ادغام بانک‌های نظامی کلید خورد

آرمان- زینب مختاری: روز گذشته، بانک مرکزی طی اطلاعیه‌ای از تصویب نهایی ادغام بانک‌ها و موسسه اعتباری وابسته به نیروهای مسلح خبر داد و آن را گامی موثر در مسیر اصلاح نظام بانکی کشور و ساماندهی بازار پول عنوان کرد. بر این اساس، با هدف تمرکز فرصت‌ها و ظرفیت‌های بانک‌های انصار، قوامین، حکمت ایرانیان، مهر اقتصاد و موسسه اعتباری کوثر در قالب یک بانک واحد کارآمد، مصوب شد این بانک‌ها در بانک دولتی سپه ادغام شده و فعالیت آنها بر اساس روال کنونی تداوم یابد.
پیش از این، رئیس‌جمهوری در مجمع اخیر بانک مرکزی، خبر از تصمیم دولت برای ادغام بانک‌های نیروی مسلح داده و گفته بود که بانک مرکزی، مصوبات لازم در این زمینه را اخذ کرده و جای نگرانی برای سپرده‌گذاران نیست. موضوع ادغام بانک‌ها در اقتصاد ایران، از مدت‌ها قبل بر سر زبان‌ها افتاده و اما و اگرهای بسیاری را به دنبال داشته است که دامنه آن، از نگرانی سهامداران و سپرده‌گذاران تا دغدغه نسبت به کارمندان و تعداد شعب کشیده شده است. اکنون دولت تصمیم گرفته هر چه زودتر این مساله را تعیین تکلیف کند و آن را از بانک‌های نیروهای مسلح آغاز کرده است؛ اما نکته حائز اهمیت، نحوه ادغام بانک‌هاست که خللی در کار سپرده‌گذاران وارد نکرده و در حوزه سهامداران نیز ایجاد نگرانی نکند. پیش از آنکه مصوبه شورای پول و اعتبار نهایی شده و توسط بانک مرکزی به اطلاع عموم برسد، یکی از مدیران نظام بانکی، به مهر، گفته بود: ادغام بانک‌ها در مرحله اول با تجمیع آغاز خواهد شد. گفته می‌شود نزدیک به ۲۴ میلیون مشتری در نظام بانکی خدمات دریافت می‌کنند؛ از سوی دیگر ادغام بانک‌ها با توجه به نیروهای انسانی شاغل در این حوزه، شرایط ویژه‌ای خواهد داشت. زیرا شاهد انواع نیروهای کار با قراردادهای مختلف را در این بانک‌ها هستیم که در صورت ادغام ممکن است موقعیت‌های شغلی در خطر قرار گیرند. از سوی دیگر این اقدام ممکن است کاهش شعب را در درازمدت در پی داشته باشد. در هر صورت به نظر می‌رسد شورای پول و اعتبار با در نظر گرفتن تمامی این شرایط و انجام بررسی‌های کارشناسی چنین اقدامی را از تصویب گذرانده است. در متن اطلاعیه نیز بر تداوم روند کنونی خدمات‌دهی این بانک‌ها و موسسات تاکید شده و بانک سپه مدیریت کلان آنها را بر عهده خواهد داشت.
 ادغام در بانک سپه با حفظ حقوق
بر این اساس، در اطلاعیه بانک مرکزی که روی تارنمای این بانک نیز قرار گرفته، آمده است: به اطلاع عموم هموطنان گرامی می‌رساند، بر اساس مصوبات شوراي پول و اعتبار و شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی


(سران سه قوه) در ارتباط با ادغام بانک‌ها و موسسه اعتباری وابسته به نیروهای مسلح در بانک سپه، این مهم با اتخاذ تمهیدات مناسب و اطمینان‌بخش برای مشتریان، سپرده‌گذاران، سهامداران، کارکنان و سایر ذی‌نفعان مد‌نظر قرار گرفته و پس از انجام بررسی‌های کارشناسی گسترده با حضور نمایندگان دستگاه‌های ذی‌ربط، برنامه‌ای جامع، هماهنگ و مؤثر در مسیر اصلاح نظام بانکی کشور و ساماندهی بازار پول تدوین شده است. بر این اساس، با هدف متمرکزکردن توانمندی و ظرفیت‌ بانک‌های انصار، قوامین، حکمت ایرانیان، مهر اقتصاد و مؤسسه اعتباری کوثر در قالب یک بانک واحد با ثبات و کارآمدتر و به منظور ارائه خدمات بهتر به خانواده نیروهای مسلح و عموم مردم، بانک‌ها و مؤسسه اعتباری یادشده در بانک سپه به عنوان نخستین بانک ایرانی و یکی از بانک‌های معتبر دولتي در عرصه بانکداری کشورمان ادغام می‌شوند. دراین راستا و به منظور اطلاع‌رسانی شفاف به آحادجامعه، بالاخص ذینفعان اصلی(سپرده‌گذاران، سهامداران وکارکنان)، موارد زیر را به استحضارمردم شریف ایران می‌رساند: 1- ارائه خدمات بانکی به تمامی مشتریان محترم اعم از سپرده‌گذاران و تسهیلات‌گیرندگان توسط بانک‌ها و مؤسسه اعتباری یادشده، با مدیریت و راهبری بانک سپه طبق روال عادی قبلی به قوت خود ادامه می‌یابد و مشتریان می‌توانند خدمات مزبور را همانند گذشته در چارچوب قراردادهای سپرده‌گذاری، تسهیلاتی و سایر قراردادهای منعقده قبلی دریافت کنند. 2- به منظور حفظ و ایفای حقوق تمامی سهامداران بانک‌ها و مؤسسه اعتباری تحت ادغام و با عنایت به بررسی‌های کارشناسی همه جانبه و هماهنگی انجام گرفته با سازمان بورس و اوراق بهادار، چارچوب مدونی برای این مهم تنظیم شده و طبق برنامه، هر یک از بانک‌ها و مؤسسه اعتباری یادشده نسبت به تعیین تکلیف وضعیت سهامداران مرتبط با خود اقدام می‌کنند و به تمامی سهامداران اطمینان داده می‌شود کلیه حقوق آنها کارسازی و ایفا خواهد شد.3- کلیه کارکنان شاغل در بانک‌ها و مؤسسه اعتباری موضوع این فرآیند همانند گذشته مشغول به فعالیت بوده و تمامی حقوق و مزایای آنان مطابق قراردادهای منعقده قبلی برقرار مي‌باشد. 4- بی‌تردید در کنار لطف و مرحمت الهی، اصحاب رسانه، کارشناسان، مدیران و صاحب‌نظران نظام بانکی در راستای تشریک مساعی جهت دستیابی به اهداف مدنظر این تکلیف مهم، نقش انکارناپذیری داشته و مددکار مسئولان و عوامل این ماموریت عظیم هستند. در پایان این اطلاعیه آمده است: خاطرنشان می‌سازد، این فرآیند به‌عنوان گامی مهم در راستای حفظ ثبات و سلامت نظام بانکی محسوب گردیده و همراهی در اجرای موفق آن برای ارائه خدمات بهتر به آحاد جامعه مورد انتظار است. بنابراين بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از هموطنان گرامی تقاضا دارد اخبار و اطلاعات مربوط به این طرح ملی را صرفا از طریق اطلاعیه‌های رسمی بانک مرکزي جمهوری اسلامی ایران يا بانک سپه پیگیری کنند.