تظاهرات بزرگ رهایی در مصر

ملت مصر پس از اقامه نماز جمعه به دعوت فعال مصری با شعار «جمعه رهایی و انقلاب مردم» به خیابان‌ها آمدند.
به گزارش ایسنا، سایت عربی۲۱ از آغاز تظاهرات مردمی شهروندان مصری علیه دولت این کشور در استانهای مختلف خبر داد.
طبق این گزارش، شهروندان معترض مصری پس از اقامه نماز جمعه در مناطق مختلف این کشور علیه دولت قاهره تظاهرات کردند.
این تظاهرات که در استان‌های مختلف مصر ازجمله، قاهره، الاقصر، قنا، المنیا و جیزه درحال برگزاری است بر سرنگونی نظام عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری این کشور تأکید دارد.
طبق گزارش عربی۲۱، معترضان مصری شعارهایی را علیه سیسی و اقدامات سیاسی وی سر دادند. در همین راستا، شاهدان عینی به عربی۲۱ گفتند که ارتش مصر برای پراکنده کردن معترضان تدابیر شدید امنیتی اتخاذ کرده است.
طبق گفته این منابع، ارتش مصر تمامی راه‌های منتهی به میدان التحریر، مرکز تظاهرات در قاهره را از صبح امروز بسته است. همچنین فعالان در شبکه‌های مجازی نیز اعلام کردند که نیروهای امنیتی این کشور همچنین خطوط مترو منتهی به میدان التحریر را بسته‌اند.
ناآرامی‌ها در مصر پس از آن آغاز شد که یک فعال غیر سیاسی مصری به نام «محمد علی» که سابقه فعالیت‌ در سینما را نیز داشته و در اسپانیا اقامت دارد، اخیرا اقدام به انتشار برخی محتواهای افشاگرایانه در مورد عبدالفتاح سیسی، رئیس ‌جمهور مصر و مفاسد اقتصادی و همچنین مناسبات مشکوک وی با رژیم صهیونیستی کرد. این افشاگری‌ها مورد توجه افکار عمومی مصر قرار گرفته است و منجر به برگزاری تظاهرات علیه سیسی در قاهره و دیگر استان‌های مصر شده است.
محمد علی به عنوان طراح موج جدید اعتراضات در مصر همچنین شب گذشته در ویدیویی از ملت مصر خواست تا امروز پس از برگزاری نماز جمعه با انجام تظاهرات گسترده خواستار برکناری عبدالفتاح سیسی از ریاست جمهوری شوند.