سیاست‌مداران صنعت را رها کنند آفت تبعیض، چالش پیش‌روی صنعت

فعالان صنعتی بخش خصوصی می‌گویند: امروز نگاه توسعه‌ای وزارت صنعت به بخش‌های بزرگ صنعتی کشور است و واحدهای کوچک و متوسط همچنان درگیر مطالبات خود جهت ادامه فعالیت در بنگاه‌های تولیدی هستند و دلایل این تبعیض هم مثل روز روشن است.
به گزارش اقتصاد۲۴، از سال گذشته تاکنون وضعیت صنایع خرد و متوسط به دلیل نبود نقدینگی و مواد اولیه جهت تولید، ناخوش‌تر از سال‌های قبل‌تر شده است تا جایی که بسیاری از بنگاه‌های تولیدی مجبور به تعطیلی شده‌اند.
هرچند وزیر صنعت، معدن و تجارت بارها بر این موضوع تاکید داشت که اجازه تعطیلی هیچ واحد تولیدی را نمی‌دهد اما به مصداق ضرب‌المثل «یک دست صدا ندارد»، این وعده هم نتوانسته جامه عمل به خود بپوشاند. عدم همکاری بانک‌ها، گمرک، سازمان مالیاتی و ده‌ها مورد دیگر راه را برای سکاندار صنعت هم سخت کرده است.
به گفته رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت، دشمن در ماه‌های پایانی سال ۹۷ انتظار داشت دومینوی تعطیلی کارخانجات ایجاد شود که خوشبختانه با همراهی مردم، صنعتگران و همه عوامل موثر در حوزه تولید، نقشه دشمن با کار جهادی شکست خورده است.
رحمانی معتقد است: «توجه به بخش تولید علاوه بر اشتغال، در زدودن آثار فقر، معشیت عمومی، رفع معضلات بانکی و احیای ارزش پول ملی تاثیر مستقیم دارد. در راستای تحقق اهداف ساخت داخل و رونق تولید هر یک از ما باید به عنوان سرباز وارد این میدان شویم و در راه رونق تولید مطالبه‌گر باشیم. با رونق تولید، کل چرخه اقتصاد به حرکت در می‌آید و در همین راستا امیدواریم با حمایت همه بخش‌ها در ساخت داخل و خودکفایی، نتایج لازم به دست آید که البته همه مردم هم از این حرکت استقبال می‌کنند.»
تولید کشور طی سال‌ها بی‌مهری هنوز به دنبال راه نجات از مشکلات است چراکه خوب می‌داند تنها خودش می‌تواند گره از کار بگشاید تا همین روزنه امید هم مسدود نشود. از سوی دیگر نگاه تبعیض‌آمیز به بخشی از تولیدات و صنایع کشور روند توسعه تولید را بیشتر به مخاطره انداخته است تا حدی که کاهش مشکلات این سوگلی‌ها صدای سایر صنایع و بنگاهداران صنعتی کشور را هم درآورده است.
آمیختگی سیاست با صنعت
تبعیض در کمک به وضعیت بخش‌هایی از صنایع کشور به وضوح مشخص است اما علت این تناقض در گفتار و عمل خیلی آشکار نشده است. هرچند فعالان اقتصادی بر این باورند که دخالت سیاست در شاکله اقتصاد کشور بروز چنین مسائلی را تشدید کرده است.
عضو هیئت نمایندگان اتاق ایران در همین رابطه گفت: سیاست‌های دستوری دولت امروز به بحران بزرگی در بخش تولید کشور تبدیل شده است.
سیده‌فاطمه مقیمی تصریح کرد: همانطور که برخی صنایع برای دولت حائز اهمیت است باید سایر صنایع خرد نیز مورد توجه قرار گیرد چرا که همین بنگاه‌های کوچک و متوسط قابلیت تغییر در مسیر توسعه تولید و صادرات را دارند.
صنعت بدون رقابت
این فعال بخش خصوصی با تاکید بر اینکه امروز کارآفرینان بخش‌های صنعتی به دلایل مختلف هیچ انگیزه‌ای برای ورود به میدان رقابت ندارند، ادامه داد: شرایط به کارگیری نیروهای خلاق در عرصه تولید و صنایع مختلف به دلیل بی‌برنامگی و همچنین سختگیری‌ها، بسیار پیچیده شده است آنهم در زمانی که کشور بیش از گذشته به توسعه تولید نیازمند است.
به گفته مقیمی، تحقق اهداف ساخت داخل و رونق تولید پایه و اساس حفظ جایگاه صنعت و تولید کشور است اما مشروط بر اینکه این تعمیق‌سازی ساخت داخل در تمام بخش‌های صنعت کشور اجرایی شود نه اینکه تنها رسیدگی به مواردی که مورد نظر متولیان باشد، اجرایی شود. برای توسعه تمام بخش‌های تولید نیاز به یک برنامه‌ریزی دقیق آن هم با در نظر گرفتن مشکلات و موانع بر سر راه تولید است. امروز برخی کارآفرینان به دلیل مشکلات مالی مجبور به ترک فعالیت صنعتی هستند و در حالی مسئولان از ارائه تسهیلات سخن به میان می‌آورند که هیچ یک از صنعتگران و تولید‌کنندگان جسارت دریافت چنین وام‌هایی را ندارند و محکوم به ورشکستگی شده‌اند .
«گسترش عدالت در تخصیص منایع مالی و اولویت بخشی به رفع موانع بنگاه‌های کوچک و متوسط در کنار کارخانه‌های بزرگ کاری است که در راستای حمایت از تولید باید اجرا شود». مقیمی با بیان این مطلب ادامه داد: در غیر این صورت حتی نمی‌توان آینده روشنی برای توسعه تولید متصور شد.
تولید آلوده سیاست‌زدگی
طبق آمار وزارت صنعت، واردات کالاهای صنعتی سال گذشته ۲۲ درصد کاهش را نشان می‌دهد و این کاهش در کالاهای مصرفی بالای ۳۰ درصد بوده است که این جهتگیری کشور با هدف تعمیق ساخت داخل است، اما این را هم باید درنظر گرفت که عدم واردات کالاهای صنعتی باید با تقویت تولید داخل در همین واحدهای کوچک اتفاق بیفتد.
یکی از صنعتگران باسابقه در حوزه تولید پوشاک که در یکی از شهرک‌های صنعتی استان تهران مشغول به فعالیت است، با ابراز نگرانی از وضعیت موجود تولید گفت: زمانی که سیاست‌مداران برای بخش صنعت کشور تصمیم می‌گیرند هیچ توقعی برای بهبود شرایط نیست. در حالی در کشور از بهبود شرایط سخن گفته می‌شود که اگر تنها یک روز به یکی از این بنگاه‌های تولیدی واقع در شهرک‌های صنعتی تشریف بیاورند قطعا موضع خود را تغییر خواهند داد.
مهرداد درستی با اشاره به اینکه فرسودگی دستگاه‌ها مجالی برای توسعه نگذاشته است و هر زمانی که توسط خود صنعتگر قرار است دستگاهی وارد کشور شود آنقدر مراحل واردات را سخت می‌گیرند که فعال صنعتی ترجیح می‌دهد عطایش را به لقایش ببخشد. اگر دولت معتقد است که مشکلات واحدهای تولیدی باید به دست صنعتگر حل و فصل شود پس چرا اجازه واردات ماشین‌آلات را نمی‌دهد و چرا نمی‌گذارد خود صنعتگر برای توسعه تولید، اقدامات لازم را انجام دهد.
به توسعه صنعت بی‌اعتنا نباشید
این فعال و تولیدکننده در بخش پوشاک، نبود ابزار و امکانات در بنگاه‌های کوچک و متوسط را مورد اشاره قرار داد و گفت: در همه کشورهای پیشرفته به تعبیر آمار جهانی و بازخوانی مسئولان‌مان، چرخه صنعت و رشد تولید، در بنگاه‌های خرد صورت می‌گیرد اما این چرخه در کشور ما مسکوت باقی مانده است. امروز نه خبری از ارائه تسهیلات کم بهره به تولید است، نه مواد اولیه این بخش تامین می‌شود.
کدام صنعت ارزآوری دارد؟
این کارآفرین تاکید کرد: همه معتقدند که حفظ و ارتقای صنعت خودرو آن هم در شرایط تحریم باید مورد اهمیت و پیگیری قرار گرفته شود در حالی که خود دولت‌مردان می‌دانند که این صنعت نمی‌تواند ارزآوری برای کشور داشته باشد و نمی‌توانند روی این صنعت برای تصاحب بازارهای بین‌المللی حساب باز کنند.
این فعال صنعتی در حوزه تولید پوشاک ضمن درخواست از اینکه بگذارید وزیر صنعت طبق برنامه راهبردی خود، توسعه را به بخش تولید کشور برگرداند، گفت: بستن دست یک وزیر آن هم در منصب وزارت صنعت جفا به صنایع و بخش‌های تولیدی کشور و از همه مهم‌تر به نسل‌‌های آینده این مرزوبوم است.