گزارشگر سازمان ملل: سکوت آمریکا درباره قاشقچی و مدارا با بن‌سلمان شرم آور است

نویسنده گزارش قتل قاشقچی برای سازمان ملل از کندی روند رسیدگی به این جنایت و رفتار گرم برخی رهبران جهان با ولیعهد سعودی که مظنون به دست داشتن در این قتل است انتقاد کرد.
به گزارش خبرگزاری فارس، گزارشگر سازمان ملل با اعتراض به روند پیگیری قتل «جمال قاشقچی» روزنامه‌نگار سعودی گفت «سکوت» یک گزینه محسوب نمی‌شود و باید «عمل» کرد.
به نوشته پایگاه اینترنتی شبکه «بی‌بی‌سی»، «اگنس کالامارد» نویسنده گزارش سازمال ملل در مورد دست داشتن مقامات سعودی در قتل قاشقچی، روز سه‌شنبه در کنفرانسی در لندن درحالی که نامزد قاشقچی در کنارش ایستاده بود از دولت آمریکا خواست اطلاعاتی که درخصوص این قتل به‌دست آورده را از حالت محرمانه خارج کند.
او همچنین از دولت آمریکا خواست به‌وسیله تحقیقات قانون مدنی یا بررسی «اف‌بی‌آی» ماجرای این قتل را آشکار کند.
کالامارد گفت در گزارش 101 صفحه‌ای که به سازمان ملل تحویل داده، شواهد محکمی وجود دارد که نشان می‌دهد «محمد بن‌سلمان» و چند مقام بلند پایه سعودی، شخصاً مسئول قتل قاشقچی بودند.
وی از «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل درخواست کرد تحقیقات بین‌المللی جنایی را درخصوص این قتل ترتیب دهد و اروپا را به قصور در دموکراسی به‌خاطر عدم توجه به خواسته عمومی مبنی بر رسیدگی به این قتل متهم کرد.
«خدیجه چنگیز» نامزد قاشقچی نیز از کشورهای اروپایی خواست گزارش کالامارد را بیشتر جدی بگیرند. او گفت: «بسیار خطرناک است طوری رفتار کنیم که انگار اتفاقی نیفتاده است».
همچنین کالامارد روز سه‌شنبه در مقاله‌ای در روزنامه «واشنگتن پست» نوشت، ریاض آزادی بیان را نقض کرد، روابط کنسولی را مورد تهدید قرار داد و با منافع جامعه بین‌الملل درگیر شد.
وی افزود: «این بسیار ناراحت‌کننده است که تا کنون پاسخ بین‌المللی موثری به‌صورت قانونی، سیاسی یا دیپلماتیک شاهد نبوده‌ایم».
کالامارد رفتار گرم برخی رهبران جهان نظیر «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا با بن‌سلمان در نشست گروه 20 مورد انتقاد قرار داد و گفت: «بازگشت به کسب‌وکارهای مطابق معمول، به عربستان و دیگر کشورها این پیام را منتقل می‌کند که نقض شرم‌آور حقوق بشر قابل مدارا است».