مدافعان حرم، ایران و منطقه را نجات دادند

جوان آنلاین: متن بیانات رهبر انقلاب در دیدار اعضای ستاد برگزاری کنگره بین‌المللی شهدای مقاومت و مدافع حرم که در تاریخ ۳۰ خردادماه ۱۴۰۳ برگزار شده بود، صبح دیروز در محل برگزاری این کنگره در حرم مطهر رضوی منتشر شد. 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در این دیدار مدافعان حرم را یک پدیده شگفت‌انگیز و مهم و یکی از مظاهر جهان‌نگری نظام جمهوری اسلامی خواندند و تأکید کردند: حضور جوانانی با ملیت‌های مختلف در قالب مدافعان حرم نشان داد انقلاب اسلامی بعد از گذشت بیش از چهار دهه، قدرت بازآفرینی همان شور و حماسه اول انقلاب را دارد. 
رهبر انقلاب اسلامی با گرامیداشت یاد و خاطره همه شهدای مدافع حرم و جبهه مقاومت به‌ویژه سردار شهید سلیمانی، دفاع از حرم را یک جنبه نمادین در دفاع از تفکر و آرمان‌های صاحب آن حرم و اهل‌بیت (ع) دانستند و گفتند: آرمان‌های بلند مکتب اهل‌بیت (ع) همچون عدالت، آزادی، مبارزه با قدرت‌های ظالم و «ایثار و فداکاری در راه حق»، همواره در میان وجدان‌های پاک طالب دارند. 
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای حرکت دانشجویان دانشگاه‌های امریکا در دفاع از مردم غزه را نمونه‌ای از وجود وجدان‌های پاک در دنیا برشمردند و افزودند: مهم این است این پیام دفاع از حرم که در واقع دفاع از آرمان‌های انسانیت است، به گوش وجدان‌های پاک در دنیا رسانده شود. ایشان یکی دیگر از ابعاد موضوع دفاع از حرم را جهان‌نگری انقلاب اسلامی دانستند و خاطرنشان کردند: هر حرکت و نهضت و انقلابی که از محیط بین‌المللی و منطقه‌ای خود غافل شود، قطعاً ضربه خواهد خورد، همان‌گونه که حرکت ملت ایران در قضیه مشروطه و در قضیه ملی شدن صنعت نفت به دلیل سرگرم شدن به مسائل داخلی و غفلت از دخالت‌گران خارجی آسیب دید و به سرانجام نرسید. رهبر انقلاب اسلامی افزودند: امام بزرگوار (ره) از همان روز‌های آغازین نهضت اسلامی و همچنین از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی همواره متوجه دخالت بیگانگان و نگرش جهانی و منطقه‌ای و سرگرم نشدن به مسائل داخلی بود و در بیانات خود در این زمینه تذکر و هشدار لازم را می‌داد. 


حضرت آیت‌الله خامنه‌ای حضور رزمندگان مدافع حرم در کشور‌هایی که دشمن برای آن‌ها نقشه بسیار خطرناکی را طراحی کرده بود، از مظاهر جهان‌نگری انقلاب اسلامی دانستند و گفتند: دشمن در طراحی خود قصد داشت با تصرف منطقه و همزمان با وارد کردن فشار‌های اقتصادی و سیاسی و همچنین «عقیدتی و مذهبی» به ایران، نظام اسلامی را از بین ببرد، اما جمعی از جوانان با ایمان، با مرکزیت جمهوری اسلامی، این نقشه پرخرج استکبار را به شکست کشاندند. ایشان تأکید کردند: با چنین نگاهی باید گفت حرکت مدافعان حرم ایران و منطقه را نجات داد. رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به ماهیت خشن و بی‌رحم و غیرانسانی تشکیلات داعش و گروه‌های همسو با آن که با حمایت‌های تسلیحاتی و تبلیغاتی امریکا و غرب شکل گرفته بودند، افزودند: هدف از این تشکیلات، ناامن کردن منطقه و به‌ویژه ایران بود، اما مدافعان حرم این خطر بزرگ را نیز خنثی کردند. 
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، نمایش توان انقلاب اسلامی در بازآفرینی شور و حماسه ذاتی خود در ابتدای پیروزی را یکی دیگر از ابعاد حرکت مدافعان حرم برشمردند و افزودند: حضور جوانانی که امام و دوران دفاع مقدس را ندیده بودند برای دفاع از حرم، نشان دهنده قدرت عجیب انقلاب اسلامی در بازآفرینی همان انگیزه‌های دینی و انقلابی چهار دهه پیش است. ایشان با اشاره به انتظار و تحلیل‌های برخی افراد دارای مبانی فکری غربی مبنی بر روبه ضعف رفتن انقلاب اسلامی و تفکرات و آرمان‌های آن، تأکید کردند: صفا، شجاعت، ایثار، اخلاص و «اعتقاد عمیق به مبانی دینی» در جوانان مدافع حرم، پدیده‌ای شگفت‌انگیز و بی‌نظیر است که غلط بودن تحلیل‌های غرب‌گرایان را نشان داد و این موضوع جز با لطف و عنایت الهی و اهل‌بیت (ع) نمی‌توانست شکل بگیرد. رهبر انقلاب اسلامی برگزاری راهپیمایی‌هایی همچون ۲۲ بهمن یا تشییع‌های شگفت‌آوری همچون تشییع سردار سلیمانی یا شهدای خدمت را جلوه‌های دیگری از قدرت بازآفرینی انقلاب اسلامی دانستند و تأکید کردند: شهدای مدافع حرم و خانواده‌های آن‌ها مایه افتخار و سرافرازی و نجات و کامیابی ایران اسلامی هستند و انقلاب اسلامی قطعاً رهین این شهدا و خانواده‌های آن‌ها است.   سلامی: سرنوشت محور مقاومت پیروزی است
فرمانده کل سپاه پاسداران هم در دومین کنگره جهانی شهدای مدافع حرم و جبهه مقاومت که روز گذشته با حضور مسئولان کشوری، فرماندهان رده‌های مختلف نیرو‌های مسلح و خانواده‌های معظم شهدا در حرم مطهر رضوی برگزار شد، اظهار کرد: امام خمینی (ره) کسی بود که روح جهاد و شهادت را در پیکره امت اسلامی جاری و ماهیت واقعی دین را به دست مجاهدان روشن کرد. در استمرار سیره امام راحل نیز رهبر معظم انقلاب در طول ۳۵ سال اخیر و مقارن با پیچیده‌ترین شرایط و پرخطرترین میدان‌ها، استقامت الهی را به همه مسلمانان جهان تعلیم داده و الگوی ثبات قدم در فشار‌های سخت را ترسیم کرده‌اند. وی با اشاره به آیات ۱۱۲ و ۱۱۳ سوره مبارکه هود افزود: انقلاب اسلامی بود که اسلام را به مجد و عظمت خود بازگرداند و سرزمین‌های اشغالی را به گورستان مستکبران تبدیل کرد. 
 شهدای مقاومت، مظهر شجاعت و آزادگی
فرمانده کل سپاه خاطرنشان کرد: شهدای مدافع حرم و محور مقاومت، مظاهر آشکار شجاعت و ایثار، پایه‌های شهادت، نماد‌های آزادگی و کرامت و حجت‌های خدا بر ما بودند. سیدالشهدای همه این‌ها نیز سردار شهید حاج‌قاسم سلیمانی بود که چهل سال، هرگز لباس رزم و جهاد را از خود دور نکرد، همیشه در تعقیب دشمنان دین خدا بود و کار را به جایی رساند که اشقیای عالم از او عاصی شدند. ده‌ها هزار شهید بر صفحات مختلف تاریخ، کهکشانی درخشان از ستارگان پرفروغ و بی‌غروب هستند و مسیر اعزاز و اجلال را به مسلمانان نشان می‌دهند. سلامی گفت: تاریخ اسلام نشان داده که راه عزت مسلمانان از مسیر جهاد و شهادت می‌گذرد. چه در طلوع اولیه خورشید اسلام در زمان بعثت پیامبر (ص) و چه بعثت مجدد اسلام در افق انقلاب شکوهمند اسلامی، همه آزادگان عالم به وجود شهدای مقاومت در برابر مستکبران افتخار کرده و آن‌ها را الگوی خود قرار داده‌اند. 
 اسرائیل، خنجر زهرآلود در پهلوی جهان اسلام
سلامی ادامه داد: غربی‌ها می‌دانند که بدون جهان اسلام، هیچ قدرتی در جهان به درجه شکوه و عظمت نمی‌رسد. به همین دلیل هم به‌خصوص از زمان کشف نفت در این منطقه، به‌گونه‌ای فضاسازی می‌کنند که با سلطه بر جهان اسلام، راه خود برای استیلا بر عالم را هموار کنند. حدود یک قرن است که از قدرت اقتصادی گرفته تا فرهنگ و مسائل اجتماعی مسلمانان تحت‌تأثیر عداوت قدرت‌های باطل قرار دارند و شکل‌گیری رژیم جعلی اسرائیل، نقطه اوج این تسلط شیطانی است. سردار سلامی تصریح کرد: آن‌ها به‌سادگی دور هم می‌نشینند، قرارداد امضا می‌کنند و کشور‌های اسلامی را بین خود تقسیم می‌کنند که فقر، بیچارگی، درماندگی و عقب‌افتادگی آن روی دست مسلمانان بماند. وجود رژیم صهیونیستی، سرپل سیاسی، جغرافیایی، امنیتی و نظامی بسیار خطرناک به نفع غرب است که منافع آنان را در این منطقه صیانت می‌کند و مثل یک خنجر زهرآلود در پهلوی جهان اسلام، مانع از وحدت و تثبیت قدرت حاکمیت مسلمانان است. وی تأکید کرد: آن‌ها سال‌ها توانستند اسلام را در ظلمت و محرومیت نگه دارند، هر کشور اسلامی را ایالت منفصلی از جغرافیای منحوس تسلط خود قرار دهند و با به‌کارگیری حکام بی‌لیاقت، رنج و خفت را به سرنوشت حتمی هر مسلمان تبدیل کردند، اما انقلاب اسلامی، بعثت نبوی را احیا کرد، مجد و عظمت از دست رفته مسلمانان را نجات داد و پیشانی‌بند‌ها را بر جبین جوانان مسلمانی نشاند که خواهان رهاشدن از قید مصیبت‌ها و آزادکردن فلسطین عزیز - این عزیز فراموش شده اسلام - بودند. انقلاب اسلامی از همان زمان ایستاد، قدرت ساخت، جغرافیای جهان اسلام را همچون قلوب مسلمانان به هم پیوند داد تا امت واحده شکل بگیرد و حاکمیت اسلام دوباره زنده شود.   مقاومت جواب می‌دهد
فرمانده کل سپاه با تأکید بر اینکه شهدای جبهه مقاومت، محصول ترویج فرهنگ توکل، مقاومت و ایستادگی هستند، گفت: در جریان یک معامله الهی، شهدای مقاومت کسانی بودند که توانستند متاع محدود زندگی دنیوی را باسعادت ابدی معاوضه کنند و روحیه‌ای به برادران و خواهران دینی خود تزریق کنند تا حتی به قیمت بذل جان، تن به معادلات مستکبران عالم ندهند. مسلمانان دیگر نمی‌خواهند سیادت غرب را بپذیرند. برای ما از مرگ بدتر است که تحت سیطره نظام سیاسی طاغوتی غرب باشیم. فلسطین امروز نماد مجسم همان کلام حضرت سیدالشهدا (ع) است که فرمود مرگ با عزت از زندگی ذلیلانه برتر است. وی بیان کرد: سیرت معنوی جبهه مقاومت، شاکله فعلی جهان اسلام را تشکیل می‌دهد و این اندیشه به‌قدری جاذبه پیدا کرده که حتی دانشجویان اروپا و امریکا مدهوش ابعاد و جوانب الهی آن هستند. جغرافیای فلسطین را امروز باید در درون قلوب همه آزادگان عالم و حتی در خیابان‌های کشور‌های اروپایی یافت. سردار سلامی با تأکید بر اینکه ما پیروز می‌شویم و این سرنوشت محور مقاومت است، اظهار کرد: فلسطین ادامه می‌دهد، لبنان می‌درخشد، یمن ایستاده است، افغانستان دشمنان را مفتضح کرده و سوریه بدخواهان اسلام را فراری داده است. همه اینها، عبرت‌های بزرگ تاریخ هستند و ثابت می‌کنند که مقاومت جواب می‌دهد، چون وعده خداست. ما به این وعده ایمان داریم. همان امریکایی که در سوریه و عراق بیش از ۱۰ تریلیون دلار هزینه‌کرد، همه سرمایه خود را آورد تا مسلمانان را تسلیم کند. علاوه بر این، ما را در طرح ارعاب نظامی قرارداد، اما چه زمان این عملیات‌های ضعیف نظامی می‌تواند ما را دچار تزلزل کند وقتی مجاهدان اسلام، باور به وعده الهی داشته باشند؟