دورخیز مسافر توکیو از مشهد

علی ترابی - به سریع ترین پسر ایران معروف است؛ همان پسری که از پیست های خاکی بدون استاندارد ، دوومیدانی را شروع کرد و حالا در مسابقات بین‌المللی با بهترین های جهان مبارزه می کند.فردی که تبحر خاصی در دوی سرعت دارد و 100متر را زیر 10 ثانیه می دود. حسن تفتیان این دونده متولد 1372  تاکنون افتخارات زیادی را در سطح آسیا و جهان کسب کرده است؛ اما جدا از همه عناوینی که در ویترین کارنامه خود دارد، می توان به کسب سهمیه المپیک که جزو آرزوهای هر ورزشکاری است، اشاره کرد که دویدن کنار بزرگان دو و میدانی دنیا موفقیتی ستودنی است. حالا این دونده خراسانی قرار است برای دومین بار در بزرگ ترین رویداد ورزشی دنیا یعنی همان المپیک ظاهر شود و پرچم کشورش را در مقابل دیدگان دنیا به اهتزاز درآورد. تفتیان امسال دو رویداد مهم و البته بسیار سختی را پیش رو دارد. اول رقابت‌های جهانی که اسفندماه در چین برگزار می شود و دومی رویداد المپیک  که 7 ماه دیگر در توکیو آغاز می شود. برای همین  تفتیان تمرینات خود را از اول آذرماه آن هم در مشهد آغاز کرده است تا بتواند در فرصت کمی که به مسابقات مانده است، میزان آمادگی خود را ارتقا ببخشد. در ادامه مطلب ماحصل گپ و گفتی که با این دونده سرعتی ایران داشتیم، تقدیم می شود.
تمرین بدون مربی
قرار بود تفتیان تمریناتش را در فرانسه و زیر نظر مربی خود دنبال کند که متاسفانه هنوز هماهنگی های لازم در این زمینه انجام نشده  است و   وی این روزها در ورزشگاه امام رضا(ع) بدون مربی تمرین می کند. تفتیان که از این اتفاق ناراحت است ، می گوید:با توجه به صحبت هایی که با فدراسیون داشتیم، قرار بود از اول آذرماه تمرینات خود را در فرانسه آغاز کنم؛ اما متاسفانه هنوز هماهنگی لازم انجام نشده است. برای این که زمان را از دست ندهم، تصمیم گرفتم تمریناتم را بدون مربی در مشهد دنبال کنم تا از شرایط آمادگی خود دور نشوم.خدا را شکر امکانات خوبی در استان فراهم شده است و در مجموعه تربیت بدنی آستان قدس شرایط خوبی برای تمرین دارم.وی اضافه می کند: هنوز زمان حضورم در فرانسه مشخص نیست. ولی فدراسیون دوومیدانی در حال پیگیری است. حیف که نبود برنامه ریزی و هماهنگی باعث شده است مهم ترین مسئله که آن هم «زمان» است ، از ما گرفته است.
رقابت با دوندگان دنیا
  این دونده سرعتی به دغدغه ای که دارد اشاره می کند و می گوید:تنها دغدغه من نبود مربی است و به شرایط تمرین حرفه ای تری نیاز دارم.چرا که 20 اسفند ماه رقابت های جهانی داخل سالن چین برگزار می شود و به عنوان دونده 100 متر در این سطح از مسابقات حضور می یابم.برای همین باید تمرین حرفه ای تری داشته باشم تا نتیجه قابل قبولی کسب کنم. از وی درباره عملکردش در مسابقات جهانی می پرسیم که وی پاسخ می دهد: سطح مسابقات جهانی خیلی بالاست و رقابت در این مسابقات بسیار سخت است.دوره قبل برای اولین بار به فینال صعود کردم و پنجم جهان شدم.برای همین الان انتظارات بالا رفته است و قطعا کار سختی پیش رو دارم.امیدوارم حداقل نتیجه دور قبل و شاید بهتر را کسب کنم.رقیبانم در این رقابت ها از آمریکا جامائیکا، انگلستان ، فرانسه و ... هستند که دوندگان سرعت خوبی دارند.
پاسخ به حواشی
تفتیان طی یک سال اخیر با برخی حواشی مواجه بود و اختلافاتی با فدراسیون دوومیدانی داشت که در این باره می گوید:  با سرپرست جدید فدراسیون دوومیدانی چند جلسه داشتم و برنامه هایم را در میان گذاشتم که خدا را شکر قول حمایت صد درصدی داده و قرار شد قبل از المپیک حمایت های خوبی از من و احسان حدادی شود.امیدوارم که عملی شود. وی همچنین درباره حواشی سال گذشته که به خاطر آسیب دیدگی او گفته شده بود با افت
 رو به رو شده است ، می گوید: پارسال در جریان قهرمانی آسیا بود که با آسیب دیدگی مواجه و از مسابقات حذف شدم. متاسفانه  یک سری حواشی برایم به وجود آمد و برخی مدعی بودند افت کرده ام. اما این گونه نبود و خوشبختانه سه ماه بعد از آن توانستم سهمیه المپیک را بگیرم.تمام کسانی که مرا نقد می کردند، بعدها تشویقم کردند.
 فینال المپیک توکیو
حدود 7 ماه دیگر المپیک توکیو آغاز خواهد شد و تفتیان توانسته است برای دومین بار سهمیه این رویداد مهم را کسب کند؛ اما هنوز دغدغه تمرین دارد.او در این باره می‌گوید:فرصت خیلی کمی تا آغاز المپیک توکیو دارم و باید هر چه زودتر تمریناتم را با مربی فرانسوی آغاز کنم.موفقیتم در المپیک،  به این چند ماه باقی مانده تا آغاز مسابقات بستگی دارد و این که چگونه شرایطی داشته باشم.مطمئن باشید هر آن چه از دست خودم بربیاید برای موفقیتم انجام می دهم.در این مسیر مسئولان ورزش کشور هم باید شرایط خوبی را برای المپیکی ها فراهم کنند.وی درباره پیش بینی اش از مقام آوری می گوید:خیلی سخت است که بخواهم درباره مقام آوری در المپیک پیش بینی کنم. اما یک دوره در المپیک حضور داشتم و الان تجربه خوبی دارم. هدف گذاری ام این که است که به فینال برسم و برای بهترین نتیجه با بزرگان دنیا بجنگم. قصدم این است که با تلاش به این هدف برسم که ان شاءا... محقق شود.
پیشرفت از شهرستان کوچک
این دونده سرعتی در ادامه صحبت هایش درباره حمایت‌ها در استان هم می گوید:  با مدیر کل ورزش و جوانان چند جلسه داشتم که خوشبختانه قول های مساعدی داده‌اند که امیدواریم محقق شود.وی همچنین درپاسخ به این سوال که آیا حاضر است تجربیات خود را در اختیار جوانان شهرش بگذارد، می گوید:از پیست های خاکی بدون استاندارد تربت حیدریه ورزش را شروع کردم  و خیلی آسیب هم دیده ام. اما خیلی خوشحالم که از یک شهرستان کوچک به این سطح رسیده ام و هنوز خودم را اهل تربت حیدریه می دانم.خدا را شکر با کمک مسئولان پیست تارتان این شهرستان تعویض شد و جوانان راحت تر به این ورزش می پردازند. هر موقع به شهرستان سفر می کنم، در جمع جوانان دونده می روم و سعی می کنم تجربیاتم را به آنان منتقل کنم.وی خاطر نشان می کند: دوومیدانی رشته سختی است و در ایران مظلوم واقع شده است. از بچگی به این ورزش علاقه مند بودم و الان هم خوشحالم که این رشته را انتخاب کرده ام.