هزینه‌های ملی یک سفر یک‌طرفه

سرویس جامعه جوان آنلاین: اگرآخر هفته‌ها مردم بومی منطقه یک مریض بدحال داشته باشند و بخواهند برخلاف مسیر جاده یک طرفه، بیمار خودشان را به مقصد برسانند، تکلیف چه می‌شود؟! هزینه‌های تحمیلی به بیت المال ناشی از سوخت بنزین یارانه‌ای و تصادفات جاده‌ای از جیب فقرا و به نفع پولدار‌ها می‌رود. با همه این‌ها بخش عمده‌ای از ظرفیت پلیس در خدمت کسانی است که به هر طریقی شده می‌خواهند آخر هفته‌ها خوش بگذرانند.
یک طرفه شدن جاده‌های پرتردد استان‌های شمالی در ایام خاص و وقتی چند روز تعطیلی پشت‌سر هم اتفاق می‌افتد و روز‌هایی که شاید بسیاری از افراد از طبقات اجتماعی مختلف بار سفر می‌بندند و به سواحل آبی دریای خزر سر می‌زنند. اینجاست که این یک‌طرفه شدن جاده برای سهولت تردد تا حد زیادی توجیه منطقی دارد و جمعیت زیادی از استان‌های مختلف کشور را شامل می‌شود، اما چندی است که به مناسبت تعطیلات عادی آخر هفته هم جاده چالوس و هم جاده هراز یک طرفه می‌شود! بدیهی است یک طرفه‌شدن این جاده وقتی به صورت فرآیندی مستمر به صورت هفتگی بخواهد اتفاق بیفتد، چالش‌های متعددی را در زندگی ساکنان بومی مناطق شمالی ایجاد می‌کند؛ با این برنامه‌ریزی عجیب و یک طرفه‌کردن جاده به نفع پولدار‌های تهران که دلشان می‌خواهد آخر هفته‌شان را در ویلاهایشان در استان‌های شمالی کشور بگذرانند، مردم بومی منطقه ناگزیرند برنامه‌های زندگی خود را بر مبنای برنامه‌های تفریحی طبقات مرفه پایتخت‌نشین تنظیم کنند و حتی رفت و آمدهایشان را به منطقه زندگی خودشان بر مبنای رفت و آمد‌های مسافرانی که حالا به‌واسطه ثروتشان صاحب خانه شده‌اند، برنامه‌ریزی کنند! به این ترتیب از بعدازظهر پنج‌شنبه جاده‌های منتهی به استان‌های شمالی کشور از تهران به شمال و در روز جمعه از ساعت ۱۸ به سمت تهران یک‌طرفه می‌شود و این بدین معناست که اگر مردم بومی منطقه در این روز‌ها بخواهند در مسیر معکوس مسافران حرکت کنند و مریض بدحالشان را به بیمارستان برسانند، ناگزیر هستند کارشان را به تعویق بیندازند و منتظر تصمیم تازه پلیس راه باشند! روزگذشته هم با وجودی که هیچ مناسبت خاص و تعطیلی طولانی مدتی در کار نبود با تصمیم پلیس راه جاده چالوس یک طرفه شد. سرهنگ رضا گودرزی، رئیس پلیس راه استان البرز در این‌باره گفت: «تردد انواع وسایل نقلیه از ساعت ۱۸ روز جمعه ۲۸ تیرماه تا ساعت دو بامداد روز شنبه ۲۹ تیرماه از مرزن‌آباد به سمت کرج یک طرفه خواهد بود.»
آلودگی‌های زیست‌محیطی حاصل گردشگری مدیریت نشده
حجم گسترده مسافرت‌های پایتخت‌نشینان به شهر‌های شمالی کشور هر چند باعث رونق اقتصادی در این منطقه شده، اما تبعات زیست‌محیطی و فرهنگی متعددی را هم با خود به همراه داشته است. بر این اساس بسیاری از زمین‌های کشاورزی برای اسکان این جمعیت کثیر جای خود را به ویلا داده‌اند و از سوی دیگر مشکلات زیست‌محیطی با تولید زباله‌هایی بیش از ظرفیت ساماندهی در این مناطق موجب‌شده تا شیرابه‌های این زباله‌ها به آب‌های زیرزمینی نفوذ کنند و با آلودگی گسترده‌ای در خطه سبز شمال کشور مواجه شویم.
استان مازندران بیش از ۳میلیون نفر جمعیت دارد، اما در تعطیلات با افزایش سه برابری جمعیت روبه‌رو است و به همین میزان تولید زباله در این ایام به سه برابر افزایش می‌یابد. بیماری‌هایی همچون کزاز، حصبه و شبه‌حصبه، انگل‌های روده‌ای، اسهال‌های خونی، فلج اطفال، سالک پوستی و احشایی از جمله بیماری‌هایی هستند که از طریق آلودگی‌های ناشی از مواد زائد جامد در آب، هوا و خاک حاصل می‌شوند.
جاده‌هایی که قرق می‌شود
درست است صنعت گردشگری می‌تواند چرخ‌های اقتصاد مناطق مختلف را به چرخش در بیاورد، اما گردشگری مدیریت نشده می‌تواند بزرگ‌ترین چالش‌ها را در مسیر مردمی قرار دهد که قرار است اقتصادشان با این صنعت بچرخد. در کشور ما هم انگار همه‌چیز در اختیار ثروتمندان و رفاه آنهاست از صنعت گردشگری گرفته تا جاده‌هایی که برای تردد همه اقشار جامعه ساخته شده‌اند، اما برای رفاه بیشتر مرفهان پایتخت‌نشین آخر هفته‌ها قرق می‌شوند.
آخر هفته‌های متفاوت
برای کارگران، کارمندان و طبقات متوسط و پایین جامعه تعطیلات آخر هفته یعنی رسیدگی به کار‌هایی که یک هفته است به واسطه برنامه‌کاری فشرده‌شان فرصت رسیدگی به آن را نداشته‌اند. نهایت‌برنامه‌ریزی آن‌ها برای تعطیلی یا تعطیلات آخر هفته این است که دست زن و بچه‌شان را بگیرند و برای گذران تفریحی کم‌هزینه، شام خانگی‌شان را در یکی از پارک‌های پایتخت بخورند. البته این تفریح برای کسانی امکان‌پذیر است که وسیله نقلیه‌ای در بساط‌شان باشد و آن‌هایی هم که این امکان را ندارند، ناگزیرند دور تفریح را هم مانند بسیاری از موضوعات هزینه‌بر دیگر خط بکشند. اما تعطیلات آخر هفته برای بچه پولدار‌های تهران فرق می‌کند. در کنار سفر‌های خارجی گاه و بیگاه و مناسبت‌های گوناگون بچه پولدار‌های پایتخت برای آخر هفته‌هایشان یک برنامه ثابت دارند و آن چیزی نیست جز سر زدن به سواحل شمالی کشور و گذراندن تعطیلات آخر هفته با لم دادن روی ماسه‌های نرم ساحل دریای خزر و گوش سپردن به موسیقی موج‌های آبی که روی هم می‌لغزند. نکته قابل تأمل اینجاست در شرایطی که هیچ‌کس به فکر اوقات فراغت و نشاط اقشار ضعیف و متوسط جامعه نیست، همه امکانات برای تفریح آخر هفته مرفهان تهرانی بسیج و جاده هراز و چالوس برای تردد آسان‌تر این افراد در روز‌های آخر هفته یک طرفه می‌شود.