت خود را آعاز نموده و در طی این 17 سال به مرکزی که تمامی پیوندها در آن انجام می‌شود، تبدیل شده است.
وی افزود: در این مرکز انواع پیوندها در حال انجام می‌باشد و تاکنون ۱۳۴ پیوند ریه، ۲۹۴ پیوند قلب،
۹ پیوند کلیه و قلب، ۲ پیوند قلب و ریه، یک پیوند قلب، کلیه و پانکراس، ۱۷ پیوند کبد، یک پیوند کبد و قلب همزمان به انجام رسیده، ضمن آنکه واحد فراهم آوری مسیح دانشوری تاکنون ۲۰۳۰ مورد اهدای عضو از افراد مرگ مغزی را به انجام رسانیده و از جمله به بانک چشم ایران نیز قرنیه‌هایی از موارد مرگ مغزی اهدا نموده که تاکنون به ۱۵۰ مورد رسیده است.
قائم‌مقام بیمارستان مسیح دانشوری تصریح کرد: این اقدامات و فعالیت‌ها نشان می‌دهد تیمی که در این مرکز فعالیت می‌نماید بسیار قوی، هماهنگ و منسجم است.