پایان جنگ طلبی آنکارا با نسخه کرملین

رئیس جمهوری ترکیه دیروز (چهارشنبه) گفت، رئیس جمهوری روسیه این اطمینان را به وی داده که شبه نظامیان یگان‌های مدافع خلق اجازه نخواهند داشت تا در لباس ارتش سوریه در مرز سوریه باقی بمانند.
به گزارش رویترز، این اظهارات از سوی رجب طیب اردوغان در جریان بازگشتش از منطقه سوچی، روسیه و پس از دیدار با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری این کشور مطرح شد. در این نشست که روز سه شنبه برگزار شد، آنکارا و مسکو موافقت کردند نیروهای یگان‌های مدافع خلق و تسلیحاتشان باید از مناطق هم مرز ترکیه و سوریه که شامل توافق مشابه قبلی با آمریکا نمی‌شود، خارج شوند. درهمین حال، سخنگوی وزارت خارجه ایران از توافق روسیه و ترکیه درباره سوریه استقبال کرد و آن را «قدم مثبتی برای بازگشت ثبات و آرامش به منطقه» خواند.
در راستای سخنان اردوغان، وزارت دفاع ترکیه اعلام کرد که در این مرحله هیچ نیازی به انجام عملیات جدید در شمال سوریه نیست. این وزارتخانه افزود، واشنگتن به آنکارا اطلاع داده که خروج شبه‌نظامیان کرد از منطقه امن در شمال سوریه تکمیل شده است.
هشدار کرملین به کردها
همزمان، دولت روسیه به یگان‌های مدافع خلق کرد هشدار داد در صورت نقض توافق اخیر سوچی که خواهان عقب نشینی کامل کردها از مرزهای شمال شرقی سوریه است، هدف حمله شدید ترکیه قرار خواهند گرفت. بیانیه دولت روسیه کمی پیش از آغاز عملیات نیروهای روسیه و سوریه برای نظارت بر انتقال نیروهای مدافع خلق و سلاح‌هایشان براساس توافق امضا شده میان روسای جمهور ترکیه و روسیه صادر شد. یک نماینده پلیس نظامی روسیه اعلام کرد: نیروهای این واحد نظامی که در استان حلب سوریه مستقر هستند گشت زنی‌های خود در شمال شرق شهر منبج را آغاز کردند. به گزارش اسپوتنیک، این مقام پلیس نظامی روسیه اظهار کرد: مسیر این گشت زنی در طول مواضع خط مقدم نیروهای مسلح سوریه در چند کیلومتری روستای قیراطه در مجاورت رودخانه ساجور و در فاصله نه چندان دور از مقطع پیوستن این رودخانه به رود فرات است. به گفته وی، این منطقه پیش از این از سوی نظامیان آمریکایی که به دنبال آغاز عملیات «چشمه صلح» از  جانب ترکیه به سمت مرز عراق عقب نشینی کردند مورد گشت زنی قرار می‌گرفت.
رودخانه ساجور همچون یک خط تماس میان نیروهای مسلح سوریه و گروه‌های معارض مخالف دولت این کشور عمل می‌کند که مورد حمایت آنکارا هستند.
مقام مذکور در ادامه عنوان کرد: یک سری گشت زنی‌ها در جنوب شرق قیراطه در نزدیکی حوزه قره قوزک در کرانه چپ رودخانه فرات در مجاورت جاده و پل منتهی به شهر موصل انجام خواهد شد.این افسر در عین حال گفت: عمده سفرهای مسافران و نقل و انتقال کالاها از طریق این پل انجام شده و نزدیک‌ترین گذرگاه مشابه به آن پیش از ۶۰ مایل در سمت جنوب شرق و در حوزه رقه قرار دارد.
نقشه روسیه
روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی در تحلیلی نوشت: «در پی اینکه ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان، روسای جمهوری روسیه و ترکیه در سوچی با هم دیدار کردند، کرملین تاکید کرد، دولت سوریه تنها طرفی است که باید به حضور ترکیه در خاک این کشور اجازه دهد نه ارتش روسیه.
وزارت خارجه روسیه نیز اظهاراتی شفاف‌تر و تندتر علیه مداخله ترکیه مطرح کرد مبنی بر اینکه مداخله ترکیه تمامیت ارضی سوریه و حاکمیت آن را از بین می‌برد.
این موضع‌گیری روسیه در مخالفت با مداخله نظامی ترکیه باید به موضع‌گیری غربی و آمریکایی که در مخالفت با این عملیات بوده،‌ اضافه شود. ساعاتی قبل از پایان ضرب الاجل ترکیه به طرف آمریکایی جهت خروج شبه‌نظامیان کرد در راستای اجرای توافق وشنگتن و آنکارا به نظر می‌رسد آن تنها حلقه جدیدی از زنجیره قدیمی وعد و وعیدها و امروز و فردا کردن‌های آمریکایی در قبال طرف ترکیه‌ای بوده‌اند. در حالیکه ارتش سوریه به استقرار خود در نزدیکی مرزهای ترکیه و سوریه با هماهنگی نیروهای دموکراتیک سوریه ادامه می‌دهد عملیات ترکیه در اطراف دو شهرک تل ابیض و راس العین متوفق شد و با این تمرکز جدید نیروهای نظام در منبج، کوبانی، تل تمر و جاده میانبر m۴، دیگر برای طرف ترکیه‌ای امکان توسعه طلبی و دست درازی به مناطق بیشتر و شهرک‌های محوری جدید در پی ورود ارتش سوریه و روس‌ها به آن مناطق  فراهم نیست. حتی اگر ترکیه بخواهد بعد از عملیات نظامی دوباره دست به اقدام نظامی بزند اوج پیشروی آن در روستاهای مرزی خواهد بود نه بیشتر. بعد از انتشار مواضعی در مخالفت با عملیات نظامی ترکیه از سوی اروپا بعد از آمریکا و نیز مخالفت تهران و اتحادیه عرب به نظر نمی‌رسد آنکارا راه حل‌های زیادی به جز هماهنگی با مسکو، آخرین هم‌پیمانش در سوریه، داشته باشد تا براساس یک هماهنگی مشترک وارد عمل شود تا تضمین کننده منافع طرفین به طور موازی باشد.
مسکو خواهان بازگشت نظام سوریه به شمال است، تهران نیز در خصوص افزایش نفوذ ترکیه در خاک سوریه ابراز بی‌تمایلی کرده است از آن طرف ترکیه هم می‌خواهد از نفوذ کردها در مرزهای جنوبی با سوریه بکاهد زیرا خطر بیدار شدن احساسات قومی در نزد کردهای ترکیه را متصور است.
با این اوصاف به نظر نمی‌رسد چارچوبی عملی‌تر در شمال سوریه بجز دادن اطمینان‌هایی از جانب روسیه به ترکیه‌ درباره بازگشت نظام سوریه به مناطق تحت کنترل کردها وجود داشته باشد، این بهترین راه حل برای آنکاراست به طوریکه سلاح کردها در نیروهای نظام رسمی دمشق ادغام می‌شود.
به رغم اینکه موسسات مدنی نیروهای دموکراتیک سوریه و برخی چهره‌های اداراه خودمختار کردها همچنان به موجودیت خود ادامه می‌دهند اما آنکارا بهتر از این گزینه، گزینه دیگری ندارد. در سایه مخالفت همه از جمله کشورهای صاحب نفوذ در سوریه مثل تهران و مسکو با ادامه عملیات نظامی‌اش در شمال سوریه از این رو آنکارا به مسیر روسیه کشیده شد که نهایتا به دمشق می‌رسد.
وزارت خارجه روسیه بار دیگر در جریان سفر اردوغان به روسیه بر توافقنامه آدانا که بین ترکیه و سوریه در سال ۱۹۹۸ امضا شد،‌ تاکید کرد و آن را به عنوان بهترین چارچوب برای حل بحران شمال سوریه با برخی اصلاحات در آن مطرح کرد. این یعنی احتمال برگزاری دیدارهایی رو در رو بین نظام سوریه و ترکیه به خصوص در پرونده کردها برای اولین بار از زمان بحران سوریه وجود دارد و این هرگز غیرمنتظره نخواهد بود زیرا می‌دانیم مسؤولان ترکیه به رویترز به صراحت گفته‌اند: تماس‌های محرمانه‌ای بین آنکارا و دمشق برای ممانعت از برخورد نیروهایشان در شمال 
سوریه وجود دارد.»