حاج منصور ارضی هم مدعی لیست شد!

آرمان ملی- حمید شجاعی: با مشخص شدن لیست 30 نفره شورای ائتلاف اصولگرایان و واکنش‌های درپی آن از هم اکنون می‌توان گفت که در انتخابات با بیش از 3 لیست در جریان اصولگرایی مواجه خواهیم بود. هر چند که لیست منتشر شده شورای ائتلاف را محمدباقر قالیباف تکذیب کرده اما شواهد و قرائن نشان می‌دهد که لیست نهایی اصولگرایان چندان متفاوت از این لیست 30 نفره نخواهد بود. نبود چهره‌های تاثیرگذاری چون غلامرضا مصباحی مقدم و مرتضی آقاتهرانی در لیست اصلی بیانگر این واقعیت است که لیست‌های جدیدی در راه است. البته لیست احمدی‌نژادی‌ها با نام ائتلاف مردم نیز در راه است. گرچه تشتت و اختلاف انتخاباتی اصولگرایان به‌قدری شده که حاج منصور ارضی نیز به ارائه لیست خواهد پرداخت. تا اینجای کار شورای ائتلاف، جبهه پایداری، ائتلاف مردم و لیست مداحان چهار لیستی هستند که منتشر خواهند شد. آنچه مشخص است وحدت حداقلی هم از کف اصولگرایان رفته است. باید دید حزب پیشرفت و عدالت و جبهه ایستادگی نیز به لیست مستقل روی خواهند آورد یا اصولگرایان با همین 4 لیست به آوردگاه انتخابات قدم خواهند گذاشت.
     لیست شورای ائتلاف
پس از کش و قوس‌های بسیار بالاخره شورای ائتلاف از لیست 30 نفره اصولگرایان رو نمایی کرد که در این لیست سهمیه چهره‌های مشهور، روحانیون، جوانان و زنان به تناسب در نظر گرفته شده است. هر چند با نگاهی به این لیست مشخص می‌شود لیست مدنظر گروه‌های اصولگرایی که در پی آن درصدد اجماع و وحدت بودند محقق نشده است. به طور مثال تنها یک نفر از چهره‌های شاخص جریان پایداری در این لیست حضور دارد یا سایر چهره‌های مطرحی که به‌نظر می‌رسید در این لیست حاضر باشند جای خود را به افرادی کم نام و نشان داده‌اند. در این لیست که به سر لیستی محمدباقر قالیباف بسته شده می‌توان به چهره‌های شاخصی چون جلیل بشارتی، عبدالحسین روح‌الامینی، کیومرث هاشمی، الیاس نادران، سیدمصطفی میرسلیم، سیدرضا تقوی، سیدمحمود نبویان، محسن پیرهادی، سیدنظام‌الدین موسوی، زهره الهیان و فاطمه رهبر اشاره کرد. این در حالی است که پس از انتشار این لیست چهره‌های بسیاری نسبت به این فهرست واکنش‌ نشان دهند که شاید واکنش شهردار سابق تهران را بتوان مهم‌ترین آنها نامید. محمدباقر قالیباف در واکنش به لیست 30 نفره منتشر شده از سوی شورای ائتلاف اصولگرایان در توئیتر خود نوشت «من به شما وعده داده بودم که دغدغه مجلس آینده همان دغدغه مردم یعنی اقتصاد است. لیستی که به نام بنده منتشر شده است مورد تایید نیست. من پای حرفم ایستاده‌ام مطمئن باشید.» وحید یامین‌پور فعال رسانه‌ای اصولگرا نیز در توئیتی نوشت: «از فهرست شورای ائتلاف کنار گذاشته شدم. انصراف نخواهم داد.» این در حالی است که افرادی چون حجت‌الاسلام آقاتهرانی و و مصباحی مقدم نیز از لیست شورای ائتلاف بازمانده‌اند. در این راستا پس از واکنش‌های منفی گسترده کانال اطلاع‌رسانی شورای ائتلاف لیست منتشرشده را از خروجی خود حذف و اعلام کرده فهرست نهایی به زودی اعلام خواهد شد. گویا لیست شورای ائتلاف صدای همه را در آورده و بعید نیست که که در این چند رذوز شاهد انتشار لیست‌های متعدد اصولگرایی باشیم.
     لیست ائتلاف مردم
جمعی از وزرا، معاونین رئیس‌جمهور و معاونین وزرای دولت‌های نهم و دهم و برخی شخصیت‌های سیاسی و نخبگان جوان در بیانیه‌ای از ارائه لیست انتخاباتی با نام ائتلاف مردم خبر دادند. در بخشی از این بیانیه آمده است: «به استحضار می‌رساند، در آستانه یازدهمین دوره انتخابات مجلس جمعی از مدیران خدمتگزار شما در دولت‌های نهم و دهم برآن شدند که تجارب موفق خود را این‌بار در مجلس در خدمت به کشور و انقلاب به کار گرفته و با شکستن حلقه بسته مدیریتی از طریق تشکیل یک مجلس مردمی، پویا، کارآمد، فساد ستیز و عدالت‌خواه، آن را در جایگاه واقعی خود قرار دهند. به‌گونه‌ای که مجلس در راس امور کشور قرار گرفته و اراده ملت بر تمامی شئون اداره کشور حاکم گردد. با تحقق این مهم می‌توان اقدامات اساسی در زمینه رفع فقر و محرومیت، کاهش فاصله طبقاتی، مبارزه همه‌جانبه با فساد، توسعه همه‌جانبه عدالت، رونق اقتصادی، رفع بیکاری، کاهش تورم، تقویت قدرت خرید مردم، افزایش نشاط و رفاه عمومی جامعه صورت داد. در بخش دیگری از این بیانیه آمده: در راستای تحقق اهداف و آرمان‌های والای انقلاب اسلامی، جمعی از خدمتگذاران شما در دولت‌های نهم و دهم با رویکرد به‌کارگیری تمامی تجارب خود و با شناخت کامل از ظرفیت‌های کشور و توجه ویژه به منافع ملی، در جهت افزودن بر قدرت انتخاب مردم در انتخابات مجلس ثبت نام کرده‌اند. با توجه به اینکه گزینش افراد شایسته در دست اقدام و نهایی شدن است، ان‌شاء‌‌ا... به‌زودی نامزد‌های پیشنهادی مجلس جهت انتخاب مردم شریف ایران معرفی می‌گردند.» به نظر می‌رسد افرادی چون حمد عباسی، غلامرضا خواجه سروی، اقبال شاکری، الهام امین زاده، مسعود زریبافان، سیدمهدی هاشمی و... در این لیست قرار گیرند.
     لیست مداحان
تعدد کاندیداها در جریان اصولگرا باعث شده همه به نوعی احساس تکلیف کنند و برای حضور در انتخابات وارد صحنه شده و لیست ارائه کنند. چنانکه پس از احزاب و گروه‌های مختلف در جریان اصولگرا این بار نوبت صنف مداحان شده که احساس تکلیف کرده و از لیست منتخب خود رونمایی کنند. در این راستا برخی رسانه‌ها بیانیه‌ای را از حاج منصور ارضی منتشر کرده‌اند که حکایت از صدور لیست انتخاباتی از سوی این مداح دارد. در این بیانیه آمده است «باعنایت به منویات اخیر مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه‌ای (مد ظله العالی) در خصوص مشارکت حداکثری درانتخابات وتشکیل مجلس انقلابی و قوی و با توجه به مراجعات مکرر در چند ماه اخیر واز آنجا که لیست‌های ارائه شده آنچه مد نظر طیف وسیعی از دلسوزان انقلاب اسلامی نیست در فرصت باقی مانده لیستی از عناصرانقلابی و کارآمد با حمایت هیات‌های مذهبی و عزیزان حزب ا... ی و دردمند نظام ارائه خواهد شد و ان‌شاءا... تا ۴۸ ساعت آینده لیست مردمی و انقلابی مقبول معرفی می‌گردد.