پهپاد انتحاری انصارالله به قلب رژه اماراتی در عدن زد

به گزارش «جوان»، روز گذشته ویدئویی در شبکه‌های مجازی و تصاویری در رسانه‌ها منتشر شد که حمله موشکی انصارالله به یک تجمع نظامی در پایگاه نظامی العند در استان لحج واقع در جنوب یمن، را نشان می‌داد. در این ویدئو در حالی که یک مقام ارشد نظامی در حال سخنرانی برای نظامیان بود بر اثر انفجار پهپاد تهاجمی بلافاصله به زمین افتاد. فرماندهان ارشد ائتلاف تحت رهبری عربستان در هنگام انفجار در جایگاه حضور داشتند. گزارش‌های ضد و نقیضی درباره تلفات این حمله وجود دارد، اما بر اساس گزارش‌های اولیه در این حمله حداقل شش نفر کشته شدند که احتمالاً چند تن آنان از مقامات عالی رتبه بودند. در همین حال بی‌بی‌سی به نقل از منابع بیمارستانی گزارش داد ژنرال صالح زیندانی، معاون ستاد ارتش یمن تحت حمایت عربستان و احمد ترکی، استاندار لحج از جمله آسیب‌دیدگان هستند. هرچند بعضی منابع آمار تلفات را خیلی بیشتر عنوان کردند. شبکه تلویزیونی الحدث نیز اعلام کرد: در حمله هواپیمای بدون سرنشین به نیرو‌های عبد ربه منصور هادی، رئیس‌جمهور مستعفی و فراری یمن در پایگاه نظامی العند در استان لحج، ۵۰ نفر از این نیرو‌ها کشته و زخمی شدند. برخلاف تبلیغات رسانه‌های نزدیک به عربستان که می‌گویند این حمله آتش‌بس در الحدیده را به خطر می‌اندازد، اما مکان حمله خارج از محدوده آتش‌بس بود. از طرف دیگر تلویزیون دولتی عربستان، مدعی شد انصارالله در این حمله از پهپاد ساخت ایران استفاده کرده است، اما مقامات انصارالله با رد ادعای ریاض تأکید کردند وسیله مورد استفاده یک پهپاد جدید ساخت آنهاست که برای انفجار بر فراز هدف طراحی شده است.
ظرفیت‌های تهاجمی و اطلاعاتی انصارالله
حمله پهپادی انصارالله و تصاویری که در رسانه‌ها منتشر شد بازتاب گسترده‌ای داشت و تحلیلگران آن را نشانه افزایش توان اطلاعاتی و تهاجمی انصارالله توصیف کردند. وب سایت «بلینجکت» که به تحلیل مسائل نظامی می‌پردازد، طی یک گزارش مفصل به جزئیات این حمله پرداخت. در این گزارش آمده: «این رویداد نشان بزرگی از ظرفیت‌های انصارالله است. هرچند انصارالله قبل از پهپاد برای حمله رادار‌های موشک‌های پاتریوت عربستان استفاده می‌کرد، اما این رویداد خیلی پیچیده است. اینکه پهپاد دقیقاً از چه سلاحی استفاده کرده مشخص نیست، اما تعداد تلفات حاکی از مؤثر بودن حمله است.»
علاوه بر اینکه حمله پهپادی ارتقای ظرفیت‌های تهاجمی و غافلگیرکننده انصارالله را نشان می‌دهد هدف حمله نیز حکایت از نفوذ اطلاعاتی این جنبش دارد. وب سایت «بلینجکت» در ادامه تحلیل خود آورده است: حوثی‌ها می‌دانستند کجا و چه زمانی این رژه برقرار خواهد شد و دقیقاً می‌دانستند چه زمانی یک پهپاد پرتاب کنند تا سکوی نظامیان تحت فرمان امارات را هدف قرار دهد که مملو از اهداف ارزشمند بود.» همچنین بعضی منابع خبری تأکید کردند، شماری از افسران اماراتی و سودانی نیز در این حمله زخمی شده‌اند. منابع نظامی یمنی تأیید کردند این حمله هوایی پس از رصد دقیق تحرکات داخل پایگاه نظامی العند صورت گرفت.
عبدالله الجفری، سخنگوی پیشین نیروی هوایی و پدافند هوایی ارتش یمن به المیادین گفت: «پس از رصد تحرکات نیرو‌های متجاوز و به دست آوردن اطلاعات دقیق از این پایگاه نظامی راهبردی که برای اهدافی نظامی از آن استفاده می‌شد مانند به پرواز درآمدن هواپیما‌ها چه جاسوسی و چه جنگنده، و همچنین بسیج مزدوران و نیروهای‌شان از گروهک‌های تروریستی که امروز در ساحل غربی یمن می‌جنگند، این عملیات انجام گرفت.» پایگاه تحلیلی مسائل نظامی «بلینجکت» در پایان گزارش خود اینگونه نتیجه‌گیری می‌کند که «این رویداد نقطه عطف مهمی در جریان جنگ یمن و همچنین به کارگیری پهپاد‌های مسلح نشان می‌دهد. به نظر می‌رسد حوثی‌ها اطلاعات مؤثر را برنامه‌ریزی خوب ترکیب کرده‌اند و از ابزار مؤثر برای هدف قرار دادن اهداف باارزش چندگانه استفاده می‌کنند. اگرچه تلفات دقیق مشخص نیست، اما حوثی‌ها نشان دادند که می‌توانند به عمق سرزمین دشمن نفوذ کنند تا اعضای عالی رتبه ارتش یمن را هدف قرار دهند.»