واکنش ها به انتقاد تند پناهیان از شفاف نبودن رأی نمایندگان

اظهارات تند حجت الاسلام علیرضا پناهیان در انتقاد از نمایندگان مجلس با واکنش شدید برخی بهارستان نشینان روبه رو شد. پناهیان که در شب های دهه اول محرم در دانشگاه امام صادق (ع) سخنرانی می کرد، در انتقاد از رأی منفی نمایندگان به فوریت طرح شفافیت آرای نمایندگان در اظهاراتی تند گفت: «هر چه نماینده انتخاب می کنیم به شفافیت آرا رأی نمی دهند، بعد به صورت بسیار جاهلانه و احمقانه ای می گویند مگر می خواهید تفتیش عقاید کنید، شما باید بر اساس کار کارشناسی رأی بدهید نه بر اساس عقاید! شما غلط می کنید بر اساس عقاید رأی می دهید! آی مجلس شورای اسلامی آدم باش! چه کسی به شما حق داده که شفاف رأی ندهید و شفاف رأی‌دادن را تفتیش عقاید بدانید؟ بگویید چه غلطی می کنید و چه چیزی را دارید از ملت پنهان می‌کنید؟» اشاره اظهارات پناهیان به رأی نمایندگان در سوم شهریور امسال است که طی آن دو فوریت طرح شفافیت عملکرد نمایندگان در مجلس با پیشنهاد مجتبی ذوالنوری مطرح شد اما رأی نیاورد. شهریور سال گذشته نیز به ‌رغم آن که تعداد زیادی از نمایندگان دو فوریت طرح شفافیت آرا را امضا کرده بودند اما  در اقدامی عجیب فوریت این طرح مورد موافقت مجلس قرار نگرفت. بحث شفافیت آرای نمایندگان همواره یکی از بحث های مطرح در فضای رسانه ای  و سیاسی بوده و برخی معتقدند شفافیت آرای نمایندگان بسیاری از اشکالات سیستم قانون گذاری ازجمله حضور نداشتن جدی نمایندگان در رای گیری و همچنین بی دقتی در رای و برخی موارد دیگر را مرتفع می کند هرچند مخالفان عقیده دارند این شفافیت ممکن است نمایندگان را تحت تاثیر جریان ها ومراکزی در رای دهی قرار دهد  و حتی در تایید صلاحیت آن ها نقش ایفا کند. در واکنش به سخنرانی پناهیان خبرگزاری ایرنا استفاده از الفاظی همچون «جاهلانه»، «احمقانه»، «شما غلط کردید»، «پنهان کار» و «سیاسیون جلب» را توهین به مجلس و زیر سوال بردن اصل قوه مقننه دانست. خبرگزاری خانه ملت متعلق به مجلس هم در سلسله مصاحبه هایی  معنادار با عنوان «منبر جای هتاکی به مجلس نیست» به انتقاد از این سخنان پرداخت. انتقادهایی که اصل موضوع مطالبه شفافیت را به حاشیه برد.
در بین خود نمایندگان از نخستین افرادی که به این سخن انتقاد کرد، فلاحت پیشه عضو کمیسیون امنیت ملی بود که در توئیتر نوشت: «باید به حال و روز مجلس ایران گریست که برخی منبرنشین های ... این گونه بی ادبانه به آن توهین کنند.»محمود صادقی نماینده اصلاح طلب مجلس نیز در توئیتر نوشت که چرا این شفافیت درباره‌ مسئله حصر وجود ندارد.
قاضی زاده: برای حفظ حرمت مجلس به شفافیت روی بیاوریم
متقابلاً برخی نمایندگان از سخنان پناهیان دفاع کردند. حجت الاسلام آزادیخواه با تشکر از پناهیان از واکنش نمایندگان تعجب کرد و خطاب به آن ها گفت: آن روزی که با شفافیت آرای نمایندگان مخالفت می‌کردید باید به فکر جایگاه مجلس می‌بودید. امیرآبادی نماینده قم نیز تصریح کرد: چه اشکالی دارد مردم بدانند رای مخالف دادیم یاموافق،چقدر حقوق می گیریم و اموال مان را شفاف اعلام کنیم. حاجی دلیگانی نماینده مردم شاهین شهر نیزدر توئیتر خود نوشت: «موکلان حق دارند از نظرات وکیل خود مطلع باشند؛ از اظهارنظرها عصبانی نشویم هر چند تند و گزنده باشد. تحمل مان را در برابر مردمی که ناکارآمدی و بی تدبیری مسئولان و همراهی مجلس با آن، عصبانی شان کرده، زیاد کنیم؛ بدهکارشان هستیم نه طلبکارشان!» علی اکبر گرجی استاد حقوق دانشگاه شهید بهشتی  نیز در صفحه اینستاگرام خود با تایید دغدغه پناهیان نوشت: «گرچه ادبیات ایشان بسیار خشن است، اما  شفافیت آرای نمایندگان مطالبه ای است که نباید آن را از یاد برد.» سیدامیرحسین قاضی زاده نماینده مشهد هم در توئیتی نوشت: فارغ از نوع مطالبه و بیان مطالبه گران، این که آرای نمایندگان علنی باشد حق طبیعی مردم است تا بدانند منتخبان آن ها از طرف آن ها به چه چیزی چه رایی می دهند. این مطالبه مردم است نه یک فرد. باقی بهانه گیری و فرصت برای فرافکنی است. خوب است برای حفظ حرمت مجلس به شفافیت روی آورد.