خبرگان: ایران با انگلیسی‌ها برخورد متناسب کند

گروه سیاسی: ششمین جلسه مشترک هیأت‌رئیسه و کمیسیون‌های مجلس خبرگان رهبری در دوره پنجم صبح روز پنجشنبه (۲۰ تیر) در تهران برگزار شد. اعضای هیأت‌رئیسه و کمیسیون‌های مجلس خبرگان در پایان جلسه خود بیانیه‌ای صادر کردند. در بخشی از این بیانیه، خبرگان ضمن تقدیر از اقدام سپاه پاسداران در ساقط کردن پهپاد متجاوز آمریکایی، تاکید کردند باید با انگلیسی‌ها نیز به‌خاطر توقیف غیرقانونی نفتکش ایرانی، برخورد متناسب صورت گیرد.
در این بخش از بیانیه خبرگان آمده است: «مجلس خبرگان رهبری، با قدردانی از کاهش تعهدات برجامی جمهوری اسلامی بر اساس استفاده از حق مندرج در متن برجام و حفظ منافع ملی، بر استمرار این حرکت که قطعاً نتایج مثبتی را به‌همراه خواهد داشت، تأکید نموده و از دولت محترم می‌خواهد با طرف‌های اروپایی عضو برجام مبتنی بر رهنمود‌های مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی)، کاملاً هوشمندانه و با لحاظ عزت ملی تعامل نماید و از الگوی مقاومت که اخیراً در ساقط کردن پهپاد متجاوز آمریکایی به‌دست پاسداران غیور انقلاب اسلامی تبلور یافت تبعیت نموده و در مقابل آمریکایی‌ها و انگلیسی‌ها در توقیف نفتکش حامل نفت جمهوری اسلامی برخورد مناسب را انجام دهد».
  دزدی 2 میلیون بشکه نفت ایران!
دولت محلی در جبل‌الطارق دستور توقیف 2 هفته‌ای نفتکش ایرانی را صادر کرد؛ تصمیمی که البته توسط انگلیسی‌ها به آنها ابلاغ شده است. اما در حالی که پیش از این گفته شده بود محموله نفتکش توقیف شده شامل یک میلیون بشکه نفت بوده است اما دیروز منابع جبل‌الطارق اعلام کردند این نفتکش، بیش از 2 میلیون بشکه نفت دارد. رئیس منطقه انگلیسی جبل‌الطارق گفت توقیف نفتکش حامل 1/2 میلیون بشکه نفت‌خام ایران را مستقلا و بدون هیچ فشاری از سوی دولت‌های دیگر از جمله آمریکا انجام داده‌اند. به گزارش فارس، مقامات دولت محلی «جبل‌الطارق» دیروز (جمعه) اعلام کردند نفتکش «گریس ۱» که چند روز پیش توسط نظامیان انگلیسی توقیف شد، حامل 1/2 میلیون بشکه نفت‌خام سبک متعلق به جمهوری اسلامی ایران است. «فابیان پیکاردو» رئیس منطقه جبل‌الطارق که تحت حاکمیت بریتانیا است، در گزارشی به پارلمان این منطقه توضیح داد تمام تصمیماتی که در رابطه با توقیف نفتکش «گریس ۱» گرفته شده، به این دلیل بوده که احتمال می‌دادند این نفتکش در حال نقض تحریم‌های اتحادیه اروپایی علیه سوریه است. این درحالی است که برخی منابع غربی تاکید کرده‌‌اند جبل‌الطارق با همکاری نیروی دریایی سلطنتی انگلیس و با مشورت آمریکا این نفتکش را توقیف کرده ‌است.
  از ترس ایران توهم زده‌اند!
مقامات ایرانی اعلام کرده‌‌اند انگلیسی‌ها بزودی تاوان دزدی نفتکش ایرانی را خواهند داد. همین موضوع باعث شده انگلیسی‌ها هر لحظه منتظر واکنش ایران باشند. شاید همین موضوع مسبب ادعایی است که اخیرا آمریکایی‌ها و انگلیسی‌ها مطرح کردند. خبرگزاری رویترز و سی‌ان‌ان اواخر هفته گذشته به نقل از منابع آمریکایی در وزارت دفاع این کشور ادعا کردند روز چهارشنبه ۵ قایق تندرو و مسلح ایران با نزدیک شدن به یک نفتکش بریتانیایی از این نفتکش خواسته‌‌اند که به سمت آب‌های ایران هدایت شود تا آن را توقیف کنند اما به دلیل حضور یک رزم‌ناور انگلیسی در نزدیکی این نفتکش و هشدار این رزم‌ناو، قایق‌ها از اقدام خود منصرف شده و بازگشته‌اند.
البته سپاه بلافاصله این ادعا را تکذیب کرد. روابط عمومی منطقه پنجم نیروی دریایی سپاه در اطلاعیه‌ای با تکذیب این ادعا اعلام کرد: گشت‌های شناور‌های نیروی دریایی سپاه در خلیج‌فارس طبق روش‌های جاری و ماموریت‌های ابلاغی برقرار و با هوشمندی، دقت و صلابت در حال انجام است و طی ۲۴ ساعت اخیر نیز هیچ مواجهه‌ای با شناور‌های بیگانه از جمله شناور‌های انگلیسی صورت نگرفته است.
این اطلاعیه تاکید کرده است: در صورتی که دستوری مبنی بر توقیف شناور‌های بیگانه دریافت شود، منطقه پنجم نیروی دریایی سپاه در محدوده جغرافیایی مأموریت خود قادر است بدون درنگ، با قاطعیت و به سرعت نسبت به انجام آن اقدام نماید.
محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه هم درباره ادعای تلاش برای توقیف نفتکش بریتانیایی توسط ایران گفت: ظاهرا نفتکش بریتانیایی عبور کرده، آنچه خودشان مطرح کردند و ادعاهایی مطرح می‌شود که ایجاد تنش کنند ولی این ادعاها هیچ ارزشی ندارد. وزیر امور خارجه ادامه داد: تا الان این ادعاها را زیاد تکرار کرده‌اند. البته این را سپاه پاسداران انقلاب اسلامی رد کرد اما این حرف‌ها معمولا برای پوشاندن نقاط ضعف آنها مطرح می‌شود.