حواشی واعظی، شمخانی و همچنان برجام!

جوان آنلاین: برجام هنوز برای دولتمردان حسن روحانی چنان اهمیت دارد که تلاش می‌کنند به هر بهانه‌ای نامش را زنده و یادش را گرامی دارند، حتی با ایجاد بلوای رسانه‌ای و نبش قبر مواضع قدیمی! اتخاذ مواضعی پیرامون برجام از سوی محمود واعظی، رئیس دفتر روحانی علیه دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی و علی شمخانی دبیر وقت شورا باعث به وجود آمدن حواشی جدیدی شده است. 
محمود واعظی اخیراً در گفت‌وگویی در همان مسیر همیشگی دولت روحانی که «نگذاشتند برجام اجرا شود» از جمعی گفته که به همراه دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی «خطی داشتند که برجام اتفاق نیفتد.»
واعظی می‌گوید که مقام معظم رهبری چندین بار برای دبیری شورای عالی امنیت ملی شمخانی را تأیید نکردند: «عوض کردن دبیر همیشه یک توافق بین رئیس‌جمهوری و مقام معظم رهبری است. این توافق حاصل نشد. آقای روحانی چند بار اقدام کردند. حدود پنج، شش بار در طول چهار سال آقای روحانی این کار را کردند. اول که سال ۹۲ آقای روحانی، آقای شمخانی را معرفی کرد، مقام معظم رهبری گفتند شما اگر کسی دیگر را دارید بگذارید؛ یعنی یکی، دو بار ایشان تأیید نکردند البته نه به عنوان اینکه اختلاف است؛ ایشان ملاحظاتی داشتند که نمی‌دانم ملاحظاتشان چه بود که تأیید نکردند، اما بعدش تأیید کردند.»
او از تلاش همین دبیرخانه برای عدم اجرای برجام می‌گوید: «اواخر دولت دوازدهم، خط دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی در دوره شمخانی، عدم احیای برجام بود؛ اگر دبیرخانه همسو بود همان زمان احیا می‌شد. دبیر شورای عالی امنیت ملی و رئیس شورای عالی امنیت ملی باید بتوانند با هم از نزدیک تبادل نظر داشته باشند و کار کنند؛ ولی اصلاً اتفاق عجیبی در همین فضایی که شما نسبت به دولت ترسیم کردید از طرف مخالفین، صداوسیما و برخی نهاد‌ها رخ داده بود. به تدریج برخی افراد و دبیر در دبیرخانه یک روش‌های دیگری را پیش گرفتند. مثلاً برخی سیاست‌هایی را دنبال می‌کردند که حتی در جلسه شورا مطرح هم نمی‌شد.»


و بعد ادامه می‌دهد که «در حقیقت در ارتباط با برجام این‌ها خطی داشتند که برجام اتفاق نیفتد. در عمل نمی‌گفتند ولی رفتار همین بود. خب وقتی یک جا مقداری گروهی و جناحی بشود، همین‌طور خواهد شد. در جلسه‌ای مفصل با ایشان (آقای شمخانی) صحبت کردم و گفتم منافع کشور در این است که بالاخره یک روابط شفاف و روشنی بین دبیر و رئیس‌جمهوری باشد، اما نشد و تا روز آخر هم نشد. ایشان می‌گفت من قبول دارم. در صحبت قبول می‌کردند، ولی در عمل چیز دیگری بود. روحانی شخصاً مسئله برجام را دنبال می‌کرد و خیلی مشخص بود، اما اگر دبیرخانه همسو بود، می‌توانست به راحتی حل شود؛ چه بسا می‌توانم بگویم اگر دبیرخانه همسو بود، در دولت دوازدهم امضا می‌شد.»
کیوان خسروی، سخنگوی سابق دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی در واکنش به اظهارات محمود واعظی، مسئول دفتر رئیس‌جمهور سابق گفته که «دستمایه قرار دادن موضوعات حوزه امنیت ملی برای پیگیری اهداف سیاسی و جناحی که شالوده اظهارات آقای واعظی است، رفتاری مغایر با اصول حرفه‌ای و مغایر منافع ملی محسوب می‌شود.»
خسروی ادامه داده «پاسخگویی به مطالبی از این دست، مستلزم افشای موضوعاتی است که به دلیل مرتبط بودن با امنیت ملی فعلاً امکان تبیین آن وجود ندارد. در شرایطی که تاریخچه و جزئیات موضوع هسته‌ای و فرجام برجامی آن قابل ارائه و بحث باشد، آقای شمخانی گفتنی‌های زیادی از این پرونده دارد که در اینجا نقش‌ها و خدمت‌ها و خیانت‌ها روشن خواهد شد.»