نمی‌گویم تحریم ها اثر ندارد

مشکلات اقتصادی و راه‌حل‌های آن معلوم است، هیچ بن‌بستی در کشور وجود ندارد
مسئولان در هر سه قوه باید با تلاش و استفاده از نظرات کارشناسان، فشارها را از دوش مردم بردارند
با آمريكا به علت وجود استدلال‌های دقیق، تجربه و ضررهای فراوان مذاکره نمی‌کنیم
در پرتو وحدت و همدلی مردم و مسئولان، این مرحله را به خوبی پشت سر خواهیم گذاشت
نمی‌گویم تحریم ها اثر ندارد اما عمده مشکلات اقتصادی اخیر مربوط به عملکردها است
اگر عملکردها بهتر و با تدبیرتر و به هنگام‌تر و قوی‌تر باشد، تحریم ها تأثیر زیادی نخواهد داشت
وقتی ارز یا سکه به صورت غلط عرضه و تقسیم می‌شود، مشکلات فعلی به‌وجود می‌آید
سفارش می‌کنم که با برنامه ریزی، راه‌های سوق دادن نقدینگی به سمت تولید را پیدا کنند
هرکسی که اعلام کند، ما به بن بست رسیده ایم، یا جاهل است یا حرف او خائنانه است
گاهی در یک روزنامه یا در یک برنامه تلویزیونی و رادیویی، به‌گونه‌ای سخن گفته می‌شود که گویا همه درها بسته است
مسئولان کنونی آمريكا به گونه‌ای وقیح و بی شرم و بی‌ادب با دنیا حرف می زنند که گويي حیا را از آن‌ها گرفته اند
اگر به فرض محال قرار بود با آمريكایی ها مذاکره ای کنیم بي شك با دولت فعلی هرگز مذاکره نمی‌کردیم
آن‌ها که می‌گویند دولت باید برکنار شود در نقشه دشمن نقش آفرین هستند
دولت باید سرکار بماند و با قدرت، وظایف خود را در حل مشکلات انجام دهد
دولت و مجلس باید ضمن برخورداری از حقوق خود، کرامت طرف مقابل را حفظ کنند
حضرت آیت ا... خامنه ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح ديروز (دوشنبه) در دیدار هزاران نفر از قشرهای مردم از استان‌های مختلف در سخنان مهمی درباره اوضاع اقتصادی و معیشتی، شرارت‌های آمريكا و پیشنهاد مذاکره و نیز ضرورت وحدت عمومی مردم و مسئولان خاطرنشان کردند: مشکلات اقتصادی و راه‌حل‌های آن معلوم است، هیچ بن‌بستی در کشور وجود ندارد و مسئولان در هر سه قوه باید با تلاش، کار مشترک و استفاده از نظرات کارشناسان، مشکلات و فشارها را از دوش مردم بردارند. حضرت آیت ا... خامنه‌ای در ابتدای سخنان‌شان با اشاره به فرا رسیدن ماه ذی الحجه ماه دعا و توسل و تضرع به درگاه الهی، خاصیت ایمان و اتکا به خدا را ایجاد امید، اعتماد به نفس و شکست ناپذیری دانستند و خاطرنشان کردند: ملت ایران با برخورداری از این ایمان، چهل سال است که در مقابل قدرت‌های متکبر دنیا با قدرت تمام ایستاده است و باید روز به روز بر این توانایی افزوده شود. ایشان همچنین در خصوص موضوع مذاکره با آمريكا تأکید کردند: با آمريكایی‌ها به علت وجود استدلال‌های دقیق، تجربه گذشته و ضررهای فراوان مذاکره با یک رژیم متقلب و زورگو مذاکره نمی‌کنیم و در پرتو وحدت و همدلی مردم و مسئولان، این مرحله را به خوبی پشت سر خواهیم گذاشت. رهبر انقلاب اسلامی در سخنان خود با اشاره به مشکلات اقتصادی و معیشتی کشور و گرانی‌های فراوان اخیر که به بخش‌هایی از مردم به شدت فشار وارد کرده است، گفتند: بيشتر کارشناسان اقتصادی و بسیاری از مسئولان متفق هستند که عامل همه این مشکلات تحریم ها نیست بلکه ناشی از مسائل درونی و نحوه مدیریت و سیاست گذاری اجرایی است. حضرت آیت ا... خامنه ای تأکید کردند: نمی‌گویم تحریم ها اثر ندارد اما عمده مشکلات اقتصادی اخیر مربوط به عملکردهاست و اگر عملکردها بهتر و با تدبیرتر و به هنگام‌تر و قوی‌تر باشد، تحریم ها تأثیر زیادی نخواهد داشت و می‌توان مقابل آن ایستاد. ایشان به نوسانات اخیر بازار ارز و سکه و کاهش ارزش پول ملی اشاره کردند و افزودند: در همین قضایای ارز و سکه گفته شد مبلغ ۱۸ میلیارد دلار از ارز موجود کشور آن هم در حالی که برای تهیه ارز مشکل داریم، بر اثر بی تدبیری، به افرادی واگذار شد و برخی از آن سوء استفاده کردند. این موارد مشکلات مدیریتی است و ارتباطی با تحریم ها ندارد.
كمين دشمن
رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: وقتی ارز یا سکه به صورت غلط عرضه و تقسیم می‌شود، مشکلات فعلی به‌وجود می‌آید زیرا این قضیه دو طرف دارد، یک طرف آن فردی است که دریافت می‌کند و طرف دیگر آن کسی است که عرضه می‌کند. همه بیشتر به‌دنبال آن فردی هستند که ارز یا سکه را گرفته در حالی که تقصیر عمده متوجه آن فردی است که ارز یا سکه را با بی تدبیری عرضه کرده که اقدامات اخیر قوه قضاییه نیز در واقع برخورد با کسانی است که با یک تخلف و خطای بزرگ، زمینه‌ساز این مسائل و کاهش ارزش پول ملی شده‌اند. ایشان به کمین گرفتن دشمن برای سوءاستفاده از این خطاها و بی تدبیری ها اشاره کردند و افزودند: ما به دلایل گوناگون، دشمنان خبیث و رذل کم نداریم، آن‌ها کمین گرفته‌اند تا همچون مگس روی زخم بنشینند و با سوءاستفاده از مشکلات ناشی از خطای برخی افراد، ناکارآمدی نظام و بن بست در کشور را القاء کنند تا مردم ناامید شوند.
تبليغ شيطاني
رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: در کشور هیچ بن بستی وجود ندارد زیرا مشکلات کشور شناخته شده است و برای همه آن‌ها نیز راه حل های شناخته شده ای وجود دارد و فقط باید مسئولان کمر همت ببندند. حضرت آیت ا... خامنه ای با اشاره به پیشنهادها و نامه های متعدد جوانان انقلابی، مؤمن و خوش فکر برای حل مشکلات گفتند: در اين اواخر عده ای کارشناس اقتصادی که با دولت هم مخالفتی ندارند و برخی هم صاحب نام هستند، نامه‌ای دلسوزانه به ريیس جمهور محترم نوشته اند و ضمن برشمردن مشکلات ساختاری و موجود اقتصادی، راه حل‌ها را هم ارائه کرده اند که این راه‌حل‌ها بيشتر صحیح بودند. ایشان با تأکید بر اینکه بيشتر این راه حل ها در شعارهای سال و سیاست‌های کلی اعلام شده بود، افزودند: بنابراین مشکلات اقتصادی کشور راه حل دارد و این‌گونه نیست که دشمن و برخی افراد دنباله رو او در داخل و در رسانه ها، خبیثانه تبلیغ کنند که کشور به بن بست رسیده و هیچ راهی جز پناه بردن به فلان شیطان یا شیطان اکبر وجود ندارد.
تشريح جلسه خصوصي
رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: مسئولان اجرای برخی از این راه حل ها را شروع کرده‌اند اما باید جدی تر انجام دهند و من این موضوع را در جلسات خصوصی به روسای سه قوه و مسئولان کشور گفته ام و آنان نیز به اندازه توان خود پیگیر این موضوعات هستند. حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای با تأکید بر اینکه ما در کشور نیروی خوب و با عُرضه و جوان کم نداریم، گفتند: مسئولان باید همکاران خوبی را برای خود انتخاب کنند. ایشان، نقدینگی عظیم را یکی از مشکلات اقتصادی کشور و ناشی از سیاست های اشتباه دانستند و گفتند: همانگونه که در عید فطر خطاب به مسئولان گفتم، باید این نقدینگی به سمت تولید و  بخش‌های صنعت، کشاورزی و مسکن هدایت شود و اگر چنین کاری انجام شود، نقدینگی که امروز یک تهدید است، به فرصت تبدیل خواهد شد. رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه همواره از دولت‌ها حمایت کرده‌اند و از این دولت نیز حمایت می‌کنند، خاطرنشان کردند: بار دیگر به مسئولان دولتی سفارش مؤکد می‌کنم که با فکر و برنامه ریزی و مشورت با افراد آگاه، راه‌های سوق دادن نقدینگی به سمت تولید را پیدا کنند.
اشاره خاص
حضرت آیت ا... خامنه ای گفتند: برخی می‌گویند علت مشکلات فعلی در بازار و کسب و کار این است که چون فعالان اقتصادی از زمان آغاز تحریم ها یعنی نیمه مرداد یا نیمه آبان مطلع بودند، کارهایی انجام دادند، حالا سوال این است که اگر فعالان اقتصادی مطلع بودند و کارهایی کردند، مسئولان دولتی نيز باید خود را برای مقابله با تحریم بیشتر آماده می‌کردند. ایشان افزودند: البته اکنون هم دیر نشده است و می‌توان تصمیم ها و اقدامات لازم را در مقابل تصمیم خبیثانه دشمن، اتخاذ کرد و اگر کسی بگوید دیر شده و ممکن نیست، یا جاهل است یا حرف بی‌جهت زده است. رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: هرکسی که اعلام کند، ما به بن بست رسیده ایم، یا جاهل است یا حرف او خائنانه است.
ظلم به نظام
حضرت آیت ا... خامنه ای در ادامه مطالب مربوط به مسائل و مشکلات اقتصادی، به موضوع فساد و لزوم مقابله با آن اشاره کردند و گفتند: نامه اخیر ريیس قوه قضاییه یک گام مهم و مثبت برای مقابله با فساد و مفسد است. ایشان با اشاره به نامه 17 سال پیش خود به سران سه قوه برای مقابله با فساد افزودند: فساد یک اژدهای هفت سر است که باید با آن به طور کامل و جدی مقابله شود، ضمن اینکه وقتی با فساد و مفسد مقابله می شود، بي شك جیغ و دادهایی از گوشه و کنار بلند می‌شود. رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: بیانِ علنی این موضوع برای این است که همه بدانند، بنای نظام، برخورد قاطع و بدون ملاحظه با مفسد است. ایشان افزودند: برخی درخصوص فساد به گونه ای صحبت می‌کنند که گویا همه نظام فاسد است و ادعای فساد سیستمی و فراگیر می‌کنند در حالی که این‌گونه نیست و ما در کشور، مدیران پاکدست و مؤمن فراوانی داریم و این‌گونه سخن گفتن، ظلم به این افراد و ظلم به نظام اسلامی است.
فراخوان نظارت
رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه در نظام اسلامی حتی تعداد کم افراد فاسد، زیاد است و باید با آن‌ها قاطعانه برخورد شود، گفتند: افراط و تفریط غلط است. برخی در صحبت ها و نوشته‌های خود بی‌ملاحظه هستند. نمی‌توان فساد در برخی دستگاه‌ها یا در میان برخی افراد را به کل کشور تعمیم داد. حضرت آیت ا... خامنه ای در جمع بندی این بخش از سخنان خود، خاطرنشان کردند: راه حل مشکلات اقتصادی کشور اعم از راه حل‌های ساختاری و کوتاه مدت شناخته شده است و هدف از درخواست برای تشکیل جلسه مشترک سه قوه، یافتن مشترک راه حل ها با کمک گرفتن از کارشناسان امین است که این کار در حال انجام است. ایشان افزودند: دستگاه‌های نظارتی وابسته به دستگاه‌های اطلاعاتی، قوه قضاییه و مجلس نیز باید با قدرت و با چشم باز در میدان باشند و آحاد مردم مؤمن نیز باید با احساس وظیفه، در این خصوص، نقش ایفا کنند.
هشدار رسانه‌اي
حضرت آیت ا... خامنه ای با تأکید بر اینکه قوای مجریه و مقننه باید راه‌های فساد را ببندند، گفتند: اگر در همین قضایای ارز و سکه، نظارت و دقت و پیگیری لازم انجام می‌گرفت، راه‌های فساد مسدود می شد. ایشان همچنین با توصیه به آحاد مردم برای هوشیاری و عملِ با بصیرت، در مقابل تحریکات دشمن، افزودند: ملت ایران همواره در مقابل دشمن بصیرت داشته است و همه باید بدانند که دشمن به دنبال سوءاستفاده از نقطه ضعف ها، بر ضدّ خود مردم است. رهبر انقلاب اسلامی دستگاه‌های تبلیغاتی اعم از صدا و سیما، مطبوعات و وبگاه‌های فضای مجازی را به مراقبت از ایجاد ناامیدی در جامعه، توصیه مؤکد کردند و گفتند: انتقاد اشکالی ندارد اما نباید مردم را ناامید کرد. گاهی در یک روزنامه یا در یک برنامه تلویزیونی و رادیویی، به‌گونه‌ای سخن گفته می شود که گویا همه درها بسته است، در حالی که این‌گونه نیست.
اميد به آينده
حضرت آیت ا... خامنه ای تأکید کردند: ملت ایران و نظام اسلامی، همچنان‌که تا به حال از مراحل سختی عبور کرده است، از این مرحله نیز که آسان تر از مراحل قبلی است، عبور خواهد کرد.
گله از ادبيات آمريكايي
رهبر انقلاب اسلامی در بخش دوم سخنان‌شان با اشاره به وقیح تر و بی ادب‌تر شدن مسئولان آمريكایی در ماه‌های اخیر خاطرنشان کردند: آن‌ها در گذشته نیز ادب سیاسی و دیپلماتیک را در حرف‌های‌شان رعایت نمی‌کردند اما مسئولان کنونی رژیم آمريكا به گونه‌ای وقیح و بی شرم و بی‌ادب با دنیا حرف می زنند که انگار حیا را از آن‌ها گرفته اند.
اعتراض به عربستان
حضرت آیت ا... خامنه ای با یادآوری دو جنایت هفته اخیر سعودی‌ها در یمن یعنی بمباران یک بیمارستان و حمله به یک ماشین حامل کودکان یمنی و قتل عام ده‌ها کودک بی‌گناه و بی‌پناه افزودند: وجدان جهان در مقابل این جنایات تکان خورد و دولت‌ها  نیز ولو به صورت تعارف‌آمیز اظهار تأسفی کردند اما آمريكایی‌ها به جای محکوم کردن این فجایع، بی‌شرمانه از روابط راهبردی خود با سعودی‌ها حرف زدند و این سوال را پیش آوردند که آیا مسئولان آمريكایی انسانند؟ ایشان جدا کردن حدود دو هزار کودک از مادران‌شان و زندانی کردن آن‌ها در قفس را به بهانه مهاجر بودن این افراد، جنایت بی سابقه دیگری خواندند و افزودند: نکته تأمل برانگیز این است که آمريكایی‌ها بدون هیچ خجالت و شرمی این اقدامات را در جلوی چشم جهانیان انجام می‌دهند.
شبح جنگ
رهبر انقلاب با اشاره به حرف‌های بی ادبانه مقامات رژیم آمريكا درباره تحریم، جنگ و مذاکره گفتند: تأکید می‌کنیم جنگ نخواهد شد و مذاکره نخواهیم کرد. حضرت آیت ا... خامنه ای افزودند: البته آن‌ها مساله جنگ را مطرح نمی‌کنند اما درصددند با اشاره و کنایه، «شبح جنگ» را ایجاد و بزرگ کنند تا ملت ایران یا ترسوها را بترسانند. ایشان در همین زمینه تأکید کردند: جنگی رخ نخواهد داد زيرا ما مثل گذشته هیچ وقت شروع کننده جنگ نخواهیم بود و آمريكایی‌ها هم حمله را آغاز نمی‌کنند چون می‌دانند که صددرصد به ضررشان تمام خواهد شد زیرا جمهوری اسلامی و ملت ایران ثابت کرده اند به هر متعرّضی، ضربه بزرگ‌تری وارد خواهد کرد. حضرت آیت ا... خامنه‌ای با اشاره به ناکامی مفتضحانه و حقارت‌آمیز آمريكایی‌ها در حمله سال ۱۳۵۹ به صحرای طبس افزودند: آن‌ها ممکن است بسياري از مسائل را نفهمند اما شايد این‌قدر می‌فهمند که نتیجه تعرض به ایران را تصور و درک کنند. رهبر انقلاب در ادامه تبیین طرح‌های آمريكا برای مقابله با جمهوری اسلامی و ملت ایران، به بحث پیشنهاد مذاکره پرداختند و افزودند: آن‌ها البته در این موضوع براساس یک بازی و روش پیش پا افتاده و بی ارزش سیاسی عمل می‌کنند؛ یک نفر می‌گوید بدون پیش شرط، نفر دیگر پیش شرط می‌گذارد. حضرت آیت ا... خامنه ای گفتند: بر خلاف تصور عده‌ای در داخل، درخواست آمريكایی‌ها برای مذاکره مساله جدیدی نیست و در ۴۰ سال اخیر بارها تکرار اما با پاسخ منفی ایران مواجه شده است. حتی ریگان، ريیس جمهور وقت آمريكا که نسبت به فعلی‌ها مقتدرتر بود، در قضیه معروف به مک فارلین، او را مخفیانه برای مذاکره به تهران فرستاد که بعد از ۲۴ ساعت بدون نتیجه بازگشت.
استدلالي براي مذاكره نكردن
رهبر انقلاب در تبیین استدلال‌های ایران برای مذاکره نکردن با آمريكایی‌ها گفتند: آن‌ها برای مذاکره فرمول خاصی دارند که باید آن را درک کرد و سپس به این سوال پاسخ داد که آیا هیچ آدم عاقلی با این فرمول مذاکره می‌کند؟ ایشان حقیقت مذاکره را در عرف سیاسی «داد و ستد» خواندند و خاطرنشان کردند: آمريكایی‌ها در هر مذاکره به پشتوانه قدرت سیاسی، تبلیغاتی و مالی خود تلاش می‌کنند هرگونه مقاومت در مقابل تحقق اهداف‌شان را ناکام بگذارند. حضرت آیت ا... خامنه ای در ترسیم فرمول مذاکره به سبک آمريكایی‌ها افزودند: آن‌ها ابتدا اهداف اصلی را مشخص می‌کنند البته همه این اهداف را اعلام نمی‌کنند اما در طول مذاکرات با دبه و چانه زنی، همه اهداف را پیگیری می‌کنند. نکته دوم اینکه آمريكایی‌ها از این اهداف اصلی یک قدم عقب نمی‌نشیند. ایشان افزودند: آمريكایی‌ها در مذاکرات، با الفاظ اطمینان‌بخش فقط وعده می‌دهند اما از طرف مقابل امتیازات نقد می‌خواهند و وعده نمی پذیرند.
ترفند شيطاني
رهبر انقلاب خاطرنشان کردند: این واقعیت را ما در برجام تجربه کردیم همچنان که در مذاکره با کره شمالی هم آمريكایی‌ها همین روش را در پیش گرفته اند. ایشان خاطرنشان کردند: هر جای مذاکره اگر طرف مقابل از دادن امتیاز نقد امتناع کند، آمريكایی‌ها آنچنان هیاهوی تبلیغاتی و رسانه ای در جهان راه می اندازند که طرف مقابل کم می‌آورد و دچار انفعال می شود. حضرت آیت ا... خامنه ای در تشریح آخرین نکته از فرمول مذاکره آمريكایی‌ها افزودند: آن‌ها پس از مذاکرات نیز به راحتی زیر وعده‌ها می زنند و به آن‌ها عمل نمی‌کنند. رهبر انقلاب پس از بیان این واقعیات یک سوال اساسی مطرح کردند: به کدام دلیل باید با رژیم زورگوی متقلبی که این‌گونه مذاکره می‌کند، پشت میز گفت‌وگو نشست؟
خط قرمزي كه رعايت نشد
حضرت آیت ا... خامنه ای برجام را نمونه واضح نتیجه مذاکره با آمريكا برشمردند که البته برخی خطوط قرمز تعیین شده در آن رعایت نشد. ایشان خاطرنشان کردند: با توجه به فرمول آمريكایی‌ها در مذاکره، هر دولتی در جهان با آن‌ها مذاکره کند، دچار مشکل می‌شود مگر جهت‌گیری‌هایش با واشنگتن یکی باشد که البته دولت فعلی آمريكا حتی به اروپایی‌ها هم زور می‌گوید.
ضرر مذاكره
رهبر انقلاب در نوعی جمع بندی از این بخش از سخنان‌شان، افزودند: ما فقط وقتی می‌توانیم وارد بازی خطرناک مذاکره با آمريكا شویم که از لحاظ اقتصادی، سیاسی و فرهنگی به اقتدار مورد نظرمان برسیم و فشارها و هوچی‌گری‌های او نتواند در ما تأثیر بگذارد اما در حال حاضر مذاکره بي شك به ضرر ما تمام می‌شود و ممنوع است. حضرت آیت ا... خامنه‌ای خاطرنشان کردند: امام راحل عظیم الشأن هم مذاکره با آمريكا را تا وقتی این رژیم آدم نشود ممنوع کرده بود، ما هم بر همین نکته تأکید می‌کنیم. ایشان افزودند: حتی اگر به فرض محال قرار بود با آمريكایی‌ها مذاکره ای کنیم بي شك با دولت فعلی هرگز مذاکره نمی‌کردیم.
حضرت آیت ا... خامنه ای با بیان نکته‌ای مهم خطاب به همه سیاستمداران، دیپلمات‌ها، جوانان پرانگیزه، دانشجویان رشته های سیاسی و فعالان عرصه سیاست یادآوری کردند: مذاکره با رژیم زورگو و پرتوقع آمريكا وسیله‌ای برای رفع یا کاهش دشمنی آن‌ها نیست بلکه دادن ابزاری به آمريكا است که با آن می‌تواند بیشتر و بهتر اعمال دشمنی کند و اهداف خود را پی بگیرد. رهبر انقلاب تمرکز شیطان بزرگ بر جنگ اقتصادی را ناشی از ناامیدی از جنگ نظامی، سیاسی و امنیتی و حتی جنگ فرهنگی خواندند و افزودند: رویش‌های جوان و پربرکت انقلاب و شکست حوادث و آشوب‌های امنیتی سیاسی سال ۸۸، نشان دهنده شکست و یأس دشمن در این عرصه هاست. حضرت آیت ا... خامنه‌ای تأکید کردند: البته به توفیق الهی و هوشیاری مسئولان و مردم، آمريكا در جنگ اقتصادی نیز شکست خواهد خورد.
تاييد كمك به سوريه و عراق
آيت‌ا...‌خامنه‌اي با اشاره به ترفند و فریب دشمنان در حرف زدن با مردم ایران گفتند:یک عقب مانده ذهنی به ملت ایران می‌گوید دولت پول شما را در سوریه خرج می‌کند در حالی‌که ريیس او اذعان کرده آمريكا هفت تریلیون دلار در منطقه خرج کرده اما هیچ عایدشان نشده است. رهبر انقلاب افزودند: ما به دو کشور دوست یعنی سوریه و عراق در مقابل تهدیدات آمريكا و سعودی ها کمک کرده‌ایم که این کمک ها نوعی مبادله بین دولت‌های دوست است. حضرت آیت ا... خامنه ای ایجاد تردید در افکار عمومی نسبت به مواضع نظام را از اهداف مشخص دشمنان ملت ایران برشمردند و افزودند: آن‌ها می‌خواهند با جنگ اقتصادی نارضایتی ایجاد کنند تا شاید این نارضایتی به اغتشاش و ناامنی تبدیل شود.
پشت صحنه يك حربه
رهبر انقلاب با بیان اخبار و اطلاعاتی از پشت صحنه اقدامات آمريكایی‌ها، صهیونیست‌ها و سعودی ها افزودند: آن‌ها برای ایجاد ناامنی در دی گذشته، چند سال فعالیت کرده بودند اما ملت با هوشیاری تحسین برانگیز، به میدان آمد و زمینه‌سازی های چند ساله آن‌ها را به باد داد. ايشان افزودند: دشمنان سپس به سال ۹۷ دل بستند و برخی مقامات آمريكا گفتند ۶ ماه دیگر خبرهایی از ایران خواهید شنید، منظور آن‌ها همین حوادث مرداد بود که با وجود هزینه های فراوان مالی و سیاسی دشمنان این گونه محدود از آب درآمد. حضرت آیت ا... خامنه ای تأکید کردند: مردم با هوش و با بصیرت هستند البته مشکلات معیشتی و اقتصادی اوقات بسياري از آن‌ها را تلخ کرده اما این ملت زیر بار خواست‌های سیای آمريكا و فلان رژیم روسیاه نمی‌رود. رهبر انقلاب تأکید کردند: دشمن همان‌گونه که تاکنون ضعیف و ناتوان و شکست خورده بوده است در آینده نیز ناکام خواهد ماند به‌شرط اینکه همه بیدار باشیم و با پرهیز از ناامیدی به وظایف خود عمل کنیم.
بازي براي دشمن
رهبر انقلاب افزودند: برخی به اسم اینکه طرفدار ضعفا هستیم و می‌خواهیم اوضاع را درست کنیم، خودشان ملتفت نیستند اما در چارچوب نقشه دشمن حرف می‌زنند و اقدام می‌کنند. حضرت آیت ا... خامنه‌ای افزودند: آن‌ها که می‌گویند دولت باید برکنار شود در نقشه دشمن نقش آفرین هستند. دولت باید سرکار بماند و با قدرت، وظایف خود را در حل مشکلات انجام دهد. رهبر انقلاب همچنین به حقوق و تکالیف دولت و مجلس اشاره کردند و افزودند: هر دو قوه باید ضمن برخورداری از حقوق خود، کرامت طرف مقابل را حفظ کنند و سه قوه با هم‌افزایی مشکلات را از پیش ملت بردارند. ایشان در پایان سخنان‌شان با اشاره به سخنان امام خمینی(س) درباره دست قدرت خدا برسر ملت ایران و نظام اسلامی افزودند: ما هم این دست قدرتمند خدا را احساس می‌کنیم؛ قدرتی که در ایمان ملت متجلی است.