کاهش قیمت طلا و سکه در پی افت نرخ دلار

قیمت طلا و انواع سکه در بازار آزاد تهران روز گذشته تحت تاثیر نرخ دلار، پایین آمد بطوری که هر قطعه سکه تمام بهار آزادی با کاهش حدود 100 هزار تومانی نسبت به آخرین روز کاری هفته گذشته (پنجشنبه) به قیمت چهار میلیون و 445 هزار تومان فروخته شد.
هر قطعه سکه طلای بهار آزادی طرح قدیم نیز چهار میلیون و 280 هزار تومان فروخته شد.نیم سکه 2 میلیون و 270 هزار تومان، ربع سکه یک میلیون و 380 هزار تومان و هر قطعه سکه گرمی 970 هزار تومان معامله شد.
همچنین در بازار آزاد تهران هر گرم طلای خام 18 عیار 425 هزار تومان فروخته شد و هر مثقال طلا نیز یک میلیون و 844 هزار تومان بفروش رسید.اونس جهانی طلا هم به رقم یک هزار و 415 دلار رسید. مهم‌ترین عامل کاهش بهای طلا در بازارهای داخلی، افت بهای دلار به شمار می‌رود که با توجه به چشم انداز کاهش قیمت دلار، تقاضا برای انواع سکه و طلا در هفته‌های اخیر کاهش داشته است.
ازسوی دیگر نرخ دلار در صرافی‌های بانکی با حدود 100 تومان کاهش نسبت به آخرین روز کاری هفته گذشته به رقم 12 هزار و 650 تومان رسید.روند نزولی نرخ دلار دیروز نیز ادامه یافت به میانه کانال 12 هزار تومانی نزدیک شد که به معنای تثبیت جایگاه در این کانال است.
خنثی شدن تاثیر اخبار منفی مربوط به تحولات سیاست خارجی و امیداوری به توان بانک مرکزی برای کنترل بازار ارز از مهم‌ترین دلایل افت بهای دلار و سایر ارزهای عمده است. بهای خرید هر یورو نیز 14 هزار و 450 تومان و فروش آن 14 هزار و 550 تومان شد.
میانگین بهای هر یورو در آخرین روز کاری هفته گذشته در سامانه سنا 14 هزار و 556 تومان و هر دلار 12 هزار و 775 تومان بود.همچنین نرخ فروش هر حواله یورو در سامانه نیما به 13 هزار و 85 تومان رسید، در آخرین روز کاری هفته گذشته حواله‌های دلار خریداری نداشتند.
رئیس کل بانک مرکزی روز چهارشنبه گذشته در حاشیه نشست هیات دولت درباره برنامه‌های بانک مرکزی برای تثبیت نرخ ارز، گفت: ثبات نسبی در بازار ارز ایجاد شده است؛ از طریق مدیریت بازار و همچنین کمک صادرکنندگانی که ارز خود را در سامانه نیما و برای واردات ارائه می‌کنند، امیدواریم این روند ادامه داشته باشد.