نیروگاه برق آبی سردشت با حضور رئیس مجلس و وزیر نیرو به بهره‌برداری رسید

نیروگاه برق آبی 150 مگاواتی سردشت در آذربایجان‌غربی با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی و وزیر نیرو مورد بهره‌برداری قرار گرفت و وارد مدار شد.
معاون نیروگاه‌های آبی شرکت فراب در حاشیه بهره‌برداری از این طرح گفت: این نیروگاه برق‌آبی با هدف کمک به اوج بار مصرفی احداث شده و دارای سه واحد 50 مگاواتی است که توان تولید 422 گیگاوات ساعت برق در سال را دارد.محمدعلی خدایی افزود: با وارد شدن برق این نیروگاه به شبکه که با هزینه سه هزار میلیارد ریالی بر روی سد سردشت با حجم مخزن 380 میلیون مترمکعب احداث شده است در مجموع 150 مگاوات به ظرفیت برق کشور افزوده شد.وی با بیان اینکه آب از ارتفاع 170 متری و با حجم 32.5 مترمکعب برثانیه به توربین این نیروگاه وارد می‌شود، اظهار داشت: این نیروگاه دارای یک خط رفت و برگشت به شهرهای سردشت و پیرانشهر بوده و به شبکه برق آذربایجان‌غربی متصل است.
وی هدف از اجرای این طرح را کنترل و مهار آب‌های سطحی و مرزی، تامین آب کشاورزی و شرب شهرهای سردشت و ربط، بهره‌برداری از ظرفیت برق‌آبی روان‌آب‌ها با احداث نیروگاه به ظرفیت 150 مگاوات، ایجاد اشتغال در دوره ساخت و بهره‌برداری و توسعه و رونق گردشگری در منطقه عنوان کرد.
وزیر نیرو: 227 طرح تامین آب و برق تا پایان سال افتتاح می‌شود
وزیر نیرو در مراسم بهره‌برداری از نیروگاه 150 مگاواتی سردشت گفت: امسال در قالب پویش «هر هفته، الف - ب - ایران» 227 طرح بزرگ تامین آب و برق در کشور به بهره‌برداری می‌رسد.رضا اردکانیان اظهار داشت: این پروژه‌های بزرگ در بخش‌های تامین آب، برق و تصفیه خانه آب و فاضلاب بوده و در مجموع برای آنها 330 هزار میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است.وی اضافه کرد: اعتبار مورد نیاز این پروژه‌ها از بودجه عمومی، صندوق توسعه ملی، منابع داخلی وزارت نیرو و مشارکت بخش خصوصی تامین و در قالب آن هر روز 6 روستای کشور صاحب آب آشامیدنی سالم می‌شود.
وی افزود: در قالب این پویش 10 سد بزرگ در 6 استان کشور با ظرفیت 745 میلیون مترمکعب و 200 هزار هکتار شبکه آبیاری در چهار استان مختلف به بهره‌برداری می‌رسد.«اردکانیان» گفت: امسال همچنین یک هزار و 124 روستای کشور از نعمت آب آشامیدنی سالم و بهداشتی بهره‌مند می‌شوند و 29 تصفیه‌خانه فاضلاب و 6 تصفیه‌خانه آب شرب نیز به بهره‌برداری می‌رسد.
وی درباره طرح‌های وزارت نیرو در آذربایجان‌غربی نیز گفت: هم‌اکنون 141 طرح آب و برق در آذربایجان‌غربی با پیشرفت فیزیکی 54 درصدی در دست احداث است که برای ساخت آنها در مجموع 161 هزار میلیارد ریال هزینه می‌شود.همچنین در سفر رئیس مجلس شورای اسلامی و وزیر نیرو به استان آذربایجان‌غربی، هم‌زمان تصفیه‌خانه‌ آب شهرستان‌های مهاباد و پلدشت و تصفیه‌خانه فاضلاب شهرستان گلمان با اعتبار 108 میلیارد و 800 میلیون تومان به بهره‌برداری رسیدند.
با حضور رضا اردکانیان و علی لاریجانی در محل تصفیه‌خانه آب شهرستان مهاباد، تصفیه‌خانه‌ آب شهرستان‌های مهاباد و پلدشت و تصفیه‌خانه فاضلاب شهرستان گلمان بطور همزمان از طریق ویدئو کنفرانس افتتاح شدند.تصفیه‌خانه آب شهرستان مهاباد نخستین تصفیه‌خانه آب شرب شهری است که به روش DAF اجرایی شده است و جمعیتی بالغ بر 246 هزار را تحت پوشش قرار خواهد داد.سامانه آب مهاباد شامل احداث تصفیه‌خانه با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی (B.O.T)، برج آبگیر و خط انتقال با ظرفیت 750 لیتر بر ثانیه بوده و کل هزینه اجرایی این طرح نیز 628 میلیارد ریال است.
تصفیه‌خانه آب پلدشت نیز با اعتباری بالغ بر 60 میلیارد ریال و 30 لیتر بر ثانیه ظرفیت تصفیه به بهره‌برداری رسید.بنا بر این گزارش، فرآیند تصفیه این تصفیه‌خانه به صورت اسمز معکوس RO بوده و جمعیت 12 هزار نفر در این منطقه را تحت پوشش قرار خواهد داد.در ادامه، تصفیه‌خانه فاضلاب گلمان نیز با اعتباری بالغ بر 40 میلیارد به بهره‌برداری رسید. ظرفیت این تصفیه‌خانه 6 هزار و 840 متر مکعب در شبانه روز است و تا سال 1420 جمعیت 45 هزار نفر در این منطقه را تحت پوشش قرار خواهد داد.
فرآیند تصفیه این تصفیه‌خانه به روش لجن فعال از نوع SBR بوده و دارای 20 کیلومتر شبکه جمع‌آوری و خط انتقال و 1.4 کیلومتر خط انتقال پساب به دریاچه است. براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته پساب این مجموعه در زمینه احیای دریاچه ارومیه مورد استفاده قرار خواهد گرفت.این تصفیه‌خانه‌ها به منظور تامین و ارتقای کیفیت آب شرب این مناطق و گسترش عمران و آبادانی با رویکرد توسعه و پیشرفت متوازن احداث شده است.