یک مقام ارشد آمریکایی: ترکیه در سوریه مرتکب "جنایت جنگی" شده است

یک مقام ارشد آمریکا ضمن انتقاد از دولت ترامپ به خاطر عدم تلاش برای ممانعت از حمله ترکیه به سوریه، آنکارا را به جنایت جنگی و پاکسازی نژادی علیه کردهای سوری متهم کرد.
به گزارش ایسنا، روزنامه نیویورک‌تایمز به یادداشتی دست یافته که ویلیام روباک معاون نماینده آمریکا در ائتلاف ضد داعش آن را نوشته است. در این نامه آمده است که آمریکا تدابیر قوی را برای ممانعت از حمله رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه به شمال سوریه اتخاذ نکرد.
روباک از تلاش‌ها برای پاکسازی نژادی ازسوی ترکیه و هم‌پیمانانش علیه کردها در سوریه انتقاد و تاکید کرد که این جنایت‌ها بیشتر جنایت‌های جنگی یا پاکسازی نژادی است.
در این یادداشت آمده است: یک روز، وقتی که تاریخ دیپلماسی نوشته می‌شود، مردم می‌پرسند که چه اتفاقی آنجا افتاد و چرا مسئولان تلاش بیشتری نکردند یا دست کم با قدرت بیشتری ترکیه را سرزنش نکردند.
مورگان اورتگوس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از واکنش نشان دادن به این یادداشت خودداری کرد و گفت: "ما توضیح دادیم که به شدت با تصمیم اردوغان درباره سوریه مخالفیم. ما برای ممانعت از این اقدام به جز اقدام نظامی همه کار کردیم." وی گفت: ما گزارشات درباره نیروهای ترکیه‌ای که مرتکب قتل غیرنظامیان شده‌اند را جدی می‌گیریم.
قرار است روسای جمهور آمریکا و ترکیه چهارشنبه در کاخ سفید گردهم آیند.
پنتاگون: پول نفت در جیب کردها می‌رود نه آمریکا
در همین حال وزارت دفاع آمریکا مدعی شد، این کشور به‌رغم ارسال تجهیزات نظامی به شرق سوریه برای حمایت از مناطق نفتی این کشور، دنبال دزدیدن نفت سوریه نیست و درآمدهای نفتی در شمال شرق سوریه نصیب نیروهای سوریه دموکراتیک می‌شود نه آمریکا.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، جاناتان هافمن سخنگوی وزارت دفاع آمریکا(پنتاگون) به خبرنگاران گفت: درآمدهای نفتی در شمال سوریه نصیب ما نمی‌شود بلکه نصیب نیروهای سوریه دموکراتیک می‌شود.
وی افزود: آمریکا انتظار دارد ترکیه نیروهایی را که معتقد است مرتکب جنایت‌های جنگی در شمال شرق سوریه شده‌اند محاکمه کند.