راهپیمایی اربعین؛ پیام‏آور صلح در منطقه سیده فاطمه ذوالقدر

ایدئولوژی و تفکر شیعه با نگرش عدالت‏خواهانه‏، پویایی را برای تغییر و تحول لازم در سیاست بین‏الملل در عصر حاضر فراهم آورده است. این مسئله به معنای ایجاد پیوندی فرهنگی- اقتصادی بین ایران و عراق است، چرا که دو کشور‏ شیعه با تهدیدات و منافع مشترک به دنبال گسترش روابط خود برآمدند. ایران در سال‏های گذشته به روش‏‏های مختلف برای ایجاد امنیت و ثبات اقتصادی به عراق کمک کرده است، به همین دلیل، امنیت دو کشور به میزان زیادی به هم وابسته است. پیوستگی جغرافیایی و همسایگی ایران و عراق در ساختار جدید جهانی که در آن امنیت یک کالای همگانی است، باعث می‏شود‏ گره‏خوردگی امنیت عراق و جمهوری اسلامی ایران بیشتر شود.
در چند سال گذشته، کشورهای متخاصم سعی داشته‏اند تا از هر فرصتی برای به تقابل کشاندن مردم ایران و عراق نهایت استفاده را بکنند، غافل از اینکه «اربعین» خود به تنهایی برای به شکست رساندن هر نوع فتنه‏ای در جهت جدایی بین مردم ایران و عراق کفایت می‏کند.
این حضور و راهپیمایی مردمی، به این شکل و روش و با این هدف بلند و والا چیزی است که اهل دنیا را به حیرت و شگفتی واداشته و مردم به حقیقت تشیع و روحیه پایداری و مقاومت و محبت در آن پی برده‏اند. همچنین این اجتماع عظیم نشان می‏دهد که شیعیان و محبان اهل ‏بیت(ع) با مدیریتی قوی و سازماندهی تشکیلات خود، از اصول و عقاید خویش محافظت می‏کنند و از این حیث، دیدگاه واحد دارند؛ چندان که قدرتمندان و حاکمان زورگو نتوانند در این تشکیلات نفوذ کنند و اثر بگذارند و این عامل معنوی اثرگذار، پیوندی قوی میان کشورهای ایران و عراق برقرار می‏کند که علاوه بر همدلی ملت‏های این دو کشور، همکاری بیش‏از‏پیش دولت‏ها را نیز باعث می‏شود.
در واقع، کربلا به‏‏عنوان مرکز و ثقل مقدسی برای تجمع شیعیان عاشق از اقصی نقاط جهان می‏تواند موجب وحدت و یکپارچگی و تقویت روحیه جهاد، شهادت و مقاومت و صبر و ایثار در بین شیعه شده و آرمان‏های شیعه را فارغ از تقیدات قومی، منطقه‏ای، قبیله‏ای، عشیره‏ای و عرب و غیر‏عرب دنبال کند.
این راهپیمایی معنوی عظیم، شکلی از اتحاد و یکپارچگی شیعیان را به وجود آورده است، به‏طوری‏که اربعین حسینی به روز جهانی وحدت مسلمانان در مقابل جریان‏های استکباری و تکفیری تبدیل شده است. نکته مهم این است که هر سال بر تعداد شرکت‏کنندگان و همچنین تعداد کشورها و مذاهب دیگر نیز در این مراسم افزوده می‏شود. این امر باعث اتحاد و یک نماد صلح جهانی در بین مسلمانان و محبان اهل بیت رسول‏الله‏(ص) تبدیل شده است و نقش گسترده‏ای بر قدرت نرم شیعیان و اتحاد آنها دارد.
مردم کشور عراق نیز طی چند دهه اخیر نشان دادند که نسبت به سیاست‌های توطئه‏آمیز علیه ایران هوشمندانه برخورد می‌کنند و برنامه‏ریزی‌های دشمن بر آنها تاثیری ندارد. بجاست که برای بهره‏برداری از این ظرفیت بی‏بدیل، قرارگاهی دائمی با بهره‏گیری از توان تمامی دستگاه‏ها تشکیل و ارتباط مدام دو کشور در سطح سران و دیگران و به خصوص با انعکاس گسترده رسانه‏ای بین‏المللی، ساماندهی و همچنین در نهایت، صلح پایدار را در منطقه پیگیری کنند.
سایر اخبار این روزنامه