بلیط هواپیما

فرهنگ، پیوند ایران و جمهوری آذربایجان را محکم‌تر می‌کند

مریم سادات گوشه - 
​​​​​​​عصر روز دوشنبه تالار وحدت میزبان «آنار کریم‌اف» وزیر فرهنگ جمهوری آذربایجان بود تا  با همتای خود محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دیدار و درخصوص روابط فرهنگی با هم مذاکره کنند. در این مراسم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: ما امروز میزبان وزیر فرهنگ آذربایجان در تهران بودیم و به واسطه تاریخ مشترکی که بین دو کشور وجود دارد، صحبت‌های خوبی با هم در حوزه‌های مختلف سینمایی، تئاتر، تجسمی، شعر و ادبیات داشتیم.
اسماعیلی با اشاره به این‌که رابطه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان فرای رابطه همجواری و همسایگی است، افزود: ما از هر مانعی که جلوی پیشرفت روابط باشد عبور می‌‌کنیم و با اشتراکات فرهنگی و مشاهیر مشترکی که وجود دارد، بین دو کشور پیوند می‌زنیم. او ادامه داد: سفر ایشان آغاز فصل نوینی در گسترش ارتباطات تاریخی، تمدنی و فرهنگی خواهد بود. ان‌شاءالله در قالب تفاهمنامه مشترک فرهنگی همه موارد را ذکر خواهیم کرد تا سطح روابط را گسترش دهیم. اسماعیلی ادامه داد: ما هر دو بر انجام سفرهای فرهنگی مشترک و برگزاری جشنواره‌های فیلم مشترک و ساخت فیلم و سایر مواردی که در پیشرفت فرهنگ دو کشور مؤثر باشد، اقدام کردیم. امیدواریم این گام بلند و اراده مشترک دو کشور برای تحکیم روابط فرهنگی مؤثر باشد.
 می‌خواهیم در کنار همکاری‌های سیاسی، همکاری‌های فرهنگی را هم ادامه دهیم
آنار کریم‌اف با سپاس از وزیر فرهنگ ایران به‌خاطر میهمان‌نوازی در ادامه این مراسم گفت: باور دارم این سفر در راستای روابط عالی بین دو کشور است. جناب وزیر اشاره کردند روابط بین دو کشور مبتنی بر دوستی است. هدف بنده از سفر به ایران این بود که در کنار همکاری‌های سیاسی، همکاری‌های فرهنگی را هم ادامه دهیم. ظرفیت‌های بسیار زیادی در بخش فرهنگی وجود دارد و من با همتای خودم در این حوزه مذاکره کردم. او ادامه داد: درخصوص ادبیات، کتاب و انتشارات در هفته‌های فرهنگی، نمایشگاه کتاب و حفظ آثار فرهنگی مشترک و همچنین سینما با هم مذاکره کردیم. او گفت: بعد از برگرداندن اراضی وسیعی از قره‌باغ به آذربایجان بسیار خوشحال خواهیم شد که از همکاری‌های ایران نیز بتوانیم استفاده کنیم. همچنین درخصوص اعلام شهر پایتخت فرهنگی بین دو کشور مذاکراتی انجام شد و اطمینان دارم این سفر بتواند همکاری‌های بین دو کشور را در عمل مورد اجرا و تحقق درآورد. من نیز از وزیر فرهنگ ایران دعوت کردم به آذربایجان بیایند.