فرزین: هیچ انگیزه‌ای ندارم، پاداش‌های جهانی ۲۰۱۷ هنوز پرداخت نشده است

ملی‌پوشان تیم ملی وزنه‌برداری معلولان کشورمان در حالی در اردو هستند که مثل همیشه بدون حاشیه و بی‌سر صدا خود را برای مسابقات قهرمانی آسیا - اقیانوسیه و رقابت‌های آسیایی جاکارتا آماده می‌کنند. در این بین خداحافظی غیر منتظره علی صادق‌زاده از تیم ملی باعث شد تا این رشته در صدر اخبار ورزشی قرار بگیرد.
مجید فرزین یکی از ملی پوشان با سابقه که مدال طلای پارالمپیک لندن و ریو را در کارنامه افتخاراتش دارد در گفت و گو با «جوان‌آنلاین» درباره شرایط فعلی تیم ملی می‌گوید: در حال حاضر یک هفته است که در اردو به‌سر می‌بریم و همه چیز خوب است جز اینکه انگیزه برای تمرین کردن نداریم.
مرد طلایی پارالمپیک ریو با اشاره به اینکه هنوز پاداش مسابقات جهانی ۲۰۱۷ به ما پرداخت نشده، اظهار داشت: همه ورزشکاران سکه‌هایشان را گرفته‌اند جز ما. نمی‌دانم چرا برای ما پرداخت نمی‌شود. چند وقت پیش که مراسم اهدای سکه‌ها در ریاست جمهوری برگزار شد، من و دیگر ملی‌پوشان در اردو بودیم که یک نماینده از فدراسیون در مراسم حضور یافت، اما بعد متوجه شدیم که از آن مقداری که قبلاً تعیین کرده بودند بازهم کمتر پرداخت شد. البته این پرداختی‌ها هم به حساب فدراسیون واریز شده که هنوز همان مقدار کم هم به ما ندادند.
فرزین درباره اینکه چرا پول پاداش‌ها از سوی فدراسیون پرداخت نشده، افزود: من نمی‌دانم دلیل این کار چیست. قبل از رقابت‌های جهانی قرار بود ۸۰ سکه بدهند که بعد‌ها به ۶۰ سکه کاهش یافت. اما حالا بعد از یک سال بازهم می‌خواهند پول آن را با قیمت یک‌میلیون و ۸۵۰ هزار تومان بدهند. یعنی همه جوره از این پول کسر می‌کنند. نمی‌دانم اصلاً این پول را به ما می‌دهند یا خیر. مسئولان قبل از مسابقات یک سری وعده و وعید می‌دهند، اما بعد از مسابقات همه چیز فراموش می‌شود.
وی با اشاره به اینکه ما قهرمان حرفه‌ای هستیم و درآمد آنچنانی هم نداریم، گفت: ببینید من خودم به غیر از حقوقی که از فدراسیون می‌گیرم منبع درآمد دیگری ندارم. مکمل ماهیانه من بیش از ۲ میلیون تومان است. تازه این یک قلم از خرج‌های ماهیانه من برای این وزنه‌برداری است که باید هزینه کنم. اگر بخواهند پاداش‌هایمان را این طوری پرداخت کنند که ما نمی‌توانیم زندگی کنیم. این‌ها همه به غیر از خرج و مخارج زندگی مان است. با این شرایط آیا واقعاً انگیزه‌ای برای ادامه این ورزش قهرمانی می‌ماند.
وی با اشاره به اینکه الان پاداش مسابقات آسیایی جاکارتا را ۱۶۰ سکه اعلام کرده‌اند، گفت: ببینید الان که بازی‌های آسیایی جاکارتا شروع نشده بخشنامه کرده‌اند که برای مدال طلا ۱۶۰ سکه، نقره ۸۰ و برنز ۵۰ سکه پرداخت می‌کنند، حالا اگر فردا ما قهرمان شویم و برای کشورمان مدال طلا کسب کنیم، اما آن تعداد سکه را ندهند چه کسی پاسخگو است. واقعاً الان من و دیگر ملی‌پوشان با چه انگیزه‌ای قرار است زیر وزنه قرار بگیریم. البته این را بگویم که خدا را شکر بحث تبعیض بین ورزشکاران المپیک و پارالمپیک از بین رفته وگرنه یک ضربه روحی روانی هم آنجا داشتیم، به هر حال امیدوارم مسئولان زودتر چاره‌ای بیندیشند.
فرزین در ادامه در پاسخ به سؤال «جوان آنلاین» که مسئولان فدراسیون درباره عدم پرداخت پاداش‌ها چه می‌گویند، اظهار داشت: ظاهراً فدراسیون دنبال گرفتن الباقی پاداش‌ها است. گفته می‌شود این پول دست صندوق حمایت از قهرمانان است که می‌خواهند از آن‌ها بگیرند، اما اینکه چرا همین پولی را که از نهاد ریاست جمهوری گرفته‌اند بین بچه‌ها تقسیم نمی‌کنند، جای سؤال است. بالاخره همه ما به غیر از ورزش حرفه‌ای در زندگی شخصی هم پول نیاز داریم و از این راه فقط امرار معاش می‌کنیم.
وی درباره ترکیب تیم در بازی‌های اقیانوسیه و جاکارتا می‌گوید: بحث اسامی که مربوط به سرمربی تیم است و تا آنجا که اطلاع دارم اسامی برای مسابقات اعلام شده، اما به هر حال اگر نیاز به تغییر در ترکیب تیم باشد مربی هنوز وقت دارد که این کار را انجام دهد هر چند که با زمان اندک باقی مانده تا مسابقات این کار بعید است، اما دور از دسترس نیست.
دارنده مدال طلای لندن درباره ارزیابی‌اش از تیم گفت:همه بچه‌ها با تمرینات مستمری که انجام می‌دهند از آمادگی بالایی برخوردار هستند. خودم هم مثل همیشه سعی کرده‌ام بهترین وزنه را بزنم تا برای کشور افتخار‌آفرینی کنم. واقعاً اگر آن موضوع انگیزه برای بچه‌ها حل شود قطعاً بهترین نتیجه ممکن به‌دست خواهد آمد. در حال حاضر فدراسیون همه امکانات لازم را برای مسابقات مهیا کرده و ما هیچ مشکلی در این زمینه نداریم. بار‌ها گفته‌ام که ما هیچ مشکلی از طرف فدراسیون نداشته‌ایم و فقط بحث این پاداش‌هاست که باید کامل و به موقع پرداخت شود.
فرزین درباره اینکه چرا تیم وزنه‌برداری معلولان در خارج از کشور اردو نمی‌زند، گفت: ما هم دوست داریم این اتفاق بیفتد، اما وقتی بودجه نباشد کاری از دست فدراسیون هم بر نمی‌آید. فدراسیون ما با توجه به اینکه همه رشته‌ها را تحت پوشش دارد مثل یک وزارت ورزش کوچک می‌ماند؛ وزارتخانه‌ای که با حداقل بودجه بهترین عملکرد را داشته است. الان مدتی است که می‌خواهیم به اردوی کیش برویم که هنوز شرایطش مهیا نشده است.
وی درباره خداحافظی صادق‌زاده و انتقادش از مسئولان گفت: من خیلی در ماجرای خداحافظی او نبودم. ایشان هم تیمی من بودند و سال‌ها با هم در اردو و مسابقات بودیم. به هر حال هر کسی روزی به تیم ملی می‌آید و روزی هم تصمیم به خداحافظی می‌گیرد. امیدوارم ایشان مثل دوران ورزش حرفه‌ای‌شان در دیگر کار‌ها هم موفق باشند.