عراقی‌ها برای بیرون راندن امریکا دست به ماشه شدند

سرویس بین الملل جوان آنلاین: اقدام پارلمان عراق برای خروج امریکایی‌ها، حمایت هسته‌های مقاومت در این کشور را به دنبال داشته است. سازمان حشدالشعبی دیروز ضمن حمایت از موضع پارلمان و دولت، در جریان نشستی با حضور فرماندهان، معاونان و مدیران اداره‌های وابسته به این نهاد بر انجام عملیات ویژه با هدف نابودی مخفیگاه‌های بقایای داعش تأکید کرد. در این نشست همچنین از مصوبه اخیر پارلمان و تصمیمات فرمانده کل نیرو‌های مسلح عراق در زمینه اخراج نیرو‌های نظامی خارجی از این کشور حمایت شد.
امریکا خارج نشود اقدام نظامی می‌کنیم
«نصر الشمری» معاون دبیرکل جنبش النجباء عراق که از گروه‌های وابسته به حشدالشعبی است با تأکید بر اینکه شهید «قاسم سلیمانی» فرمانده سپاه قدس، حق بزرگی بر گردن عراق دارد، گفت که اگر دولت عراق نتواند نظامیان بیگانه را از خاک این کشور اخراج کند، ملت عراق راه مقاومت را انتخاب خواهد کرد و گروه‌های مقاومت در این کشور، ظرف مدت کوتاهی این هدف را محقق می‌کنند. وی با تأکید بر اینکه تصمیم اخراج نیرو‌های بیگانه از خاک عراق نیازی به مجوز پارلمان ندارد، گفت: «ائتلاف بین‌المللی به درخواست دولت عراق وارد این کشور شد و می‌تواند با یک نامه دولت اخراج شود.»
ائتلاف فتح موضع تندتری علیه ادامه حضور امریکایی‌ها در عراق اتخاذ کرده است. «محمد الغبان» رئیس فراکسیون ائتلاف الفتح در پارلمان عراق در این مورد گفت که دولت باید تدابیر لازم را برای پایان دادن به حضور نیرو‌های بیگانه در خاک این کشور به کار گیرد. وی گفت: «اگر نیرو‌های امریکایی بخواهند مصوبه پارلمان برای خروج‌شان از عراق را دور بزنند این موضوع به یک هجوم مردمی و درگیری نظامی منجر می‌شود.»
احمد الکنانی، عضو کمیسیون حقوق بشر پارلمان عراق هم روز سه شنبه از اقدام قضایی عراق در واکنش به جنایات امریکا پرده برداشت و گفت: «همه جنایاتی که امریکا در حق ملت عراق مرتکب شده است، مستند است و تحرکاتی آغاز شده است تا امریکا برای این جنایاتی که در حق عراقی‌ها انجام داده، در دادگاه‌های بین‌المللی بازخواست شود.»
عراق با امریکا توافق امضا نخواهد کرد
به‌رغم همه این اقدامات، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه امریکا توپ را در زمین عراقی‌ها انداخته است. وی در جریان همایشی در دانشگاه استنفورد گفت که تمام سران عراقی در نشست‌های خصوصی به او گفته‌اند که حضور نظامی امریکا در کشورشان را تأیید می‌کنند. وی در این مورد گفت: «آنچه من در مذاکرات با حدود ۵۰ مسئول عراقی از ابتدای ماه جاری میلادی شنیده‌ام با آنچه آن‌ها به صورت علنی مطرح می‌کنند، تفاوت دارد. آن‌ها این مسئله را علنی نمی‌گویند، اما در نشست‌های خصوصی همه آن‌ها از حضور امریکا و کمپین ضد تروریستی‌اش حمایت می‌کنند.» آلمان هم به صورت تلویحی از ادامه حضور امریکایی‌ها در عراق دفاع کرده است. «هایکو ماس» وزیر امور خارجه این کشور روز دو شنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی با «ایمن الصفدی» همتای اردنی خود در عمان گفت: «خروج نیرو‌ها از عراق راه را برای تروریسم باز می‌کند و حملات آن‌ها به منطقه و اروپا آسیب می‌رساند.»
البته طرف عراقی ادعای پمپئو را رد کرده و بر اجرای مصوبه پارلمان تأکید دارد. «ویلیام ورده» سخنگوی عادل عبدالمهدی در این مورد به شبکه خبری امریکایی «سی‌ان‌ان» گفت که کشورش هیچ توافقنامه‌ای با واشنگتن برای ادامه حضور نیرو‌های امریکایی در عراق برای تداوم نبرد با داعش، امضا نخواهد کرد. وی تصریح کرد که دولت عراق از مصوبه پارلمان در پنجم ژانویه جاری در خصوص عقب‌نشینی نیرو‌های امریکایی از کشور در حمله اخیر امریکا حمایت می‌کند.
در همین حال «مقتدی صدر» رهبر جریان الصدر عراق روز سه شنبه مردم این کشور را به برگزاری تظاهرات میلیونی در محکومیت حضور نظامیان امریکایی فراخواند. این فراخوان با حمایت سایر شاخه‌های مقاومت روبه‌رو شد. دفتر هادی العامری، رئیس ائتلاف الفتح عراق هم در بیانیه‌ای در همان روز سه شنبه اعلام کرد که «العامری از تظاهرات میلیونی که سید مقتدی صدر برای آن فراخوان صادر کرده است، حمایت می‌کند.» «اکرم الکعبی» دبیرکل عصائب اهل الحق نیز در بیانیه‌ای حمایت خود را از بیانیه ضد امریکایی سید مقتدی صدر اعلام کرد.