اراده ایران ارتقای سطح همکاری‌ها در حوزه‌های اقتصادی و تجاری است

رئیس جمهور پیش از ظهر یکشنبه در دیدار «بشار اسد» رئیس جمهور سوریه با تأکید بر اینکه مقاومت ملت سوریه در مقابله با تروریسم و تکفیر ستودنی است، اظهار داشت: آنچه آینده منطقه و فلسطین را رقم می‌زند، میزهای مذاکره و قراردادهایی مثل «اسلو» و «کمپ دیوید» و «معامله قرن» نیست، بلکه مقاومت ملت‌ها تعیین‌کننده نظم جدید منطقه‌ای است. آیت‌الله رئیسی در ادامه اظهار داشت:‌ آنچه امروز در پهنه غرب آسیا شاهد هستیم، تحقق پیش‌بینی رهبر معظم انقلاب مبنی بر نتیجه‌بخش بودن مقاومت ملت‌ها در برابر سلطه‌گران و متجاوزین است.
برخی بر سر زمان سقوط سوریه شرط‌بندی می‌کردند
رئیس جمهور ضمن گرامیداشت یاد شهدای مقاومت سوریه و ایران، از جمله شهید حاج قاسم سلیمانی و تقدیر از مجاهدات مبارزین جهان اسلام بر ضد تروریسم، گفت: شما همچون پدرتان یکی از چهره‌های جبهه مقاومت هستید. رئیسی در ادامه با یادآوری تحولات سیاسی و امنیتی دهه اخیر در منطقه تأکید کرد: مجاهدان مقاومت ثابت کردند که قدرتی قابل اتکا برای برقراری ثبات و امنیت در منطقه از جمله در سوریه هستند. رئیس جمهور با تأکید بر لزوم احترام تمامی کشورها به حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه گفت: زمانی که بعضی سران عرب و غیرعرب منطقه بر سر زمان سقوط حکومت سوریه شرط بندی می‌کردند، ایران در کنار ملت و دولت سوریه ایستاد.
همه اشغالگران باید بیرون رانده شوند

آیت الله رئیسی خاطرنشان کرد: مجاهدت ارتش و نیروهای دفاع وطنی سوریه و رزمندگان مقاومت اسلامی در منطقه بخصوص حزب الله قهرمان، نقش اساسی در خشکاندن ریشه‌های قدرت نظامی داعش و سایر گروه‌های تروریستی که تهدیدی برای امنیت کل منطقه بودند، داشت. دکتر رئیسی با ابراز تأسف از اینکه هنوز بخش‌های مهمی از خاک سوریه در اشغال نیروهای خارجی قرار دارد، افزود: باید تمامی سرزمین سوریه از لوث اشغالگران خارجی آزاد شود. این اشغال نباید مشمول مرور زمان شود و نیروهای اشغالگر و مزدوران آنها باید بیرون رانده شوند.رئیس جمهور با اشاره به تجاوزات رژیم صهیونیستی تأکید کرد: تهدیدات رژیم صهیونیستی در منطقه را باید با تقویت و تنوع معادلات بازدارندگی مورد توجه قرار داد.
ارتقای همکاری‌ها، اولویت جدی
دکتر رئیسی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به لزوم تقویت همکاری و هماهنگی بین دو کشور‌ تأکید کرد: اراده و تمایل جدی جمهوری اسلامی ایران، ارتقای سطح همکاری‌ها و روابط با دمشق بخصوص در حوزه های اقتصادی و تجاری است و این مسأله یکی از اولویت‌های جدی دولت را تشکیل می‌دهد.
ایران تنها کشوری بود که در کنارمان ایستاد
«بشار اسد»، رئیس جمهور سوریه نیز در این دیدار با اشاره به اینکه کشورش آماده هماهنگی و همکاری‌های گسترده‌تر با ایران در عرصه‌های امنیتی،‌ سیاسی و اقتصادی است، بر اهمیت نقش جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با تروریسم در منطقه تأکید کرد و اظهار داشت: در سال‌های مقاومت و مقابله با تجاوز غربی و تکفیری، ایران تنها کشوری بود که از ابتدا کنارمان ایستاد. بشار اسد روابط سوریه و ایران را استراتژیک توصیف و تصریح کرد: تحولات منطقه پس از یک دهه جنگ علیه محور مقاومت، نشان داد که استقامت اثرگذار و نتیجه بخش است.
شاهد فروپاشی نقش‌آفرینی امریکا هستیم
رئیس جمهور سوریه با تأکید بر اینکه شاهد فروپاشی نقش آفرینی امریکا در منطقه هستیم، خاطرنشان کرد: ما اثبات کردیم که با همکاری نزدیک کشورهای منطقه با یکدیگر می‌توان در برابر امریکا و سلطه‌گرانی که ادعای ابرقدرتی دارند، پیروز شد. بشار اسد در بخش دیگری از سخنان خود گفت: تجربه ثابت کرده که هماهنگی و تعامل کشورهای منطقه در مسائل مختلف از جمله  موضوع فلسطین بسیار موثر بوده و موفقیت‌های مقاومت فلسطینی‌ها نشان داد که مصالحه برخی اعراب نتیجه عکس داده است. رئیس جمهور سوریه با تشکر از حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران از ملت سوریه در جنگ علیه تروریسم، تصریح کرد: ملت و دولت سوریه قدردان ملت ایران است و خود را متعهد و مدیون ایران می‌داند.
دیدار وزیر امور خارجه لهستان با رئیس جمهور
آیت الله دکتر سید ابراهیم رئیسی همچنین عصر دیروز در دیدار «زبیگنیو رائو» وزیر خارجه لهستان با اشاره به قدردانی لهستانی‌ها از حمایت ایرانیان از پناهجویان این کشور در جنگ جهانی دوم گفت: پیشینه تاریخی و تمدن غنی ایران و لهستان می‌تواند بستر مناسبی برای تقویت تعاملات علمی و فرهنگی دو کشور باشد. رئیس جمهور با اشاره به اینکه سطح فعلی روابط اقتصادی و تجاری میان تهران و ورشو متناسب با روابط سیاسی دو کشور نیست، افزود: ظرفیت‌های مختلفی از جمله در زمینه های صنعتی و اقتصادی در دو کشور وجود دارد که باید با تلاش مشترک این ظرفیت‌ها را در راستای گسترش تعاملات فیمابین به فعلیت برسانیم. دکتر رئیسی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به درگیری‌‌ها در اوکراین اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران همانگونه که با درگیری و جنگ مخالف است، مخالفت قاطع خود را با سیاست‌های توسعه‌طلبانه ناتو نیز اعلام می‌کند.