آقای وزیر! حرمت برنامه دستگاه تعلیم و تربیت را شوت نکن!

آموزش‌و‌پرورش در حالی از حرمت‌شکنی برنامه درسی از سوی مؤسسات کنکوری گلایه می‌کند که خود با ارائه مجوز به تعطیلی امروز «برنامه درسی» در دستگاه عظیم تعلیم و تربیت به بهانه برگزاری مسابقه فینال جام باشگاه‌های آسیا موافقت می‌کند. آن هم به درخواست تعدادی از دانش آموزان در فضای مجازی!
آموزش‌و‌پرورش این روز‌ها به شدت با مافیای کنکور و تست‌زنی سر جنگ دارد و در رسانه‌ها یا برای آن‌ها شاخ و شانه می‌کشد یا برای رهایی تعلیم و تربیت از چنگال کسانی که با تست و آزمون و کتاب‌های کمک درسی به جان برنامه درسی افتاده‌اند از مردم، مسئولان و رسانه‌ها استمداد می‌کند. به بیان دیگر به‌زعم مسئولان آموزش‌و‌پرورش و به ویژه شخص وزیر آنچه در جریان فعالیت مؤسسات آموزشی و کنکوری در مدارس مورد تعرض قرار می‌گیرد، «برنامه درسی» است.
از طرفی بسیاری از دردسر‌های آموزش‌و‌پرورش از زمانی شروع شد که این نهاد و فرآیند تعلیم و تعلم همچون «عبادت»، مقدس شمرده نشد و پای حساب و کتاب و دو دو تا چهار تا به مدیریت ستادی آموزش‌و‌پرورش و در نهایت به مدارس و کلاس‌های درس باز شد. اما از آنجا که حرمت امامزاده را متولی‌اش نگه می‌دارد، آموزش‌و‌پرورش باید ابتدا خود برای برنامه‌های درسی و آموزشی‌اش حریم و حرمت قائل شود و برنامه آموزشی باید نخست برای مسئولان ارشد آموزش‌و‌پرورش مقدس باشد تا دیگران هم نسبت به آن تعدی نکنند، نه اینکه به دنبال درخواست جمعی از دانش‌آموزان در فضای مجازی مبنی بر تعطیلی شنبه ۱۲ آبان‌ماه وزیر آموزش و پرورش، برنامه درسی امروز را تعطیل و امکانات مدارس را برای تماشای فینال جام باشگاه‌های آسیا بسیج کند.
نشاط تزریقی به مدارس با تماشای فوتبال!
سیدمحمد بطحایی وزیر آموزش‌و‌پرورش پنج‌شنبه‌گذشته در صفحه شخصی خود در اینستاگرام درباره بازی فینال جام باشگاه‌های آسیا نوشت: «ساعت ۶صبح است و من برای افتتاح چند طرح عازم گلپایگان و خوانسار هستم. دانش‌آموزان عزیز ما مشتاق تماشای بازی فینال جام باشگاه‌های آسیا هستند. تعطیلی مدارس که ممکن نیست، اما از مدیران محترم می‌خواهم چنانچه امکانات لازم را داشته باشند شرایط پخش مسابقه در مدرسه را فراهم کنند. با تشویق میلیون‌ها دانش‌آموز ان‌شاءالله نماینده ایران عزیز با پیروزی به کشور باز خواهد گشت.» در حالی که این اقدام بطحایی در صورت به کوتاه آمدن پدرانه در برابر اصرار‌های فرزند می‌ماند شیوه درستی برای آشتی‌دادن بچه‌ها با مدارس نیست. اگرچه وزیر با این کار سعی کرده در عین خودداری از تعطیلی مدارس و مختل‌کردن روال کاری شهر‌ها و روستاها، هیجان تماشای بازی فوتبال را به مدارس بکشاند و اینطور نشاط را در میان دانش‌آموزان فراگیر کند، حتماً مدیران ارشد آموزش‌و‌پرورش هم بر این امر تأکید دارند که اگر هر یک از مخاطبین این دستگاه با ایجاد هشتک در فضای مجازی خواسته‌ای را فراگیر کنند و بدانند با این شیوه می‌توانند نظر وزیر و حتی برنامه درسی سراسری کشور را تغییر دهند.
تعطیلات بی‌برنامه تحمیلی و تقدیمی!
طبق مقررات آموزش‌و‌پرورش در ازای هر تعطیلی خارج از برنامه، کلاس‌ها و جلسات فوق‌العاده آموزشی برای جبران عقب‌ماندگی از برنامه درسی برگزار می‌شود که در دستور یا توصیه بطحایی اشاره‌ای به نحوه جبران این تعطیلی درس نشده است. ضمن اینکه براساس تجربه سال‌های قبل آلودگی و وارونگی هوا و سرما در ماه‌های آینده، حتماً تعطیلات غیرمترقبه و برنامه‌ریزی نشده‌ای را به سیستم آموزشی کشور تحمیل می‌کند؛ با این حساب دیگر جایی برای حاتم‌بخشی از ساعات مصوب آموزشی وجود ندارد.
همین دانش‌آموزان و معلمانی که امروز برای این همراهی وزیر آموزش‌و‌پرورش اظهار شادمانی می‌کنند در ازای فشاری که برای جبران این ساعات متحمل خواهند شد، اعتراض خواهند کرد.
قربانی برنامه درسی پای فوتبال!
از طرف دیگر، اگر چنین تصمیماتی به روال تبدیل شود و مدیران بعد از شما برای اینکه مجبور نشوند هزینه مخالفت با این دست خواسته‌های تعدادی از دانش‌آموزان یا معلمان یا خانواده‌ها را بدهند، فشار‌ها و اعمال سلایق را تقبل کنند، گناه بلایی که بر سر برنامه درسی می‌آید بر گردن مسبب و پایه‌گذار آن است. همانطور که مسببین آزادی فعالیت‌های مؤسسات خصوصی و کنکوری، امروز در برابر بار اضافی که به آموزش‌و‌پرورش تحمیل می‌شود، مقصرند. می‌دانید که جام‌های متعدد ورزشی که کشورمان در آن‌ها شرکت دارد، کم نیستند.
بنابر این گزارش، اقدام وزیر آموزش‌و‌پرورش در تعطیل‌کردن برنامه درسی امروز مدارس در حالی صورت می‌گیرد که هنوز پای مافیای کنکور و کمک آموزشی‌ها از مدارس کوتاه نشده و چه بسا مافیای فوتبال هم بخواهد از ظرفیت تحت تأثیر قراردادن هیجان دانش‌آموزان و ابزار فضای مجازی که در اختیار آن‌ها قرار دارد، امتیازاتی از دستگاه تعلیم و تربیت بگیرد که ۲۰ سال بعد صدایش در بیاید.
به هر رو این تصمیم وزیر آموزش‌و‌پرورش با استقبال مدیران سطوح مختلف دستگاه تعلیم و تربیت رو به رو شد. به طوری که شاپور محمدزاده مدیرکل دفتر وزارتی آموزش‌و‌پرورش طی نامه‌ای به مدیران کل آموزش‌و‌پرورش استان‌ها اعلام کرد: با عنایت به برگزاری بازی فینال فوتبال جام باشگاه‌های آسیا ساعت ۹:۳۰ صبح روز شنبه مورخه ۱۲ آبان ۹۷ و اشتیاق وافر دانش‌آموزان به تماشای مسابقات ورزشی، مقتضی است با توجه به عدم تعطیلی واحد‌های آموزشی نسبت به پخش مستقیم این مسابقه براساس ظرفیت و امکانات آموزش‌و‌پرورش در تمامی مدارس و تمام مقاطع (دخترانه و پسرانه) مطابق ضوابط و مقررات برنامه‌ریزی و اقدام کنند.
القصه بازی فینال جام باشگاه‌های آسیا امروز صبح میان پرسپولیس به عنوان نماینده کشورمان و... به عنوان نماینده کشور ژاپن برگزار می‌شود.