حملات بزرگ پهپادی به مراکز حیاتی عربستان/انصارالله: پیامی برای آل سعود و ناو آمریکایی بود

سرویس خارجیاز زمانی که انصارالله یمن اعلام کرد به پهپادهای مدرن و موشک های پیشرفته دست پیدا کرده است هراس در عربستان و امارات حکمفرما شده است. چرا که سامانه های دفاعی این دو کشور قادر به مقاومت در برابر حملات انصارالله نبوده و روز به روز مناطق بیشتری از این دو کشور توسط مقاومت یمن مورد حمله قرار می‌گیرد. پس از گذشت تنها 2 روز از انفجار نفتکش‌ها در بندر الفجیره امارات که عامل آن نیز تاکنون نامشخص است این بار مقاومت یمن ضربه بزرگی به عربستان وارد کردند.
به گزارش فارس، شبکه «المسیره» وابسته به انصارالله یمن اعلام کرده، ارتش یمن روز سه شنبه با هفت پهپاد تأسیسات حیاتی عربستان را هدف گرفته است. این یک منبع نظامی یمن با اعلام این خبر، به شبکه «المسیره» گفت، این عملیات بزرگ، در پاسخ به ادامه تجاوز و محاصره مردم یمن انجام شده است. این منبع که هویتش اعلام نشده، در ادامه هشدار داد، در صورتی که حملات و محاصره ظالمانه ادامه پیدا کند برای ضربات سخت بیشتر آماده‌ایم. این منبع اشاره‌ای به نوع اهداف یا جزئیات بیشتر خبر نکرد. همچنین به زمان و چگونگی اجرای عملیات هم اشاره نشده است.
با این حال شبکه العالم به نقل از خبرنگار خود اعلام کرد، هدف‌های اقتصادی و نفتی و مشخصا انبارها و تاسیسات نفتی در بندر «ینبع» در غرب منطقه مدینه و غرب عربستان در ساحل دریای سرخ بوده است. همچنین شبکه المیادین نیز به نقل از وزارت دفاع یمن اعلام کرد هفت پهپاد به عمق عربستان نفوذ کردند و تأسیسات حیاتی بزرگی را هدف گرفتند. شهر ینبع از مهم ترین بنادر عربستان است که یکی از چهار پالایشکاه اصلی سعودی در این شهر قرار دارد. این گسترده ترین عملیات هوایی یگان های پهپادی ارتش و کمیته های مردمی یمن از زمان آغاز تجاوز به این کشور به شمار می رود.
پیام به ناوگان آمریکایی
از سوی دیگر، فهمی الیوسفی معاون وزیر اطلاع‌رسانی یمن هم پس از این حملات موثر پهپادی اعلام کرد، عملیاتی که یگان پهپادی ارتش یمن انجام داد تحولی منحصر به فرد بود که چندین پیام داشت؛ مهم‌ترین پیام‌ها این بود،کسانی که جز کلاشینکف، سلاحی در اختیار نداشتند، امروز پهپادهایی می‌سازند که به عمق کشورهای عضو ائتلاف سعودی می‌رسد. الیوسفی به شبکه «العالم» گفت، این عملیات، عملیاتی موفقیت‌آمیز و در پاسخ به کشتار در صعده بود که با حمله ائتلاف سعودی به یک خودروی حامل غیرنظامیان یمنی در این شهر انجام شد...اما اهمیت این عملیات پهپادی در آمدن ناوگان‌های آمریکا به خلیج فارس است که تهدیدی برای کل منطقه به شمار می‌رود. این پیامی برای نیروهای آمریکایی حاضر در خلیج فارس است، همچنین پیامی برای سعودی است با این مضمون که امروز در تیررس سلاح ما قرار دارد و ناوگان آمریکا نمی‌تواند از آل سعود حمایت کند؛ آل سعودی که از سلاح آمریکا برای هدف قرار دادن یمن استفاده کرده و شکست خورده است، آنها نتوانسته‌اند به بانک اهداف خود که قبلا مشخص کرده بودند، ‌برسند...ما برای دفاع از سرزمینمان آماده‌ایم و این پیشرفتی منحصر به فرد از نظر نظامی علیرغم محاصره مستمر است. ما آن را بخشی از پیروزی بر نیروهای ائتلاف می‌دانیم، هر چه نبرد با دشمن طولانی‌تر شود بر حجم پیشرفت و تولید سلاح و صلابت در مقابله نیز افزوده خواهد شد. ما از آمریکایی‌هایی که برای حمایت از سعودی این ناوگان‌ها را آورده‌اند، نمی‌ترسیم.»
شمارش معکوس برای سعودی
وی در ادامه اعلام کرد، «شمارش معکوس» برای سعودی آغاز شده است. پهپاد‌های یمنی امروز به عمق این کشور می‌رسند و تأسیسات آن را هدف قرار می‌دهند، عربستانی که امروز زرادخانه نظامی بزرگی از بهترین سلاح‌های آمریکایی دارد قادر به حمایت از خودش در برابر حملات ارتش و کمیته‌های مردمی یمن نیست؛ ارتشی که تا دیروز جز کلاشینکف در اختیار نداشت امروز پهپاد‌هایی می‌سازد که به امارات و عربستان می‌رسد. الیوسفی در پایان بار دیگر تأکید کرد: «این حمله در این زمان، پیام خوشامدی به آمریکایی‌هایی است که به خلیج فارس آمده‌اند و پیامی برای سعودی است که امروز در تیررس سلاح ما قرار دارد، ناوگان آمریکا نمی‌تواند از آل‌سعود حمایت کند که از تمام سلاح‌های آمریکایی برای هدف قرار دادن یمن استفاده کرد و نتوانست حمله به  بانک اهداف خود را محقق کند.»
«محمد البخیتی» عضو دفتر سیاسی جنبش انصارالله یمن نیز در این خصوص به شبکه الجزیره گفت که این حمله در چارچوب توسعه دایره هدف‌های سعودی و اماراتی است تا این دو کشور در سیاست خود علیه یمن بازنگری کنند. البخیتی زمان اجرای حمله را بامداد سه شنبه اعلام کرد و پیش‌بینی کرد که اهداف، تأسیسات نفتی باشد اما تأکید کرد که اطلاعات مشخصی از جزئیات حمله ندارد. محمد البخیتی عضو دفتر سیاسی جنبش همچنین، تاکید کرد که ریاض باید افکار عمومی خود را برای دریافت حملات جدید آماده بکند.