امر ولایت بر رأفت اسلامی

گروه سیاسی: رهبر حکیم انقلاب دستور داده‌اند با افراد دستگیرشده با رأفت اسلامی برخورد شده و حتی از خانواده آشوبگرانی که در جریان درگیری مسلحانه با نیروهای امنیتی و انتظامی کشته شدند تفقد و دلجویی شود. براساس اطلاعیه‌ای که توسط دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی منتشر شده است، حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی) در پاسخ به گزارش ارائه‌شده از سوی دریابان علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی که چندی قبل پیرامون نحوه مدیریت وضعیت جان‌باختگان و مصدومان حوادث اخیر خدمت ایشان تقدیم شد، ضمن موافقت با پیشنهادهای مطرح‌شده مقرر فرمودند: «...هرچه سریع‌تر انجام شود و نسبت به افراد مشکوک در هر گروه با جهتی که به رأفت اسلامی نزدیک‌تر است عمل شود».  گزارش ارسالی بر اساس دستوری که بلافاصله پس از رخدادهای اخیر از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی به دبیر شورای عالی امنیت ملی برای بررسی دقیق ریشه‌ها، عوامل و دلایل بروز ناآرامی‌ها و همچنین رسیدگی سریع به وضعیت جان‌باختگان و خانواده‌های آنان ابلاغ گردید، تهیه و ارائه شد. در این گزارش پیشنهاد شد بر‌اساس چارچوب‌های قانونی موجود شهروندان عادی که بدون داشتن هیچ‌گونه نقشی در اعتراضات و اغتشاش‌های اخیر و در میانه درگیری‌ها جان باخته‌اند در حکم «شهید» محسوب شده و خانواده‌های آنان تحت پوشش بنیاد شهید و امور ایثارگران قرار بگیرند‌.   همچنین درباره قربانیانی که در جریان تظاهرات اعتراضی به هر نحو جان خود را از دست داده‌اند موضوع پرداخت دیه و دلجویی از خانواده‌های آنان پیشنهاد شد. درباره آن دسته از قربانیان حوادث اخیر نیز که به صورت مسلحانه و در درگیری با نیروهای حافظ امنیت کشته شده‌اند مقرر شد پس از بررسی وضعیت و سوابق خانواده آنان، حساب خانواده‌های موجه و آبرومند از فردی که اقدام به عمل مجرمانه کرده جدا شود و خانواده‌های آنان متناسباً مورد توجه و دلجویی قرار بگیرند. مقام معظم رهبری درباره نحوه مواجهه با خانواده‌های گروه سوم نیز که مشکوک به شرارت بوده‌اند امر بر «رافت اسلامی» و توجه به خانواده‌ها نمودند. بنابر گزارش دبیر شورای عالی امنیت ملی، با توجه به دستور و تاکیدات رهبر معظم انقلاب از چندی قبل کار رسیدگی به پرونده‌های تشکیل‌شده برای جان‌باختگان و مصدومان رخدادهای اخیر در سطح استان‌ها آغاز شده است.
  بازداشت تعدادی از اغتشاشگران هنگام خروج از کشور همچنین روز گذشته جانشین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی جزئیاتی را درباره اغتشاشات اخیر اعلام کرد. سردار فدوی در این‌باره گفت: ‌ما خیلی‌ها را گرفته‌ایم و خیلی‌ها را از صداوسیما نشان می‌دهیم؛ اینها اشراری نبودند که در این موضوع شر شده باشند. بلکه سابقه شر بودن آنها برای سال‌های طولانی است که پرونده‌ها و محکومیت‌های متعدد داشتند. جالب است چون جنایت، خباثت و دزدی کردند در حال فرار از کشور بودند. ما خیلی‌ها را زمانی که  از کشور فرار می‌کردند گرفتیم. وی افزود:‌ طبق مکالمه‌ یکی از این افراد که دستگیر شده است، او در صحبت با رفقای شرورش از این عبارت استفاده کرد که من اگر فرار نکنم حتما حکمم با توجه به کارهایم اعدام است و اگر من را بگیرند حتما اعدامم می‌کنند به همین دلیل قبل از اینکه اعدامم بکنند همه شما را لو می‌دهم. برای همین من را زود از کشور رد کنید تا بروم. وی با بیان اینکه شهید ابراهیمی ما مظلومانه جان داد، گفت: در همه کشور بسیج و سپاه پای کار رفت و یک نفر آنها در خیابان‌ها و میدان اسلحه نداشتند، ما بی اسلحه رفتیم در حالی که جلوی ما خیلی اسلحه بود. البته در مقرهای ما اسلحه بود که اگر به مقر، پایگاه، نواحی و حوزه‌های بسیج حمله کردند دفاع از خودشان کردند اما در خیابان اسلحه نداشتیم که این را علاوه بر دستورالعمل و ابلاغ به صورت دائم کنترل می‌کردیم. یعنی سردار سلامی و بنده 24 ساعته در مرکز فرماندهی نشسته بودیم و با همه کشور تماس زنده داشتیم و در خیلی جاها تصاویر برقرار بود.
  عده‌ای به دنبال ایجاد غائله در دانشگاه هستند سردار فدوی در بخش دیگری از اظهاراتش با بیان اینکه عده‌ای به دنبال آن هستند خباثت خود را در روز 16 آذر نشان دهند، گفت: «کسانی که دلداده‌ غرب و آمریکا هستند می‌خواهند خباثت خود را در روز 16 آذر نشان دهند. ما از یکسری از این خباثت‌ها مطلع هستیم و رصد می‌کنیم و مسلما همچون 41 سالی که سپاه و بسیج در هر غائله‌ای آمریکایی‌ها را شکست داده، ان‌شاءالله این بار هم شکست خواهد داد».  اظهارات سردار فدوی از آنجا دارای اهمیت است که 3 روز پیش وزارت اطلاعات با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد عده‌ای قصد داشتند با کشاندن برنامه دانشجویان دانشگاه تهران به بیرون دانشگاه، اخلال ایجاد کنند که با هوشیاری دانشجویان متعهد و نهادهای ذی‌ربط خنثی شد.