شادی را به رسمیت بشناسیمرئیس جمهوری در حاشیه آخرین جلسه هیأت دولت در سال 1396، پیشاپیش حلول سال نو را به ملت بزرگ ایران و اصحاب رسانه تبریک گفت و با آرزوی سالی پرخیر و برکت برای همگان، اظهارداشت: ایام عید با ماه پربرکت رجب و با اعیاد مذهبی این ماه بویژه میلاد مولا امیرالمؤمنین تقارن یافته است و ان‌شاء‌الله سرآغاز حرکت مردم در زمینه رشد مادی و معنوی باشد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، حسن روحانی روز گذشته در جمع خبرنگاران با اشاره به زیبایی‌های عید نوروز، گفت: ایرانیان با ذوق سرشار خود بهترین فصل و روز را به‌عنوان جشن نوروز و آغاز سال جدید خود انتخاب کردند و از طرف دیگر همواره دین مبین اسلام آداب و رسوم نیکو و سنت‌های حسنه از جمله جشن ملی بزرگ ایرانیان را مورد تأیید قرار داده است. روحانی اضافه کرد: ایرانیان بعد از اسلام ذوق مضاعفی به خرج داده و هویت ملی خود را با هویت دینی تلفیق کردند و در زمان تحویل سال با اجتماع در مراکز دینی و مذهبی، دست نیاز و دعا به سوی پروردگار بلند کرده و سپس دست اخوت و برادری به یکدیگر می‌دهند.
رئیس جمهوری گفت: اخوت، دوستی، احترام به بزرگتر، احسان، نیکوکاری، شاد کردن کودکان و نوجوانان و مسافرت و گردشگری از جمله سنت‌های حسنه‌ای است که هم با اهداف عالیه اسلام و هم با آداب و رسوم ایرانیان انطباق دارد.
 روحانی در ادامه با اشاره به موفقیت‌ها و دستاوردهای سال 1396، اظهارداشت: در سال‌جاری حماسه‌های بسیار بزرگی از طرف ملت ایران آفریده شد که از جمله می‌توان به حماسه حضور مردم در انتخابات ریاست جمهوری و شوراها و همچنین حضور پرشور در تمام صحنه‌هایی که به‌عنوان روزهای ملی و دینی شناخته می‌شود، اشاره کرد. رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: در طول سال‌جاری ملت ایران پیشرفت‌ها و گام‌های بسیار مهمی برداشتند، آنچه مردم در انتخابات اردیبهشت ماه از ما می‌خواستند مسأله اشتغال و مهار بیکاری بود و براساس اقداماتی که انجام شده است، آمار شاغلین در پاییز امسال از 22 میلیون و 300 هزار نفر به حدود 23 میلیون و 300 هزار نفر افزایش یافته است و این بدان معناست که در پاییز 96 نسبت به پاییز 95 حدود 960 هزار شغل ایجاد شده است و این نشان می‌دهد که در مسیر اشتغالزایی تلاش‌های خوبی انجام شده اما باید همچنان بر تلاش‌ها و اقدامات خود بیفزاییم.
 روحانی خاطرنشان کرد: در سال 96 رقم تورم برای دومین بار تک رقمی شد و این از وعده‌هایی بود که در روزهای آغازین دولت یازدهم به مردم داده بودیم. همچنین میزان سرمایه‌گذاری که در سال‌های گذشته منفی بوده است در سال 96 سرمایه‌گذاری ثابت مثبت شد و این به معنای تحرک در زمینه اقتصادی است و در مجموع رشد اقتصادی در 4 سال گذشته به طور متوسط 4.8 بوده است. این در حالی است که رشد اقتصادی دنیا حدود 2.5 بود و این نیز نشان می‌دهد که کشور در مسیر توسعه و رشد در حال حرکت است.
رئیس جمهوری افزود: در 8 سال قبل از دولت یازدهم، رشد اقتصادی به‌طور متوسط 2.3 بوده و این رقم در 4 سال گذشته به 4.8 تبدیل شده است و امسال نیز پیش‌بینی می‌شود، بالاتر از 4.5 باشد. روحانی با بیان اینکه در مجموع شاهد حرکت مثبتی در همه بخش‌های کشور هستیم، گفت: در بخش‌های مختلف رکوردهای خوبی به دست آورده‌ایم، به نحوی که در حوزه آبیاری تحت فشار و سامانه‌های نوین آبیاری در سال‌جاری بیش از سال‌های قبل، شاهد رشد و توسعه هستیم و در زمینه محصولات کشاورزی از رقم 97 میلیون تن به
127 میلیون تن رسیده‌ایم و شاهد رشد 26 درصدی در تولید محصولات کشاورزی طی 4 سال گذشته هستیم.
رئیس جمهوری افزود: امروز در بسیاری از زمینه‌ها به خودکفایی رسیده یا در مسیر خودکفایی هستیم. در تولید گندم، دانه‌های روغنی و سایر محصولات تحولات مثبتی ایجاد شده است. روحانی خاطرنشان کرد: در سال‌جاری، 6 فاز پارس جنوبی افتتاح شد که کار بسیار بزرگی محسوب می‌شود، پارس جنوبی یک منطقه گازی است که بین ایران و همسایه جنوبی مشترک است و برای نخستین بار در سال‌جاری میزان برداشت ایران نسبت به همسایه خود حتی پیشی هم گرفت و در تولید گاز در پارس جنوبی از 285 میلیون متر به 555 میلیون مترمکعب رسیدیم که حدود 2 برابر افزایش داشته است و از این‌رو نیاز به خرید گاز از خارج نداشتیم.
رئیس جمهوری گفت: در سال 96 در بخش پتروشیمی 5 فاز افتتاح شد و در سال آینده نیز بهره‌برداری از 5 مجتمع دیگر پتروشیمی آغاز می‌شود. روحانی با بیان اینکه روند حرکت کشور به سمت رونق اقتصادی پیش می‌رود، گرچه امسال صادرات نسبت به پارسال حدود 5 درصد رشد ارزشی دارد، اما واردات مقداری بیشتر شده است و نسبت صادرات و واردات تا حدودی متفاوت است. البته این نگران‌کننده نیست، چرا که کاهش صادرات در بخش‌هایی مانند پتروشیمی و مواد معدنی داشتیم که عمدتاً این محصولات در مسیر رونق تولیدات داخلی و جلوگیری از خام‌فروشی مصرف شده است، گرچه با این اقدام به نظر می‌رسد صادرات کاهش یافته، اما اقدام مثبتی محسوب می‌شود.
روحانی با اشاره به اینکه در سال 96 در حوزه حمل و نقل شرایط بهتری را تجربه کردیم، گفت: امسال راه‌آهن استان همدان افتتاح شد و در روزهای آخر سال راه‌آهن کرمانشاه هم افتتاح خواهد شد و در سال آینده نیز راه‌آهن ارومیه، رشت و تبریز نیز افتتاح و به خط آهن سراسری متصل خواهد شد، ضمن اینکه در جریان سفر به جمهوری آذربایجان سرمایه‌گذاری مشترک برای خط آهن رشت به آستارا به امضا خواهد رسید و در مجموع در سال‌جاری در بخش راه‌آهن شاهد رکوردی در تاریخ کشور هستیم؛ به نحوی که 516 کیلومتر خط آهن جدید و 700 کیلومتر خطوط ریلی مکمل کشیده شده است. رئیس جمهوری گفت: در سال‌جاری فاز اول بندر چابهار و شهید رجایی بندرعباس افتتاح شد و فاز دوم و سوم آن نیز به افتتاح خواهد رسید. در تولید بنزین نیز به سمت خودکفایی حرکت کردیم و فاز اول پالایشگاه ستاره خلیج فارس افتتاح شد و اوایل سال آینده نیز فاز دوم و تا پایان سال نیز فاز سوم به افتتاح خواهد رسید و پیش‌بینی می‌شود با تولید 36 میلیون لیتر بنزین می‌توانیم حتی صادرکننده بنزین باشیم.
 روحانی با اشاره به اینکه در سال‌های گذشته در برخی از حوزه‌ها مشکلاتی وجود داشت و در سال 96 در مسیر رفع آن مشکلات قرار گرفتیم، اظهارداشت: در بخش مسکن شاهد رشد منفی بودیم ولی در سال 96 رشد آن مثبت شد و در سه، چهار ماه آخر سال فروش مسکن در تهران 19 درصد نسبت به گذشته رشد داشته است و نشان می‌دهد که رشد رونق بخش مسکن آغاز شده است و در سال آینده در بافت‌های فرسوده اقدامات جدیدی آغاز خواهد شد. رئیس جمهوری گفت: در سال 97 در زمینه محیط زیست گام‌های خوبی برداشته خواهد شد و در این راستا نوسازی حمل و نقل بین شهری و درون شهری را آغاز خواهیم کرد و در سال آینده در بازسازی بافت‌های فرسوده و نوسازی ناوگان حمل و نقل، شاهد رکورد خواهیم بود. روحانی اظهار داشت: کشورمان در مقایسه با رشد و توسعه سایر کشورها و حتی کشورهای در حال توسعه و اقتصادهای نوظهور از شرایط مناسبی برخوردار است. رئیس جمهوری گفت: از لحاظ عدالت اجتماعی نیز اقدامات خوبی در 4 سال گذشته انجام شده و در این مدت همواره حقوق کارمندان از تورم بیشتر بوده است و همان‌طور که رهبر معظم انقلاب نیز تأکید دارند، باید گام‌های جدی‌تری برداشته شود تا به نقطه مطلوب برسیم. روحانی با بیان اینکه سال آینده سال سرمایه‌گذاری، رشد و توسعه اقتصادی و عدالت اجتماعی خواهد بود، گفت: در تمامی این زمینه‌ها برنامه‌هایی داریم که گزارش آن را به مردم ارائه خواهم کرد.
 رئیس جمهوری با بیان اینکه در همه پیشرفت‌ها و اقدامات ارزشمندی که ملت ایران در طول سال‌جاری انجام داد، روزهای غمباری نیز وجود داشته است به حادثه زلزله کرمانشاه و غرق شدن کشتی سانچی و سقوط هواپیما اشاره کرد و گفت: همه این حوادث تأسفباری که در آن عده‌ای از عزیزان خود را از دست دادیم، بسیار غمبار بود، اما مردم در این حوادث بخوبی حس نوع‌دوستی و وطن‌خواهی خود را به نمایش گذاشتند و در همه صحنه‌ها با تمام وجود برای کمک به یاری به هموطنان خود به میدان آمدند.
مردم بین اعتراض و اغتشاش دیوار کشیدند
  روحانی با اشاره به اینکه مردم بخوبی دیواری بین اعتراض و اغتشاش به وجود آوردند، گفت: در این حوادث دولت هم سریع‌تر از گذشته اعتراض مردم را به رسمیت شناخت اما در عین حال تخریب اموال عمومی، بی‌نظمی و بی‌قانونی، برای دولت قابل قبول نیست و مردم نیز این فاصله را در عمل و راهپیمایی‌های میلیونی خود نشان دادند.
رئیس جمهوری گفت: انتقاد و اعتراض را همه باید قبول کنیم و باید اشکالات گفته و رفع شود، اما همه باید به قانون احترام گذاشته و نظم عمومی را رعایت کنند.  روحانی خاطرنشان کرد: سخنان مردم فرکانس و مخاطب خاصی که صرفاً به سمت قوه مجریه باشد، ندارد و با پارازیت نمی‌توان سخنان مردم را نشنیده گرفت. همه باید گوش شنوایی در مقابل مطالبات و انتقادات داشته باشند و امروز دیگر زمان پارازیت نیست و باید همه فرکانس و صدای مردم را شنید. مردم اشکالات، انتقادات و پیشنهاداتی دارند و همه باید به آن توجه و عمل کنند و با عمل به آن می‌توان همبستگی ملی را حفظ و تقویت کرد. رئیس جمهوری در ادامه به دستاوردهای سال 96 در حوزه سیاست خارجی اشاره کرد و گفت: در این سال شاهد موفقیت‌ها و دستاوردهای کم‌نظیر ملت ایران در حوزه سیاست خارجی هستیم، آنجایی که زیاده‌خواهان در زمینه برجام در مقابل ملت ایران قرار گرفتند و ادعا کردند که ایران به تعهدات خود عمل نکرده و تقریباً همه جهان در برابر ادعای آنها ایستادگی کرد و آن را نفی و صراحتاً اعلام کردند که مرجع اصلی در این زمینه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است و آژانس نیز در تمامی گزارش های خود پایبندی ایران را تأیید کرد.
از منافع ملی در هیچ شرایطی عدول نخواهیم کرد
 روحانی افزود: همچنین زمانی که خواستند پرونده ایران را با ادعای رعایت نکردن حقوق مردم ایران به شورای امنیت ببرند، هیچ‌کس با آنها همراهی نکرد. همین شرایط را در خصوص ادعای آنها در خصوص یمن و اعلام قدس به‌عنوان پایتخت رژیم غاصب صهیونیستی نیز شاهد بودیم. رئیس جمهوری گفت: در طول سال‌جاری شاهد به زانو درآمدن گروه تروریستی داعش هستیم و این دستاورد بزرگی برای همه بشریت محسوب می‌شود و از همه کسانی که در این زمینه جانفشانی کردند، بویژه از همه آنهایی که از این سرزمین، رشادت و ایثار خرج دادند، سپاسگزاری می‌کنم. کاری که در این زمینه انجام شد، ‌هدیه‌ای به بشریت است.  روحانی با تأکید بر اینکه تلاش برای تقویت ثبات و امنیت منطقه را به‌عنوان هدف اصلی ادامه خواهیم داد، گفت: امیدوارم در سال آینده شاهد اقدامات خوبی در زمینه ثبات و امنیت باشیم و اصل تعامل سازنده با جهان را بدون توجه به خواسته امریکا و تمامی بدخواهان ملت ایران و یکی دو کشور کوچک منطقه با قوت ادامه خواهیم داد و از منافع ملی در هیچ شرایطی عدول نخواهیم کرد و همواره حافظ امنیت و مصالح ملی خواهیم بود و مطمئن هستیم مردم نیز خادمان خود را یاری خواهند کرد.
رئیس جمهوری در ادامه با قدردانی از حمایت‌ها و هدایت‌های رهبر معظم انقلاب، اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب همواره حمایت‌ها و هدایت‌های راهگشایی برای ما داشتند و همچنان نیازمند هدایت‌های ایشان هستیم.
وی در ادامه با تشکر از رأی اعتماد قاطع مجلس شورای اسلامی به وزیران کابینه دوازدهم و همچنین اعتماد مجدد به سه وزیر در جلسه استیضاح گفت: استیضاح، حق مجلس شورای اسلامی است و بسیار زیبنده بود که در این روزهای پایانی سال، نمایندگان مجدداً اعتمادشان را به این سه وزیر ابراز کردند و از رئیس و همه نمایندگان محترم مجلس تشکر می‌کنم و سه قوه در کنار یکدیگر می‌توانند امور را به پیش ببرند و ان شاء‌الله این راه را ادامه می‌دهیم.
روحانی با قدردانی از همه رسانه‌ها برای انعکاس واقعیت‌ها اظهارداشت: از همه خبرنگاران، عکاسان و فیلمبردارانی که کنار دوربین‌ها، گاهی حتی ساعت‌ها می‌ایستند تا واقعیت‌ها را به ملت و دنیا منعکس کنند، سپاسگزاری می‌کنم؛ چه رسانه‌هایی که با ما صحبت می‌کنند و همدل‌ هستند و چه آنهایی که لحن‌شان متفاوت و منتقد دولت هستند. بی‌تردید همه این رسانه‌ها با دلسوزی و کار بسیار ارزنده‌ای که انجام می‌دهند، برای خدمت به کشور تلاش می‌کنند و همه باید کاری کنیم سال آینده سال خوشحالی، شادی و نشاط در میان مردم ما باشد. رئیس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود تأکید کرد: همان‌طور که انتقاد را به رسمیت می‌شناسیم و باید بشناسیم، اعتراض را به رسمیت شناختیم و باید بشناسیم، خواهش می‌کنم شادی مردم را هم به رسمیت بشناسید؛ اینقدر سختگیری نکنیم و بگذاریم مردم خوشحال، شاد و بانشاط باشند و در زندگی سیاسی و اجتماعی‌ همدیگر را یاری کنند و ما هم آنها را یاری کنیم و بتوانیم کشوری داشته باشیم مثل فرهنگ بلند و دین عزیزمان همیشه سرافراز و بتوانیم همواره خادم مردم و ملت خودمان، ملت‌های منطقه و همه انسان‌ها در جهان باشیم.

نیم نگاه
جهانگیری در دولت می‌ماند

معاون اول رئیس جمهوری و معاون اقتصادی رئیس جمهوری، خروج اسحاق جهانگیری از دولت و حضور او در شهرداری تهران را تکذیب کردند.
اسحاق جهانگیری دیروز در حاشیه آخرین جلسه هیأت وزیران در پاسخ به این سؤال «تسنیم» که «گفته شده شما از گزینه‌های شهرداری تهران هستید، چقدر احتمال هست که در آینده به ساختمان شهرداری در خیابان بهشت بروید؟» گفت: «اکنون هم در بهشت هستم؛ اینجا مگر بهشت نیست؟»
محمد نهاوندیان، معاون اقتصادی رئیس جمهوری در پاسخ به سؤال مشابه باشگاه خبرنگاران خبر مطرح‌ شده در رسانه‌ها درباره استعفای جهانگیری از دولت برای شهرداری تهران را تکذیب کرد.
این اخبار و گمانه‌ها پس از آن مطرح شد که محمدعلی نجفی، شهردار تهران به علت آنچه بیماری خواند، استعفای خود را تقدیم شورای شهر کرد. وی دیروز باوجود بیماری در جلسه دولت حضور یافت و هنگام سخنرانی رئیس جمهوری مقابل خبرنگاران، روی یک صندلی نشسته بود.
تکذیب هدایت استیضاح وزرا از درون دولت
خبرنگاران از معاون امور مجلس رئیس جمهوری درباره حواشی استیضاح‌های اخیر پرسیدند، اینکه برخی چهره‌ها در دولت موافق خروج این وزرا از دولت بوده‌اند. حسینعلی امیری اما این ادعا را رد و تأکید کرد که دولت یکپارچه از وزرای خود دفاع خواهد کرد. وی در گفت‌وگو با ایسنا، مشخصاً در پاسخ به اینکه «آیا رئیس دفتر رئیس ‌جمهوری هم مخالف استیضاح بود؟» تأکید کرد: بله، واعظی هم در جلسه استیضاح حضور داشت. همه اعضای دولت مخالف استیضاح وزرا بودند.
امیری افزود: اینکه گفته شود بخشی از دولت با استیضاح وزرا موافق بود، حرف درستی نیست. من مسئول رابطه دولت و مجلس هستم و اگر بنا بود چنین دیدگاهی وجود داشته باشد، من حتماً در جریان قرار می‌گرفتم.
معاون امور مجلس رئیس جمهوری، دولت را یک مجموعه منسجم توصیف و اظهار کرد: برای حفظ یکپارچگی دولت، همه اعضای دولت تلاش کردند به سؤالات و ابهامات نمایندگان پاسخ بدهند. من به سهم خود از رئیس مجلس، هیأت رئیسه و نمایندگان استیضاح‌کننده و موافقان و مخالفان استیضاح تشکر می‌کنم.