جنايت در بيست متري جواديه تهران

گروه حوادث
بامداد ۲۹ آبان ماه سال جاري متهم ۴۷ ساله در خانه خواهرزاده‌اش در يكي از محله‌هاي سعادت‌آباد شناسايي و دستگير شد.
اسفند ماه سال ۱۴۰۱ در يكي از محلات جنوبي تهران درگيري رخ مي‌دهد. «ع.ح» به سمت مقتول حمله و با چاقو چهارده الي هجده ضربه به نواحي مختلف بدن مقتول وارد مي‌كند كه بر اثر اين ضربات مقتول درجا جانش را از دست مي‌دهد. متهم پس از ارتكاب اين جنايت متواري و از كشور خارج مي‌شود. حالا پرونده اين متهم در اداره دهم پليس آگاهي تهران در حال بررسي است…
 


كارآگاه پرونده براي گفت‌وگو با «اعتماد» حضور دارد و آن طرف‌تر متهم كه ۴۷ ساله است با ريش و سبيل بلند جوگندمي نشسته. پشيمان است و ادعا مي‌كند كه در لحظه ارتكاب جرم دچار جنون شده است. متهم در مورد انگيزه‌اش از قتل و شب حادثه به «اعتماد» مي‌گويد: «با مقتول بچه محل بوديم و از قديم با هم كل‌كل (بگو‌مگو) داشتيم. آن شب به خاطر مصرف ترامادول حالت طبيعي نداشتم و نمي‌دانم چه شد. وقتي به خودم آمدم، فهميدم چه اتفاقي افتاده. بعد هم ترسيدم و از راه زميني به صورت قاچاق از ايران خارج شدم. يك ماه پيش احساس كردم ديگر نمي‌توانند دستگيرم كنند، همين شد كه به ايران برگشتم، اما چند وقت بعد يعني اواخر آبان دستگير شدم.»
 
متهم پس از يك‌سال به دلايلي نامعلوم به ايران مي‌آيد
كارآگاه پرونده در مورد جزييات اين حادثه به «اعتماد» مي‌گويد: «پنجم اسفند ماه ۱۴۰۱ طي يك نزاع خياباني در بيست متري جواديه تهران، متهم پس از اينكه حدود ۵۰ متر به دنبال مقتول مي‌دود با چهارده ضربه چاقو او را به قتل مي‌رساند. از اين چهارده الي هجده ضربه، هفت، هشت ضربه آن به ناحيه گردن مقتول زده مي‌شود. متهم مدعي است شب حادثه، مقتول با دو، سه نفر از دوستانش با ماشين سراتو به يكي از هم‌محلي‌هاي او با چاقو حمله كرده است. متهم در مغازه جگركي در حال سفارش غذا بوده‌ كه اين صحنه را مشاهده مي‌كند. بعد براي حمايت از دوست خود از جگركي بيرون مي‌آيد و چاقو را از دست يكي از دوستان مقتول مي‌گيرد و به سمت مقتول مي‌رود. ابتدا با چاقو يك ضربه به بازوي مقتول مي‌زند. مقتول با ديدن اين صحنه فرار مي‌كند. پس از اينكه مقتول چند متر مي‌دود، مي‌ايستد و دستش را بالا مي‌برد. البته در دوربين‌هاي مداربسته صحنه درگيري بررسي شده است. اينكه مقتول دستش را بالا مي‌برد، نشانه تسليم شدن او بوده است، اما به گفته متهم كه اظهار مي‌كند در حالت عادي نبوده چندين ضربه به مقتول وارد كرده است. متهم ادعا مي‌كند به دليل مصرف قرص ترامادول، حالت عادي نداشته و دچار جنون شده است. حتي مدعي است تعداد ضرباتي كه با چاقو به مقتول وارد كرده را به خاطر ندارد.»
كارآگاه پرونده در ادامه مي‌گويد: «متهم ورزشكار است، اما عنوان كرده به خاطر عارضه كليوي قرص ترامادول مصرف مي‌كرده. پس از ضربات متعدد چاقو، دوست متهم سراغ او مي‌رود و به زبان تركي به متهم مي‌گويد كه چي كار مي‌كني؟ زدي كشتيش! متهم ادعا مي‌كند لحظه‌اي كه دوستش به او مي‌گويد چي كار مي‌كني به خودش مي‌آيد و مي‌بيند مقتول روي زمين بي‌حال افتاده و ناله مي‌كند. متهم پس از مشاهده اين صحنه به سمت ماشينش مي‌رود و چاقو را هم داخل يك سطل آشغال پرت مي‌كند. سپس به سمت خيابان نواب مي‌رود و از آنجا به بعد متواري مي‌شود. طي بررسي‌هايي كه انجام داديم، متوجه شديم متهم به سمت يكي از مرزهاي كشور فرار كرده است. به نظر مي‌رسيد متهم به كشور تركيه فرار كرده و از تركيه هم به يونان رفته بود. با توجه به اينكه متهم تحت نظر بود، متوجه شديم قصد بازگشت به ايران را دارد. حتي همسر متهم در جريان آمدن او به ايران نبود. متهم پس از يك‌سال به دلايلي نامعلوم به ايران بازمي‌گردد. مجدد اقدامات ما روي اين پرونده شروع مي‌شود و در نهايت بامداد ۲۹ آبان ماه سال جاري در ميدان […] سعادت‌آباد شناسايي و دستگير مي‌شود.»
 
قتل با انگيزه شخصي
علي وليپورگودرزي، رييس پليس آگاهي پايتخت نيز درباره اين پرونده اعلام كرده است كه اوايل اسفند ماه سال گذشته در پي وقوع يك فقره قتل هولناك در يكي از محله‌هاي جنوب شهر تهران، موضوع رسيدگي به اين پرونده در دستوركار تيمي زبده از كارآگاهان اداره دهم پليس آگاهي قرار گرفت.
او گفت: «كارآگاهان در گام نخست با تن‌پيمايي از جسد مقتول متوجه شدند كه مقتول حدودا 40 ساله است و از ناحيه گردن به ‌شدت مجروح و به قتل رسيده و در بررسي‌هاي بعدي مشخص شد ضارب حدودا 18 ضربه چاقو به ناحيه گردن مقتول زده است.»
اين مقام انتظامي در ادامه گفت: «كارآگاهان در گام بعدي با استفاده از تحقيقات ميداني و اطلاعاتي گسترده در محل قتل حضور يافتند. در تاريخ مذكور قاتل كه از اشرار جنوب شهر تهران بوده كنار مغازه‌اي در نزديكي خانه‌اش به همراه دوستش در حال صحبت بودند كه مقتول با يك خودرو سراتو چند بار از نزديكي قاتل عبور مي‌كند و سپس با انگيزه اختلافات شخصي با يكديگر درگير شده و قاتل با ضربه چاقو مقتول را به قتل رساند.»
رييس پليس آگاهي تهران بزرگ در ادامه با بيان اينكه كارآگاهان تحقيقات گسترده را آغاز كردند، گفت: «كارآگاهان طي اطلاعاتي كه به دست آوردند، متوجه شدند كه قاتل به صورت غيرقانوني از كشور به مقصد تركيه خارج شده است. در نهايت پس از يك‌سال مشخص شد، متهم در يكي از مناطق شمال شهر تهران مخفي شده است. در ادامه كارآگاهان مخفيگاه دقيق متهم را در محدوده سعادت‌آباد شناسايي و طي انجام عمليات‌هاي پليسي در ۲۹ آبان ماه سال جاري پس از چندين ماه او را دستگير و به اداره دهم پليس آگاهي انتقال دادند.»
وليپورگودرزي در ادامه گفت: «متهم در بازجويي‌هاي اوليه منكر حقايق مي‌شد، اما مستندات و مدارك و فيلم صحنه جنايت موجود باعث شد كه او ناگزير اعتراف كند و به قتل مرد جوان معترف شود.»
وليپورگودرزي گفت: «متهم با صدور قرار قانوني از سوي مراجع قضايي، به جهت انجام تحقيقات تكميلي در اختيار كارآگاهان اداره دهم پليس آگاهي قرار دارد.»
به گفته رييس پليس آگاهي تهران؛ قاتل در بخشي از اعترافاتش اقرار كرده كه كنار مغازه دوستش نشسته و در حال صحبت كردن بوده است كه يك خودروي سراتو با يك سرنشين حدودا 3 بار از روبه‌روي آنها رد شده و ناگهان ديده كمي جلوتر با يكي از دوستان او درگيري فيزيكي انجام داده و او از آنجا كه در شرايط طبيعي نداشته براي دفاع از دوستش وارد درگيري شده و با چاقو آن مرد را به قتل رسانده و سريعا براي اينكه به دام نيفتد از محل متواري شده است.
افزايش مراجعه به پزشكي قانوني بر اثر نزاع و درگيري
بيش از ۲۹۷ هزار نفر در ۵ ماه ابتدايي سال ۱۴۰۲ به ‌دليل نزاع به پزشكي قانوني مراجعه كرده‌اند. بررسي‌ها از داده‌هاي سازمان پزشكي قانوني نشان مي‌دهد، استان تهران در صدر آمار قرار دارد. بيش از ۴۶ هزار تهراني در دو فصل ابتداي سال جاري به ‌دليل دعوا راهي پزشكي قانوني شدند. پس از تهران، استان خراسان رضوي در صدر جدول قرار دارد. در اين استان بيش از ۲۶ هزار نفر به ‌دليل دعوا و نزاع به پزشكي قانوني مراجعه كردند. رده سوم اين جدول متعلق به اصفهان مي‌شود، با بيش از ۲۰ هزار نفر مراجعه. مدتي پيش، مديركل پزشكي قانوني استان تهران از افزايش آمار‌هاي مراجعه به ‌دليل نزاع به پزشكي قانوني خبر داده بود. مهدي فروزش با استناد به آمار‌هاي شش ‌ماه ابتداي سال جاري گفت: «از ابتداي فروردين ‌ماه تا پايان شهريور ماه امسال، ۵۵ هزار و ۲۹۹ نفر به‌ دليل آسيب‌هاي ناشي از نزاع به مراكز پزشكي قانوني اين استان مراجعه كردند كه اين رقم در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته (۱۴۰۱) كه ۵۵ هزار و ۵ نفر بودند، نيم‌درصد افزايش يافته است. از كل مراجعان به ‌دليل آسيب‌هاي ناشي از نزاع در۶ ماهه نخست سال جاري، ۳۴ هزار و ۵۹۰ نفر مرد و ۲۰ هزار و ۷۰۹ نفر زن بودند.»