لزوم اصلاح قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان

گروه سیاسی: حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای صبح دیروز در ابتدای جلسه درس خارج فقه، ضمن تأکید بر اهمیت و لزوم اجرای قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان، توضیحاتی را درباره برخی خلأهای این قانون و درخواست‌های برخی مسؤولان از ایشان برای کسب مجوز ابقای تعداد معدودی از مدیران بازنشسته بیان کردند.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، متن بیانات رهبر حکیم انقلاب اسلامی به این شرح است:
دیروز [دوشنبه] یکی از آقایان بعد از درس تشریف آوردند جلو- بعد از درس که می‌بینید همینطور یُسرعونِ إلینا [خنده معظم‌له و حضار]-‌ و با اوقات تلخی تمام گفتند این بازنشسته‌هایی که طبق قانون باید برکنار بشوند، اینها را برمی‌گردانند و این را به پای شما می‌نویسند، یعنی به پای من. [البته] این محبت است، این نشان‌دهنده این است که این برادرمان نسبت به اینکه یک چیزی را به ما نسبت می‌دهند که ایشان نمی‌پسندد، ناراحت است. منتها اشکالش این بود که سر من داد می‌کشید. [خنده معظم‌له و حضار]- من هم به ایشان یک قدری تند گفتم آقا! چرا داد می‌کشید؟! به هر حال ما خواستیم از ایشان هم معذرت‌خواهی کنیم.  
طلبه: من معذرت می‌خواهم. ببخشید.
معظم‌له: بسیار خب! ما هم از شما معذرت می‌خواهیم.
این قانون بازنشستگان، یک قانون بسیار خوبی است. این از آن قوانینی است که ما به آن احتیاج داشتیم، جایش هم خالی بود. این قانون در واقع حلقه بسته مدیریتی را که گاهی اوقات در بعضی جاها سال‌های سال طول می‌کشد، این حلقه مدیریتی بسته را باز می‌کند، می‌شکند، راه را برای جوان‌ها می‌گشاید که بتوانند خودشان را برسانند به مراکز مدیریتی، بنابراین اصل قانون، قانون خوبی است، منتها اطلاق قانون، اطلاق درستی نیست، یعنی اینکه هر بازنشسته‌ای باید به کار گرفته نشود، این اطلاق درست نیست. چون بعضی از افراد هستند بله، مثلاً 30 سال هم خدمت کرده‌اند، بازنشسته هم شده‌اند، فرض کنید که 20 ساله بوده، 18 ساله بوده، استخدام شده، حالا هم یک مردی 48 ساله، 50 ساله است، وقت کارش است و تجربه خوبی هم پیدا کرده، جایگزین هم ندارد؛ این است دیگر؛ قانون این را هم شامل می‌شود اما شمول قانون نسبت به این جور آدم‌هایی که کم و بیش پیدا می‌شوند، ممکن است زیاد هم نباشند، درست نیست. خب! حالا [آن] مسؤول، آن مدیر چه کار کند برخلاف قانون؟ اینجا به فکر ولایت فقیه می‌افتند که بالاخره ولی‌فقیه اجازه بدهد. می‌آیند از ما سؤال می‌کنند، ما هم مواردی را، بنده اینهایی را که [نسبت به آنها] می‌آیند سؤال می‌کنند که نمی‌شناسم، مگر بعضی معدودشان را؛ ممکن است دو نفر، سه نفرشان را بشناسیم؛ معدودی از آنها را می‌شناسیم، آنهایی را هم که نمی‌شناسیم، اگر به آن مدیر اعتماد داشته باشیم قبول می‌کنیم. مساله این است و الا اصل این قانون، قانون خوبی است، باید هم اجرا بشود و بهترش هم همین است که خود نمایندگان محترم مجلس قانون را جوری ترتیب بدهند و اصلاح کنند که دیگر این اشکالات پیش نیاید، مجبور نشوند که به اجازه رهبری متوسل بشوند.
دستور لاریجانی برای اصلاح قانون منع‌به‌کارگیری بازنشستگان
رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس از دستور دکتر لاریجانی به این مرکز برای تدوین طرح اصلاح قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان در پی فرمایشات دیروز مقام معظم رهبری خبر داد. کاظم جلالی در گفت‌وگو با خانه ملت، با بیان اینکه در پی فرمایشات دیروز مقام معظم رهبری در درس خارج فقه درباره قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان، دکتر لاریجانی ملاحظات معظم‌له برای اصلاح قانون را به بنده به عنوان رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس اعلام کردند، گفت: بر این اساس مقرر شد با همکاری جمعی از نمایندگان، کارشناسان، پژوهشگران و معاون قوانین مجلس طرحی را جهت اصلاح قانون مطابق نظر مقام معظم رهبری تدوین و آماده کنیم. وی با بیان اینکه از معظم‌له برای اظهار محبت نسبت به اصل قانون تشکر و سپاسگزاری می‌کنیم، افزود: ایشان قانون را امری لازم و ضروری جهت اینکه جوانان و نیروهای تازه‌نفس جدید وارد عرصه مدیریتی کشور شوند دانستند، ضمن اینکه ایشان فرمودند این قانون باید به طور کامل اجرا شده و نباید معطل بماند و تاکنون نیز بخوبی اجرا شده است. رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بنابراین ما بررسی نکات و ملاحظاتی که مقام معظم رهبری داشتند را هر چه سریع‌تر در دستور کار گروه کارشناسی قرار می‌دهیم و ان‌شاء‌الله آن را به مجلس و کمیسیون تخصصی ارائه خواهیم کرد.