حقوق معلمان با اجرای رتبه‌بندی ۲۶ درصد رشد کرده است

رضامراد صحرایی در جریان جلسه علنی مجلس شورای اسلامی و بررسی تدابیر اتخاذ شده برای سال تحصیلی ۱۴۰۲-۱۴۰۳ اظهار کرد: امروز در خصوص کمبود نیروی انسانی آموزش و پرورش مطالبات همکاران فرهنگی و آماده‌سازی مدارس و کلاس‌ها مطالبی را خدمت شما عرض می‌کنم. دولت سیزدهم در شرایطی وزارت آموزش و پرورش را تحویل گرفت که شاهد دو سال تعطیلی کلاس‌های درس و ناامیدی جامعه بودیم. بازگشایی مدارس و بازگشت نوجوانان و جوانان به کلاس‌های درس تصمیم سختی بود که ما در آغاز سال ۱۴۰۱ گرفتیم. با توجه به جنگ ترکیبی که در جامعه به راه انداخته بودند، والدین از این تصمیم نگران بودند، اما بالاخره ما پس از بحث‌های کارشناسی در مهر ۱۴۰۱ مدارس را بازگشایی کردیم.
وی افزود: در شرایطی که از ۲۵ شهریور ۱۴۰۱ کشور وارد جنگ شناختی شده بود و نوک این حمله، مدارس ما، به‌ویژه دبیرستان‌های دخترانه، بودند. با ابتکار مجلس شورای اسلامی و دولت قانون رتبه‌بندی معلمان در مجلس نهایی شد و یک راهبرد اثربخش برای جدا کردن صف فرهنگیان از افرادی که نسبت به وضعیت خود اعتراض داشتند، بود. یکی دیگر از چالش‌هایی که ما با آن مواجه هستیم اجرای قانون رتبه‌بندی معلمان بود که گاهی اجرای نادرست آن کام برخی معلمان را تلخ کرد. نبود پرداخت کافی و اجرای درست رتبه‌بندی معلمان در اسفند ۱۴۰۱ منجر به نارضایتی معلمان شد و در نهایت در فروردین ۱۴۰۲ وزیر آموزش و پرورش استعفا داد و من در شرایطی این وزارتخانه را تحویل گرفتم که با سه نقطه بحرانی
 مواجه بودیم.
وزیر آموزش و پرورش در ادامه خاطرنشان کرد: وضعیت دانش‌آموزان کشور از سال ۱۳۹۲ تا ۱۴۰۲ نشان می‌دهد که جمعیت دانش‌آموزی کشور بیش از سه میلیون و ۶۰۰ هزار نفر اضافه شده است. از سوی دیگر، میزان بازنشستگی در وزارت آموزش و پرورش از میزان جذب‌شدگان پیشی گرفته است، یعنی ما از یک‌سو با رشد جمعیت دانش‌آموزی مواجه و از سوی دیگر با افزایش میزان بازنشستگان روبه‌رو هستیم. همچنین با کاهش نیروی خدماتی در وزارت آموزش و پرورش روبه‌رو شده‌ایم.صحرایی در ادامه اظهار کرد: بالغ بر ۱۷۶ هزار و ۷۳۱ معلم برای سال ۱۴۰۳ کمبود داشتیم و بیست‌ونهم مهر ۱۴۰۲ این موضوع را به سازمان اداری استخدامی اعلام کردم. تقریباً از فاصله سال ۱۳۸۳ تا ۱۳۹۰ جذب دانشجو-معلم به صفر رسیده است. ما در وزارت آموزش و پرورش وضعیت نیروی انسانی را مطالعه کردیم و با همکاری سازمان اداری-استخدامی مجوز جذب ۷۲ هزار نفر را گرفتیم که این میزان استخدام در این حجم بی‌سابقه است. امروز که در محضر شما هستم نتایج آزمون استخدامی در همین هفته اعلام خواهد شد. از سوی دیگر، دستورالعمل‌ها و شیوه‌های ساماندهی را به‌گونه‌ای اصلاح کردیم که تمرکز بر جذب نیروی انسانی باشد.
 وزیر آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: حقوق معلمان با اجرای رتبه‌بندی ۲۶ درصد رشد پیدا کرده است، البته حق معلمان بیش از این است.