واکنش وزارت خارجه به اقدام انگلیس در اعطای«حمایت دیپلماتیک»به شهروند ایرانی

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: اقدام دولت انگلستان به خودی خود هیچ وضعیت حقوقی جدیدی ایجاد نمی‌کند و صرفا منعکس‌کننده یک تصمیم سیاسی ازسوی دولت انگلستان است که حتی خلاف مواضع صریح حقوقی خود این کشور در مراجع بین‌المللی می‌باشد.
بهرام قاسمی در گفتگو با ایرنا درباره اقدام اخیر دولت انگلستان دراعطای «حمایت دیپلماتیک» به خانم نازنین زاغری گفت: ما در جریان این اقدام دولت انگلیس قرار گرفته‌ایم و یادداشتی نیز از مجاری رسمی در این ارتباط دریافت کرده ایم.
وی اضافه کرد: درحال حاضر بخش‌های ذیربط درحال بررسی جنبه‌های حقوقی و سیاسی این یادداشت هستند و در زمان مقتضی در این خصوص پاسخ خواهیم داد.
قاسمی خاطرنشان کرد: اقدام دولت انگلستان به خودی خود هیچ وضعیت حقوقی جدیدی چه به لحاظ داخلی و چه به لحاظ بین‌المللی ایجاد نمی‌نماید و صرفا منعکس‌کننده یک تصمیم سیاسی ازسوی دولت انگلستان است که حتی خلاف مواضع صریح حقوقی خود این کشور در مراجع بین‌المللی است.
سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: فارغ از اینکه ایشان تابعیت دیگری داشته یا نه، و فارغ از قوانین و مقررات ایران در خصوص مقوله تابعیت و تابعیت مضاعف، خانم زاغری لااقل در همه فعالیت‌ها، ترددها و مراودات خود در ایران همواره بعنوان شهروند ایرانی ظاهر شده است.
قاسمی اضافه کرد: در عین حال برای پاسخ حقوقی و سیاسی به این یادداشت منتظر نهایی شدن بررسی‌ها ازسوی بخش‌های ذیربط هستیم.
وی تصریح کرد: آنچه مسلم است اینکه اقدام دولت انگلستان فاقد حسن نیت بوده و به هیچ عنوان سازنده و مثبت تلقی نمی‌شود و اگر شرایط را پیچیده‌تر نکند، قطعا ساده‌تر نیز نخواهد کرد.
سخنگوی وزارت امور خارجه در پایان گفت: آنچه در این مرحله می‌توانم بگویم این است که پرونده خانم زاغری به لحاظ اصول دادرسی به نحوی عادی و با رعایت جمیع قوانین و مقررات در مراجع قضایی ذیربط مورد رسیدگی قرار گرفته و ایشان به عنوان یک ایرانی چه در طول دوره دادرسی و چه در دوران محکومیت از همه حقوق قانونی و شهروندی خویش، از جمله خدمات درمانی و پزشکی، برخوردار بوده و هستند.
وزیر امور خارجه انگلیس پنجشنبه گذشته به بهانه اینکه رفتارها با نازنین زاغری منطبق با تعهدات ایران ذیل قوانین بین‌المللی نیست، از تصمیم این کشور برای اعطای حمایت دیپلماتیک به وی خبر داد.
نازنین زاغری که از سال 1395 به جرم فعالیت‌های تبلیغی علیه نظام و تلاش برای براندازی نرم بازداشت و به پنج سال زندان محکوم‌ شده، اکنون درحال گذراندن دوران محکومیت خود است.
وی هنگام بازداشت بعنوان مدیر پروژه در شرکت رسانه‌های گروهی «تامسون رویترز» فعالیت می‌کرد.