ادامه حادثه فیضیه در تهران

آرمان- حمید شجاعی: تبعات حواشی تجمع مدرسه فیضیه یک به یک از پی هم می‌آیند و این بار برخی اعضای مجلس خبرگان و حوزه نسبت به این اتفاق واکنش نشان داده‌اند. در حالی که هنوز بررسی این موضوع به پایان نرسیده در تهران نیز برخی همان گفته‌ها را تکرار می‌کنند. در شرایطی که جامعه نیاز به وحدت کلمه دارد تا در داخل بر مشکلات فائق بیاییم؛ برخی تریبون‌داران حرف‌هایی و شعارهایی که اخیرا علما و مراجع محکوم کرده‌اند و انتظار برخورد با مسبیبن آنها می‌رود را دوباره بیان می‌کنند و معلوم نیست در پی چه اهدافی هستند. نکته مهم برگزاری شکلی این تجمع یا افرادی که در آن شرکت داشتند، نیست بلکه باید تفکر پشت این تجمع شناسایی شود. تفکری که در مراسم‌های وحدت آفرین به صورت شعر از بلندگو پخش می‌شود، به اعتراضی تبدیل شده و از سوی برخی نمایندگان خاص در مجلس فریاد می‌شود یا به صورت تخریب قوای از دهان برخی بیان می‌شود، همگی یک آبشخور دارند. اگر نیک ببینیم خاستگاه همه اینها یک جایگاه است. حال برخی با دور بالاتری عمل می‌کنند و برخی ضعیف‌تر. اینکه جریانی بخواهد مدرسه فیضیه را محل این دلواپسی‌ها قرار دهد، باید هوشمندانه با آنها رفتار و برخورد شود.
شناسایی عوامل پشت پرده
تجمع 25مرداد برخی طلاب به اسم اعتراض به وضع اقتصادی و معیشتی جامعه آنچنان تبعات و بازخوردهای منفی داشته که اکنون همه در صدد انکار و محکومیت آن بر می‌آیند. پس از اینکه مراجع عظام تقلید آیات مکارم شیرازی، نوری همدانی و جمعی از علما موضع صریحی در قبال این تجمع و آنچه در آن رخ داده بود اتخاذ کردند، افراد و شخصیت‌ها یک به یک درصدد تکذیب و محکومیت برآمدند. سپاه بیانیه داد و مدیر حوزه علمیه این اتفاق را غیر قابل تایید خواند، اما در این میان واکنش وزارت کشور که وزیر آن رئیس شورای امنیت کشور است به این واقعه جالب بود که گفتند ما نمی‌توانیم به مدرسه فیضیه ورود کنیم. البته چندان نباید از کنار مساله به راحتی عبور کرد، چرا که این اتفاق سیگنال‌هایی در ارتباط با خطر وجود جریانی دارد که درصدد است با چنین اقداماتی جایگاه حوزه و مراجع را نزد مردم تخریب کند. از طرف دیگر شعارهای مطرح شده در این تجمع نیز باید مورد بررسی قرار گیرد و مشخص شود این افراد با کدامین مجوز، رئیس جمهور که دومین شخصیت کشور است را تهدید کرده‌اند. این در حالی است با وجود محکومیت شدید تجمع قم توسط بسیاری از بزرگان؛ سه‌شنبه 30 مرداد نیز در جریان دعای روز عرفه که باید سخن از بندگی و قرب به خدا باشد، برخی در خیابان سعدی تهران بازهم برخلاف وحدت مورد تایید بزرگان همان مسائل را مطرح کرده و آنچه درفیضیه قم در تابلو نشان داده بودند به زبان آوردند و به حاشیه‌ها دامن زدند. این نوع رفتارها جز اینکه به جامعه و آرامش آن صدمه بزند کارکرد دیگری ندارد. گرچه در هیاهوی تکذیبیه‌ها هنوز هم مشخص نیست که این تجمع به ظاهر خودجوش با کدامین مجوز تشکیل و بدترین اهانت‌ها به رئیس جمهور و دولت شده است، اما از وزارت کشوری که خود را از ورود به حواشی فیضیه معاف می‌داند، این کمترین انتظار است که عوامل پشت پرده آن را شناسایی کرده و به‌دست قانون بسپارد.
این کار گناه کبیره است
یک عضو مجلس خبرگان رهبری درباره مواضع صریح آیت‌ا... مکارم شیرازی و آیت‌ا... نوری همدانی در محکومیت حواشی تجمع برخی طلاب اظهار کرد: مراجع کسانی هستند که وقتی زمان انقلاب حرفی می‌زدند، تمام مغازه‌های بازار بسته می‌شد و مردم قیام می‌کردند. با نظر مراجع و در رأس آنها امام بود که انقلاب پیروز و نظام اسلامی تأسیس شد. جماران نوشت؛ آیت‌ا... هاشم زاده هریسی با بیان اینکه حوزه صاحب دارد، گفت: اگر قرار به برگزاری تجمعی در حوزه علمیه است، حتما باید نظر استمزاجی مراجع گرفته شود. چرا برخی بدون مشورت و اطلاع مراجع چنین کاری انجام دادند؟ این کار گناه کبیره است، چون نظم حوزه به هم می‌خورد و حرف مراجع از ارزش و اعتبار می‌افتد. عضو مجلس خبرگان رهبری درباره شعارهای تهدیدی و اهانت‌آمیز همچون«آنکه مذاکره شعارت-استخر فرح درانتظارت»تصریح کرد: به خدا این صحبت‌های غیرکارشناسی، افتراها و شکستن حرمت‌ها گناه کبیره است. هاشم‌زاده هریسی تأکید کرد: یکی از مشکلات ما جزم‌گرایی است. جزم‌گرایی یعنی هرکس فقط دیدگاه خود را عین حق و حقیقت اسلام و انقلاب بداند؛ این خطرناک است.
آب به آسیاب دشمن
یک عضو مجلس خبرگان رهبری در ارتباط با تحولات اخیر قم اظهار کرد: از حوزه انتظار می‌رود موضع‌گیری‌هایش پخته، حساب شده، مستدل و مستند باشد. آیت‌ا... سید هاشم بطحایی با اشاره به شعارها گفت: این تجمع اخیر جای تأسف داشت که بیایند چنین شعاری بدهند. در حقیقت آن شعار این است که اگر دیگران هم خلاف نظر ما حرکت کنند به آن سرنوشت مبتلا می‌شوند. بنابراین همه مراجع و بزرگان حوزه علمیه همچون آیت‌ا... مکارم این اقدام را محکوم می‌کنند. وی تاکید کرد: تجمعات تخریبی علیه مسئولان کشور، خلاف سیاست جمهوری اسلامی و اتفاقا مصداق آب به آسیاب دشمن ریختن است.
این حرف‌ها توهین است
یک استاد حوزه در مراسم قرائت دعای عرفه در قم اظهار کرد: من از سیاست بدم می‌آید؛ علتش این است که «ازین خلایق برکنار باید بود». آیت‌ا... محمود امجد گفت: در مدرسه فیضیه که علمای بزرگ دارای درجه‌های عالی اجتهاد تحصیل کرده‌اند که حتی یک نفر از آنها الآن در حوزه نیست. آنها آدم‌ها را هدایت می‌کردند؛ کسی با برهان ستیزی هدایت نمی‌شود. وقتی که تزکیه و تهذیب نباشد خطرناک است. وی تأکید کرد: منبر باید به مردم بصیرت دهد،اما وقتی منبر آلوده به دنیا شد، این حرف زدن مضرّ است. وی ادامه داد: کسانی که مردم را نادان می‌دانند خودشان نادان هستند. بعضی وقت‌ها به خاطر منافع و مصالح چیزی نمی‌گویند، اما می‌فهمند. آیت‌ا... امجد اظهار کرد: شنیده‌ام در مدرسه فیضیه گفته‌اند«استخر فرح در انتظارت». هر کاری می‌خواهید انجام دهید، اما وقتی عمامه سر گذاشتید و این حرف‌ها را زدید، توهین است.
امر مشکوک
رئیس فراکسیون امید مجلس رئیس جمهور کشورمان را یک روحانی انقلابی و پرورش یافته در مکتب امام خمینی(ره) توصیف کرد. ایسنا نوشت، محمدرضا عارف در صفحه توئیترش نوشت: رئیس‌جمهور محترم یک روحانی انقلابی و پرورش یافته در مکتب امام خمینی است. خط و نشان کشیدن برای ایشان از سوی عده‌ای از طلاب خلاف امنیت ملی و امری مشکوک تلقی می‌شود.
کمیته حقیقت یاب تشکیل شود
نماینده تهران در مجلس درباره حوادث رخ داده در مدرسه فیضیه قم اظهار کرد: باید یک کمیته حقیقت یاب برای برخی هتک حرمت‌ها تشکیل و با این افراد برخورد شود. مهدی شیخ درباره اتفاقات در مدرسه فیضیه قم وتوهین به رئیس‌جمهور و مرحوم آیت‌ا... هاشمی گفت: متاسفانه هراز چند گاهی شاهد چنین رفتارهایی از سوی عده‌ای هستیم. باید خاطرنشان کنم این‌گونه حرکات ضربه‌هایی را وارد می‌کند که هیچ‌گونه نمی‌توان آنها را جبران کرد. وی ادامه داد: اینکه پلاکارد دست بگیرند و علنا اعلام کنند ما فلان کار را کردیم و با رئیس‌جمهور هم همان کار را خواهیم کرد، متاسفانه کم از دیوار سفارت بالا رفتن به ما ضربه نخواهد زد، بلکه معتقد هستم این ضربه بیشتر و عمیق‌تر به ما آسیب خواهد رساند. این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه مشکل این‌جاست که برخوردی با این افراد نمی‌شود، بیان کرد: مشاهده می‌کنیم موارد این چنینی اتفاق می‌افتد، اما برخوردی صورت نمی‌گیرد. معتقدم این افراد باید احضار شوند. وی ادامه داد: باید این افراد بیایند و دلایل خود را بیان کنند و بگویند که چرا دست به چنین کاری زده‌اند.