عربستان و امارات از شورای نظامی سودان حمایت کرد

علیرغم مخالفت مردمی با شورای نظامی سودان، عربستان سعودی و امارات متحده عربی با حمایت کامل از این شورا، اعلام کردند که آماده کمک در همه زمینه‌ها به این کشور هستند.
به گزارش خبرگزاری فارس، یک روز پس از تعیین «عبدالفتاح البرهان» بعنوان رئیس جدید شورای انتقالی نظامی سودان و درحالی که تظاهرات همچنان علیه این شورا در جریان است؛ ریاض و ابوظبی حمایت کامل خود را از عبدالفتاح البرهان و شورای نظامی اعلام کردند.
به نوشته خبرگزاری رسمی عربستان سعودی (واس) در بیانیه دیوان پادشاهی سعودی با تاریخی خواندن روابط دو کشور، آمده است که ریاض تحولات سودان و بیانیه شورای انتقالی نظامی را پیگیری و حمایت خود را از اقدامات این شورا اعلام می‌کند.
در ادامه این بیانیه آمده است: «پادشاهی [سعودی] از اقداماتی که شورا برای حفظ جان و دارایی‌های مردم انجام می‌دهد حمایت می‌کند و امیدوار است که این اقدامات موجب ثبات و امنیت شود و همچنین از مردم سودان نیز می‌خواهد تا منافع ملی را در ارجحیت قرار دهند.»
حکومت سعودی همچنین اعلام کرد که طبق دستور ملک سلمان، قرار است کمک‌های نفتی، گندم و دارو به سودان ارسال شود.
ازسوی دیگر وزارت خارجه امارات متحده عربی نیز در بیانیه‌ای با تاریخی خواندن تحولات سودان، تعیین «عبدالفتاح البرهان» به عنوان رئیس شورای انتقالی نظامی را تبریک گفت و تاکید کرد که به قدرت مردم و ارتش سودان برای عبور از تهدیدات اعتماد کامل دارد.
ابوظبی همچنین از تمامی گروههای سیاسی و مردمی و نهادهای نظامی سودان خواست تا در راستای حفظ نهادهای قانونی، همبستگی و انتقال مسالمت‌آمیز قدرت تلاش کنند.
«عوض بن عوف» شامگاه روز جمعه، به دنبال اعتراض احزاب و گروههای سیاسی به ریاست او بر شورای نظامی انتقالی، از سمت خود استعفا داد و «عبدالفتاح البرهان» را به جانشینی خود معرفی کرد. با این حال تظاهرات و اعتراضات مردمی و احزاب به تشکیل شورای انتقالی نظامی کماکان ادامه دارد و آن‌ها خواستار تشکیل یک دولت غیر نظامی هستند.