تحلیل آخرین اوضاع میدان از زبان امیرعبداللهیان


گروه سیاسی: وزیر امور خارجه در دانشگاه تهران گفت: آمریکا و اسرائیل برای ادامه جنگ و چگونگی آتش‌بس راهبردی ندارند. حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه عصر دیروز (شنبه، 18 آذرماه) در آیین گرامیداشت روز دانشجو در جمع دانشجویان دانشگاه تهران حضور پیدا کرد. در ابتدای این جلسه نمایندگان تشکل‌های دانشجویی دغدغه های خود را مطرح کردند. امیرعبداللهیان اظهار کرد: ویژگی انقلاب اسلامی یک تفاوت اساسی با دیگر بخش ها دارد و آن اینکه توام با عمل است و صرفا نظریه پردازی نیست و این را دوست و دشمن هم اعتراف کردند و گفته‌اند ما به ایران به ویژه به رهبری داهیانه رهبری انقلاب غبطه میخوریم، آنها می‌گویند ما مطالب رهبری ایران را پیگیری می‌کنیم و می‌بینیم که این مطالب در عرصه های مختلف پیاده و عملیاتی می‌شود.
وی افزود: در موضوع فلسطین بیان افکار عمومی، جوانان و نخبگان جهان این است که گفتمان انقلاب اسلامی توام با عمل است. اینکه چه اقداماتی انجام شده و چه اقداماتی باید انجام می‌شد بحث عمده و مهمش به مقاومت در منطقه باز می‌گردد. بعد از سخنرانی آقای سیدحسن نصرالله برخی تماس گرفتند به ما گفتند که ما انتظار داشتیم که از ایشان دستور حمله به رژیم صهیونیستی را بشنویم. اما باید تاکید کنیم که ما به گروه‌های مقاومت منطقه دستوری نمی‌دهیم و آن‌ها بر اساس منافع خود تصمیم می‌گیرند. وزیر خارجه با بیان اینکه اسرائیل در عملیات طوفان الاقصی فرو ریخت و نه فقط دستگاه های امنیتی آن، تصریح کرد: هفت سرویس امنیتی به طور شبانه روز و با آخرین تجهیزات در اسرائیل فعال بودند، اما حماس با این عملیات همه چیز اسرائیل را فروریخت. وی افزود: بلینکن وزیر خارجه آمریکا در همان روزهای ابتدایی که به سرزمین اشغالی رفت، گفت وقتی وارد تل‌آویو شدم شوکه شدم و تا این حد فروپاشی در اسرائیل را باور نمی‌کردم. آن‌ها که ادعا می‌کنند چهارمین ارتش قدرتمند دنیا هستند هنوز در شوک عملیات حماس هستند. امیرعبداللهیان بیان کرد: امروز تصمیم گروه‌های مقاومت منطقه این است که پایگاه‌های آمریکایی در منطقه به دلیل حمایت از اسرائیل مورد حمله قرار بگیرد. عملیات طوفان الاقصی تصمیمی صد درصد فلسطینی بود و آقای هنیه در اولین دیداری که با وی پس از این عملیات داشتم؛ از نقش و سهم سردار سلیمانی بابت تقویت مقاومت فلسطین تشکر کرد، اما اینکه آیا مقاومت فلسطین و فلسطینی‌ها به ما وابسته هستند؟ خیر.

آمریکا به تهران پیام داد که حملات گروههای مقاومت را متوقف کنید
وزیر خارجه گفت: آمریکایی‌ها به ما پیام دادند که به گروه‌های مقاومت که حرف شما را گوش می‌دهند بگویید حملات به پایگاه‌های آمریکا در منطقه را متوقف کنند، ولی ما گفتیم این گروه‌ها مستقل هستند و خودشان تصمیم می‌گیرند و ما به تصمیماتشان احترام می‌گذاریم و به اقدامات خود در حمایت از فلسطین ادامه می‌دهیم. وی افزود: مقاومت حرف نهایی را در صحنه عملیاتی خواهد زد. ارزیابی مقاومت پس از هفت روز آتش بس این است که رژیم صهیونیستی حملات را ادامه می‌دهد چرا که دستاوردی تا به امروز نداشتند.