بازی در زمین بی‌طرف روی میز تاج!

طبق نظر کمیته مسابقات کنفدراسیون فوتبال آسیا دیدار تیم‌های فوتبال پدیده مشهد و الرفاع بحرین و نیز استقلال تهران مقابل الکویت کویت در مرحله پلی‌آف لیگ قهرمانان آسیا باید در زمین بی‌طرف برگزار شود، اتفاقی که برای نهایی شدن در انتظار اعلام رای کمیته اجرایی AFC است.
به گزارش ایسنا، کمیته مسابقات AFC در نشست آتی خود مصوبه‌ای را گذرانده که به بهانه این مصوبه امکان میزبانی از تیم‌های ایرانی در رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا کتر خواهد شد. تصمیم اخیر کمیته مسابقات کنفدراسیون فوتبال آسیا مبنی بر برگزاری دیدار تیم‌های ایرانی مقابل حریفان‌شان در لیگ قهرمانان آسیا در زمین بی‌طرف، در حال حاضر صرفا برای برگزاری دو دیدار تیم‌های فوتبال پدیده شهر خودرو و استقلال تهران در مرحله پلی‌آف است، نه برای تمام دیدارهای لیگ قهرمانان آسیا.
پدیده مشهد باید مقابل الرفاع بحرین و استقلال تهران نیز باید مقابل الکویت کویت به صورت تک بازی در مشهد و تهران دیدارهای خود را برگزار کنند، حریفانشان از کمیته مسابقات AFC سوال کرده‌اند که این دیدارها باید در زمین بی‌طرف برگزار شود یا در ورزشگاه‌های ایران؟ کمیته مسابقات کنفدراسیون فوتبال آسیا نیز به برگزاری این دو دیدار در زمین بی‌طرف رای داده است.
روند اجرایی تصمیم‌گیری‌ها در کنفدراسیون فوتبال آسیا به گونه‌ای است که رای هر کمیته زمانی قابلیت اجرایی پیدا می‌کند که کمیته اجرایی در مورد آن نظر مثبتی داشته باشد و با توجه به اینکه زمان اندکی وجود داشته و جلسه‌ای برگزار نشده اعلام نظر به صورت مکاتبه‌ای صورت گرفته است و به زودی پاسخ نامه بر مبنای آرای اعضای کمیته اجرایی، نهایی می‌شود.
طبق عرف اگر قرار بر این باشد یک دیدار در مرحله بی‌طرف برگزار شود، این دیدار باید قبل از دیدارهای مرحله بعدی مدنظر قرار گیرد، درحالی که دیدارهای مرحله بعد باید هفتم بهمن برگزار گردد، اما هنوز در این رابطه تصمیم‌گیری نشده است. مهدی تاج عضو کمیته اجرایی کنفدراسیون فوتبال آسیا است و به عنوان عضو این کمیته، نامه مذکور را از سوی AFC  به منظور اعلام نظر دریافت کرده است.
آیا الکویت نمی‌خواهد در ایران با استقلال بازی کند؟
آیا تیم کویتی که باید در پلی آف لیگ قهرمانان آسیا برابر استقلال به میدان برود خواستار بازی نکردن در ورزشگاه آزادی شده است؟
به گزارش ایسنا، الکویت حریف استقلال در پلی آف لیگ قهرمانان آسیا شده است و تیم برنده باید برای صعود به مرحله گروهی برابر الریان نماینده قطر هم به میدان برود.
این دیدار باید در ورزشگاه آزادی و به میزبانی استقلال برگزار شود. 
بعضی از رسانه‌های عربی به نقل از روزنامه الرای کویت نوشتند که باشگاه الکویت با توجه به شرایطی که کشور ایران دارد، قصد ندارد که راهی تهران شود و برابر استقلال بازی کند و به همین خاطر درخواست برگزاری بازی در زمین بی طرف را داده است.
آیا این خبر واقعیت دارد؟ در منبع اصلی خبر که روزنامه الرای بوده است آمده است «الکویت قد یطلب نقل مواجهة استقلال الی خارج ایران».
در عربی «قد» زمانی که بر سر فعل مضارع می‌آید به معنای شک و گمان و یا شاید است و اگر بر سر فعل ماضی باشد به معنای قطعا است.
طبق این خبری که در سایت الرای آمده است می‌توان به این نتیجه رسید که باشگاه الکویت درخواست رسمی به AFC نداده و معنایش این است که شاید درخواست بازی در زمین بی‌طرف را بدهد اما هنوز به جمع‌بندی لازم برای این موضوع نرسیده است.
در خود خبر هم آمده است که الکویت درخواست بازی در زمین بی‌طرف را بررسی می‌کند اما هنوز درخواستی به کنفدراسیون فوتبال آسیا نفرستاده است و ممکن است که اصلا چنین درخواستی را هم نفرستد و فعلا همه چیز در حد شک و گمان است. و اما با توجه به این که امتیاز این بازی به استقلال داده شده است و بازی برگشتی هم وجود ندارد نماینده کویت نمی‌تواند درخواست بازی در زمین بی‌طرف را بدهد. این تنها در صورتی ممکن است که مثل نماینده‌های عربستان بازی برگشتی هم وجود داشته باشد و دو طرف زمین بی‌طرف را انتخاب کنند اما در شرایط کنونی وقتی امتیاز میزبانی به استقلال داده شده است تیم مهمان نمی‌تواند درخواست زمین بی‌طرف داشته باشد و آن زمین را هم خودش انتخاب کند.
فیفا و AFC نباید سیاست را در فوتبال دخالت دهند
مدیرعامل سابق تراکتور و پاس معتقد است فیفا و AFC نباید اجازه دهند مسائل سیاسی در فوتبال دخالت کند و فشارهای آمریکا به کشورهای عربی نباید در فوتبال نمود پیدا کند.
مصطفی آجرلو، مدیرعامل سابق تیم‌های پاس و تراکتور در گفت‌وگو با ایسنا ضمن تسلیت به خانواده قربانیان حادثه هواپیمای اوکراینی و شهادت سردار سپهبد قاسم سلیمانی، در این خصوص اظهار کرد: پس از جنگ جهانی دوم، مسئولان برگزاری المپیک این هدف را دنبال کردند که مسائل سیاسی به هیچ عنوان دخالتی در ورزش نداشته باشد و مقابل هر گونه دخالت سیاسی بایستند و با آن برخورد کنند.
وی ادامه داد: از چند سال قبل و پس از جریان‌های سفارت عربستان، متاسفانه فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا نتوانستند که مقابل این دخالت‌های سیاسی را بگیرند و علی رقم دفاع‌های ایران، لابی‌های آن‌ها موثر واقع شد و بازی‌های ایران با نمایندگان عربستانی در زمین بی‌طرف برگزار شد. این ضعف سازمان‌های فوتبالی در آسیا و دنیا باعث شده تا حالا کشورهای مختلف هم به بهانه‌های ریز و درشت از این مسئله سوء استفاده کنند در حالی که این موضوع صحت ندارد و ایران یکی از امن‌ترین و مطمئن‌ترین کشورهای آسیایی است. این کار کشورهای عربی به دلیل شرایط سیاسی است که ایران به وجود آورده و کشورهای سیلی خورده‌ آمریکا در جریان حمله موشکی، این فشار را به آن‌ها آورده تا ایران را از هر طریق تهدید کنند.
مدیرعامل سابق تراکتور در پاسخ به این سوال که فدراسیون فوتبال چگونه می‌تواند امنیتش را به فیفا و AFC ثابت کند، توضیح داد: ما چیزی را نباید اثبات کنیم و چون امنیت و آرامش ایران در منطقه مثال زدنی است. این سازمان‌های فوتبالی بین‌المللی هستند که نباید بگذارند مسائل جانبی در فوتبال و ورزش دخالت داده شوند. این وظیفه فیفا و AFC است که نگذارند چنین حواشی مسابقاتی که آن‌ها مسئول برگزاری‌اش هستند را زیر سوال ببرد.
وزارت ورزش تضمین امنیتی به AFC داده است
سخنگوی فدراسیون فوتبال ایران درباره وضعیت میزبانی تیم‌های ایرانی حاضر در لیگ قهرمانان آسیا توضیحاتی ارائه کرد.
به گزارش ایسنا، سخنگوی فدراسیون درباره موضوع میزبانی نمایندگان کشورمان در لیگ قهرمانان آسیا از حریفان عنوان کرد: ایران آمادگی میزبانی از حریفان را به طور کامل دارد و در سال‌های گذشته این موضوع به کرات اثبات شده است. برگزاری بی‌نقص و به یادماندنی فینال لیگ قهرمانان آسیا در سال گذشته در تهران و در حضور جمع زیادی از مدیران ارشد بین‌المللی از مصداق‌های این موضوع است. در این ارتباط، وزیر ورزش و جوانان هم به نمایندگی از دولت جمهوری اسلامی ایران به صورت کتبی تضامین امنیتی لازم درباره میزبانی را به کنفدراسیون فوتبال آسیا ارائه کرده است.
او افزود: شایسته است کنفدراسیون فوتبال آسیا با عنایت به موضوع آمادگی همیشگی ایران در بحث میزبانی از تیم‌های خارجی در برابر هرگونه مطالب غیرواقع در این خصوص بایستد.